Vieninteliai pienininkai šiemet prognozuoja kainų sumažėjimą, o duona, tikėtina, bent jau nebebrangs, pirmadienį rašo savaitraštis „Veidas“.
Mėsos perdirbimo bendrovės „Biovela“ direktorius Virginijus Kantauskas prognozuoja, kad mėsos kaina kils vasarį–balandį.
„Kai kiaulių augintojai pradės pardavinėti kiaules, šertas naujo grūdų derliaus pašarais, kaina turėtų kilti, o jei nekils – įmonės dirbs nuostolingai. Kiaulienos kaina iki šiol tiek nedidėjo, nes ūkininkai šėrė kiaules senojo derliaus grūdais“, – sakė V.Kantauskas.
Pernai stabiliai mėsos kainai įtakos turėjo ir dar keletas priežasčių. Lietuvoje veikia daug mėsos perdirbėjų, tad rinkoje jaučiama didžiulė konkurencija, kurią dar labiau sustiprino išsiplėtusi šešėlinė prekyba turguose. Matydami ir taip menkstantį vartojimą, verslininkai bijojo rizikuoti keldami kainą.
Šiemet brangti mėsai yra dar viena prielaida – kadangi mėsos kaina nedidėjo, Europoje kiaulių imta auginti mažiau.
„Pasiūla bus mažinama daugiau nei paklausa, todėl jau pirmąjį ketvirtį turėsime ne itin didelį, bet šiokį tokį mėsos brangimą. Švelniausias scenarijus – kad kiaulienos skerdienos supirkimo kainos pakils apie 10 proc.“, – prognozuoja Mažeikių mėsinės generalinis direktorius ir mėsos perdirbėjų asociacijos tarybos narys Remigijus Petraitis.
Šiemet turėtų didėti ir paukštienos kainos. Kaišiadorių paukštyno direktorė Palmyra Rimdeikienė prognozuoja, kad pirmasis ketvirtis paukštininkystės sektoriui bus labai sunkus, o antrąjį ketvirtį kainos turėtų pakilti iki 10 procentų.
Žuvų perdirbimo bendrovės „Norvelita“ direktorius Jordanas Kenstavičius tvirtina, kad dėl pernai stiprokai sumažintų žuvų kvotų Norvegijoje ir Islandijoje, šiemet žuvies kaina turėtų didėti 10–15 procentų.
Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys prognozuoja, kad sausį–vasarį grūdų kainos turėtų stabilizuotis, o kovą–balandį net ims šiek tiek mažėti, tačiau tai tikriausiai turės nedaug įtakos duonos kainoms parduotuvėse.
„Grūdų kaina sudaro ne itin didelę duonos ar batono kainos dalį, todėl kaina laikysis tokia pati tol, kol arba sumažės vartojimas, arba atsiras kitų priežasčių jai mažėti“, – teigė A.Gapšys.
Jis taip pat prognozuoja, kad pernai pastebimai sukilusios daržovių kainos išsilaikys iki gegužės, kol mūsų ūkininkai užaugins naują derlių.
Tuo tarpu pieno perdirbėjai tvirtina, kad šiemet nustos kilti žaliavinio pieno kainos, vadinasi, nebebrangs ir pieno produkcija parduotuvėse. Prognozuojama, kad metų pradžioje pieno produktų kainos stabilizuosis, o vasaros link susidarys pieno perteklius ir tiek žaliavinio pieno supirkimo, tiek pieno produktų mažmeninės kainos ims mažėti.