Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 28d. 09:17

Masinių atleidimų – kol kas nedaug: darbdaviai laukia žadėtų subsidijų

Atleidimas iš darbo
123rf.com nuotr. / Atleidimas iš darbo

Vyriausybės pažadas subsidijuoti algų netekimą toms įmonėms, kurios neatleis darbuotojus, kol kas veikia. Pirmąją karantino savaitę pranešta apie keletą masinių atleidimų, tačiau tik dalis jų jų susiję su dabartine situacija. Manoma, kad darbdaviai laukia, kaip bus įgyvendinti pažadai kompensuoti darbuotojų atlyginimus, o jau tada apsispręs, kaip toliau elgtis.

Verslas kol kas susilaiko nuo masinių atleidimų, todėl renkasi kitą būdą – prastovas, neapmokamas ar įprastas atostogos. Užimtumo tarnyba per pastarąją savaitę gavo kelis pranešimus apie būsimus masinius atleidimus.

Užimtumo tarnyba gavo 9 įmonių pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus. Planuojama atleisti 360 darbuotojų. „Dauguma grupės darbuotojų atleidimų susiję su paskelbtais įmonių bankrotais ir įmonių likvidavimu, kurių sprendimai priimti gerokai anksčiau nei LR vyriausybė paskelbė karantiną dėl COVID-19 viruso“, – teigia tarnybos atstovai.

Atleidžia dalį darbuotojų

Pavyzdžiui, kovo 20 dieną apie 50 darbuotojų atleidimą pranešė vandens statinių gamyba užsiimanti bendrovė „Nodama“.

Daugiausiai – 87 žmones – dėl karantino šalių susitarimu atleis baldų gamintoja „Theca Furniture“, turinti iš viso 760 darbuotojų.

Kartono gamybos įmonė „Bigso“ numato iki birželio 25 dienos atleisti 45 darbuotojus iš 450. Anot įmonės, Vyriausybei paskelbtus karantiną, buvo suvaržyta įmonės veikla ir ją pertvarkius tiek darbuotojų jai nebereikia.

Alvydo Januševičiaus nuotr./UAB „Bigso“ Šiauliuose
Alvydo Januševičiaus nuotr./UAB „Bigso“ Šiauliuose

Odontologijos įmonė „Adriana“ nurodė, kad iki gegužės 16 dienos atleis 12 žmonių, nes karantino metu uždraustos jos paslaugos. Tačiau jei gaus valstybės subsidiją už prastovą, įmonė žmonių neatleis.

Alytaus savivaldybės nuotr./baldų įmonė
Alytaus savivaldybės nuotr./baldų įmonė

Programavimo įmonė „Profis“ atleis 15 žmonių. Alytaus viešoji įstaiga „Alytaus infrastruktūra“, kuri užsiima parkų ir gėlynų priežiūra, yra likviduojama ir atleis 29 žmones, bet su viruso įtaka tai irgi nesusiję – politinis sprendimas dar buvo padarytas sausį.

Į masinio atleidimo sąrašą nepateko nei viena viešojo maitinimo įstaiga, nors karantinas smarkiai apribojo jų veiklą.

Kiti kol kas atleisti neskuba

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė įsitikinusi, kad tai dar nereiškia, jog neprasidės masiniai atleidimai. „Gali būti, kad dauguma tų, kurie išleisti nemokamų atostogų, yra potencialūs bedarbiai“, – mano ji.

Tikėtina, kad darbdaviai kol kas neskuba darbuotojus atleisti dėl vyriausybės pažadėtų subsidijų. Praėjusią savaitę Vyriausybė paskelbė, kad bus mokamos subsidijos įmonėms padengti atlyginimų praradimą. Tačiau tai negalios įmonėms, kurios dėl karantino bus atleidusios bent vieną darbuotoją.

P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė
P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė

Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl neprasidėjo masiniai atleidimai. „Žinoma, darbdaviai bijo prarasti valstybės subsidijas, nes vyriausybė aiškiai pasakė, kad darbuotojus atleidę ar išvarę nemokamų atostogų, negaus subsidijų“, – sakė profesinių sąjungų konfederacijos vadovė.

Beje, ji pastebėjo, kad verslo organizacijos dabar deda visas pastangas, kad tos subsidijos būtų padidintos, nors norima, pasak jos, suspenduoti daugybę darbuotojų garantijas nusakančių teisės aktų.

Seimo narys: dabar pakanka ir mažesnių pajamų

Jau paskelbta, kad bus teikiama kompensacija už prastovą kompensuojant iki 90 proc. algos, iki 910 eurų. „Jokios prasmės elgtis neatsakingai nėra. Nėra poreikio ir rizikuoti darbuotojui – imti nedarbo išmoką. Karantino sąlygomis keičiasi mūsų įpročiai. Mes vartojame mažiau, tad mūsų poreikiai mažėja. Todėl atsiranda didesnės galimybės padėti tiems, kam stinga pajamų“, – sakė Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas, „valstietis“ Tomas Tomilinas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Tomilinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Tomilinas

Jo manymu, kai žmonės laiką leidžia namie, jiems gali užtekti ir dviejų trečdalių buvusių pajamų. „Įmonės turi naudoti šiuos resursus kitų darbo vietų išlaikymui. Turi mažėti daugiausiai uždirbančių atlyginimai, gali išnykti arba pamažėti bonusai, premijos, pelno paskirstymas nebūtiniausioms investicijoms“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

00:20
04:01
22:35

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką