Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Liuksemburgo mokesčių rojus „Gazprom“ ir kitoms Rusijos įmonėms sutaupė milijardus

Liuksemburgą ypač pamėgo Rusija
Liuksemburgas
Šaltinis: 15min
0
A A

Tūkstančių korporacijų finansinės schemos, leidusios joms sutaupyti milijardus eurų, paviešintos Liuksemburge. Tokios didžiulės Rusijos kompanijos kaip „Gazprom“, „Sberbank“, „Evraz“ ir „Alfa Grup“ taip pat bėgo į Liuksemburgo mokesčių rojų, kuris leido joms išsisukti nuo mokesčių gimtinėje. Dokumentai, liudijantys apie šias schemas, jau aptarinėjami Vakarų žiniasklaidoje, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Daugiau negu tūkstantis stambių kompanijų iš viso pasaulio vengė mokesčių, pasitraukdamos į Liuksemburgą, ketvirtadienį paskelbė laikraštis „The Guardian“, remdamasis gautais dokumentais. Tarptautinio žurnalistinių tyrimų konsorciumo pastangomis, apie 28 tūkstančiai mokestinių susitarimų, ataskaitų ir įvairių slaptų dokumentų, sudarytų 2002 – 2010 m., tapo prieinami visuomenei. Dėl šios galimybės pusmetį kovojo daugiau negu 80 žurnalistų iš 26 šalių.

Tikras mokesčių rojus

340 įmonių net sugebėjo susitarti su Liuksemburgo valdžia dėl specialių struktūrų, padėsiančių išvengti mokesčių, sukūrimo.

Ši iniciatyva, pavadinta „LuxLeaks“, atskleidė, kaip buvo pasinaudota lanksčiomis Liuksemburgo mokesčių taisyklėmis ir tarptautinės teisės spragomis. Taip įmonės sutaupė milijardus eurų.

340 įmonių net sugebėjo susitarti su Liuksemburgo valdžia dėl specialių struktūrų, padėsiančių išvengti mokesčių, sukūrimo. Tarp šių kompanijų minimos „Pepsi“, „IKEA“, „Accenture“, „Burberry“, „Procter & Gamble, „Heinz“, „JP Morgan“ ir „FedEx“.

Lengvatinių mokesčių schemomis Liuksemburge naudojosi ir tokios didžiulės Rusijos kompanijos kaip „Gazprom“, „Alfa Group“, „Sberbank“, „Evraz“, „RESO“ ir „Home Credit“.

Remiantis gautais duomenimis, 2009 m. „Gazprom“ Liuksemburge įregistravo įmonę „Gazprom ECP“. Ši kompanija, kurios įstatinis kapitalas siekė 31 tūkstantį eurų, gavo teisę leisti obligacijas, teikti paskolas ir užsiimti kita finansine veikla.

„Liuksemburge tokie įstatymai, ten patogu pritraukti finansavimą. Mes kažką pažeidėme? Ne. Liuksemburgas – europietiška šalis, ne kokia lengvatinių mokesčių sala, viskas skaidru ir teisėta“, – žurnalistams teigė „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“

Liuksemburgas – europietiška šalis, ne kokia lengvatinių mokesčių sala, viskas skaidru ir teisėta, – žurnalistams teigė „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas.

2006 m. įmonė, atstovaujanti banko „Sberbank“ dukterinės įmonės „Sberbank Capital s.a.“ interesams, vienam Liuksemburgo pareigūnui nusiuntė laišką, kuriame buvo nustatytos būsimojo sandorio sąlygos.

Visų pirma dokumente nurodyta, kad finansinėse „Sberbank Capital s.a.“ ataskaitose bus nurodytas nulinis pelnas, bet mokestiniuose dokumentuose minimalus pelnas bus nurodytas kaip 0,03125 proc. pagrindinio skolininko – „Sberbank“ pelno. Paties „Sberbank“ atstovai šią informaciją komentuoti atsisakė.

Įmonė, atstovaujanti „konsorciumo „Alfa Group“ interesams, 2009 m. paprašė leidimo perkelti jai priklausančios finansinių paslaugų įmonės „ABH“ veiklą iš Didžiajai Britanijai priklausančių Mergelių salų į Liuksemburgą

„Nesuteiksime jokių komentarų apie susiklosčiusią situaciją“, – pareiškė „Alfa Group“ spaudos tarnybos atstovai.

„Grupė „Home Credit“ yra registruota Nyderlanduose. Ji neturi sudariusi jokio susitarimo su Liuksemburgo ar kitų šalių institucijomis“, – gazeta.ru teigė „Home Credit“, kurios vardas taip pat minimas tarp Liuksemburgo mokesčių rojumi besinaudojusių įmonių, atstovai.

Paviešintuose dokumentuose minima, kad metalurgijos ir kalnakasybos įmonė „Evraz“ Liuksemburge užregistravo antrinę bendrovę „Evraz Group S.A.“, į kurią nukreipė savo finansų srautus.

„Šiuo metu mes išsiuntėme užklausą į mūsų biurą Liuksemburge ir laukiame detalių iš jų“, – žurnalistams atsakė „Evraz“ atstovai spaudai.

Viskas teisėta

Įmonių registravimo kitose šalyse, kurios gali pasiūlyti geresnes mokestines sąlygas, praktika yra visiškai teisėta. Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis ketvirtadienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad jo šalies mokesčių praktika atitinka tarptautinę teisę.

Jam antrino ir Liuksemburgo finansų ministras  Pierreas Gramegnas, priminęs, kad šios šalies mokesčių sistema, leidžianti tarptautinėms korporacijoms sutaupyti milijardus eurų, nėra unikali Europoje. 

Įmonių finansų patarėjai padėdavo kurti įvairias strategijas, kurios perskirstydavo gaunamą pelnų tarp kompanijų. Taip buvo smarkiai sumažinami mokesčiai arba jų visai išvengiama. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavieras Bettelas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavieras Bettelis.

Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis ketvirtadienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad jo šalies mokesčių praktika atitinka tarptautinę teisę.

Pavyzdžiui, Memfyje įsikūrusi bendrovė „FedEx Corp.“ įkūrė dvi įmones Liuksemburge, kurios padėdavo Meksikoje, Prancūzijoje ir Brazilijoje gautas pajamas pervesti į filialą Honkonge.

Pelnas iš Meksikos į Liuksemburgą keliaudavo kaip neapmokestinti dividendai. Liuksemburgas sutiko apmokestinti tik ketvirtadalį nuo 1 proc. „FedEx“ nedividendinių pajamų, likę 99.75 proc. liko visiškai neapmokestinti.

„Liuksemburgo sistema nukreipia pajamas nuo bet kokios šalies, kurioje jos yra gautos“, – teigė Harvardo teisės mokyklos mokesčių ekspertas Stephenas E.Shayas ir pridūrė, kad Liuksemburge galima pritaikyti įvairias mokesčių sumažinimo schemas ir dėl to verslininkams ši valstybė yra „pasakų šalis“, rašo interneto svetainė icij.org.

Šis skandalas dėl mokesčių gali paveikti ir naujos Europos Komisijos darbą, kuriai vadovauja Jeanas Claude'as Junckeris, buvęs Liuksemburgo premjeru 1995 – 2013 m. Būtent J.C.Junckeris vadinamas dabartinės Liuksemburgo mokestinės sistemos architektu. Liepos mėnesį Briuselyje jis pareiškė, kad sieks įtvirtinti moralę ir etiką Europos mokesčių kraštovaizdyje. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką