Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Markas Karpelesas – bitkoinų baronas ir jo nuopuolis

Markas Karpelesas, kadaise su užkandžių kalnu prie kompiuterio kiurksojęs keistuolis, galiausiai įkūrė bendrovę, kuri vienu metu tvirtino tvarkanti 80 proc. pasaulyje sudaromų bitkoinų sandorių.
Markas Karpelesas
Markas Karpelesas / „Scanpix“/AP nuotr.

Visgi jo prabangiam gyvenimui Tokijuje netikėtai atėjo galas, kai prokurorai jį apkaltino pasisavinus milijonų JAV dolerių vertės klientų indėlius jo kriptovaliutų biržoje „MtGox“.

Prancūzo, kuriam dabar yra 33 metai, gyvenimo vingiai neretai atkartojo paties bitkoino pakilimus ir nuopolius.

M.Karpelesas, jo motinos teigimu, mokykloje turėjo mažai draugų, nes „negalėjo rasti bičiulių, galinčių, kaip jis, kalbėti apie IT ir kvantinę fiziką“.

Jos „talentingąjį“ sūnų domino tik kompiuterių mokslas, papasakojo jo motina interviu, kuris buvo įtrauktas į 2017 metais sukurtą dokumentinį filmą.

M.Karpelesas, kurio tikrasis vardas yra Robertas, prancūzų televizijai yra prisipažinęs, jog dienų dienas praleisdavo priešais kompiuterio ekraną, visiškai nesimankštindamas.

Pradėjęs dirbti, M.Karpelesas netruko įsivelti į konfliktą su prancūzų bendrove „Linux Cyberjoueurs“, kuri nustatė neatitikimų savo duomenyse ir bedė pirštu į M.Karpelesą.

Bendrovė kreipėsi į teisėsaugos institucijas ir 2010-aisiais jis buvo už akių nuteistas lygtine bausme už „apgaulingą prieigą prie automatizuotos duomenų apdorojimo sistemos“ ir „apgaulingą duomenų keitimą“.

Tačiau M.Karpelesas jau buvo spėjęs išvykti į Japoniją, kurioje lankėsi prieš kelerius metus ir pamėgo šios šalies kultūrą bei gyventojus.

Atsidūręs Japonijoje, jis įkūrė savo įmonę „Tibanne“, pavadintą jo katės vardu.

„Magija“

M.Karpeleso gyvenimas iš esmės pasikeitė tą dieną, kai vienas klientas paklausė, ar jis galėtų sumokėti bitkoinais – nauja virtualiąja valiuta, kuri tuomet tik žengė savo pirmuosius žingsnius.

Virtualioji valiuta sudomino kompiuterių genijų ir jis pradėjo gilintis į naujosios tendencijos techninius ir IT aspektus.

Iki 2011 metų jis jau buvo įkūręs savo kriptovaliutų biržą „MtGox“, kurios visas pavadinimas yra „Magic: The Gathering Online eXchange“ ir reiškia japonų „otaku“, arba keistuolių, pamėgtų „magiškų“ kortelių keitimosi platformą.

Birža sparčiai plėtėsi ir savo didžiausio klestėjimo metu, jos pačios teigimu, tvarkė 80 proc. visų pasaulyje sudaromų bitkoinų sandorių.

„Jį žavėjo pinigai, kuriuos buvo galima uždirbti šioje biržos rinkoje“, – dokumentiniame filme kalbėjo vienas iš verslininko partnerių, nesutikęs atskleisti savo pavardės.

Ir M.Karpelesas pamėgo tai, ką davė tokie pinigai – pasakojama, kad jis gyveno prabangiuose apartamentuose, kainavusiuose 11 tūkst. JAV dolerių per mėnesį, ir miegojo didžiulėje lovoje, kurios kaina siekė dešimtis tūkstančių JAV dolerių.

Verslininkas vedė japonę ir tapo tėvu, tačiau viskas žlugo 2014 metais, kai „MtGox“ patyrė tai, ką M.Karpelesas pavadino „masiniu“ programišių įsilaužimu. Tąkart buvo prarasta apie 850 tūkst. bitkoinų, kurių vertė tuomet sudarė beveik pusę milijardo JAV dolerių.

„MtGox“ žlugo ir paprašė teismo apsaugos nuo kreditorių. Prokurorai M.Karpelesui dėl to nepareiškė jokių kaltinimų, tačiau apkaltino jį duomenų klastojimu ir maždaug 3 mln. JAV dolerių vagyste iš klientų sąskaitų.

Verslininkas mėgino eiti tradiciniu japonų keliu – žemai lenktis ir nuoširdžiai atsiprašyti už nuostolius.

Tačiau jis sulaukė tik pašaipų internete ir neatsikratė teisėsaugos institucijų dėmesio.

M.Karpelesas 2015 metų rugpjūtį buvo suimtas ir metus praleido Japonijos sulaikymo centre. Per tą laiką jis buvo pakartotinai suimtas kelis kartus, nes tai yra įmanoma Japonijos teisinėje sistemoje.

Galiausiai paleistas už užstatą, verslininkas buvo netekęs daug svorio, o pirmajame teismo posėdyje pasistengė sukurti kuo malonesnį įspūdį.

Nuo to laiko M.Karpelesas aktyviai reiškėsi socialiniuose tinkluose, tačiau vengė komentuoti savo bylą, nes laukė teismo sprendimo, kurio sulaukė šį penktadienį.

Japonijos teismas buvusį bitkoinų biržos „MtGox“ įkūrėją pripažino kaltu dėl duomenų klastojimo ir skyrė pustrečių metų lygtinio laisvės atėmimo bausmę.

Tokijo apygardos teismas M.Karpelesą nuteisė dėl kompiuterinių duomenų klastojimo, bet netikėtai išteisino dėl milijonų pasisavinimo iš klientų sąskaitų.

Bausmės vykdymas buvo atidėtas ketveriems metams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius