Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 30d. 09:00

Metalo laužą kaupia geresniems laikams

Metalo laužas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Visame pasaulyje sunkmetį išgyvenantis automobilių pramonės sektorius paskui save traukia ir metalo supirkėjus bei perdirbėjus

Ūkio ministerija (ŪM) siekia panaikinti licencijas netauriųjų metalų laužo bei atliekų supirkėjams. Tačiau kai kurie verslininkai tikina, kad licencijų atsisakymas paskatins atsirasti daugiau nelegaliai veikiančių metalo laužo supirkėjų.

Vyriausybė pritarė ŪM parengtiems Skirtų realizuoti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama panaikinti netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo licencijavimą. Mat išsiaiškinta, kad licencijavimas neva yra nepagrįstas, o užtikrinti šio laužo ir atliekų supirkimo kontrolę esą galima kitomis priemonėmis.

Vyriausybė teigia, kad panaikinant šios veiklos licencijavimą įgyvendinamos Ekonomikos skatinimo plano nuostatos, kurios rekomenduoja sumažinti licencijuojamų veiklos rūšių ir leidimų sąrašus, palikti licencijas tik ypač rizikingoms ir pavojingoms veiklos rūšims.

Nacionalinės atliekų tvarkytojų konfederacijos prezidentas Vidas Pocius LŽ aiškino, kad bet kokie suvaržymai verslui yra nenaudingi

Padaugės nelegalios veiklos

Supirkėjas privalės pirkti netauriųjų metalų laužą ir atliekas iš fizinių asmenų tik tam skirtose vietose, o ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas apie spalvotųjų metalų laužo ir atliekų, skirtų išvežti iš Lietuvos į kitas valstybes, krovimą į transporto priemones pranešti teritorinėms policijos įstaigoms. Taip siekiama užtikrinti spalvotųjų metalų laužo pirkimo ir išvežimo iš Lietuvos kontrolę, išvengti mokesčių nemokėjimo.

Nacionalinės atliekų tvarkytojų konfederacijos prezidentas Vidas Pocius LŽ aiškino, kad bet kokie suvaržymai verslui yra nenaudingi. Pasak jo, kuo mažiau ribojimų, tuo daugiau verslo. Tačiau asociacijos prezidentas pripažįsta, kad panaikinus licencijas, savivalės atsiras daugiau. „Net ir esant licencijoms, nelegaliai metalo laužą superkančiųjų skaičius yra kone tolygus veikiančiųjų legaliai. Jeigu licencijos būtų labiau kontroliuojamos, mažiau būtų nelegaliai veikiančių verslininkų. Juk antai degtine negali kiekvienas pakampėse prekiauti dėl įvestos tikrai griežtos kontrolės", – samprotavo jis.

V.Pociaus nuomone, dabar per daug išpūsti reikalavimai norinčioms įsigyti licenciją metalą superkančioms įmonėms, o jų vykdymas esą gerokai padidindavo verslininkų sąnaudas. Jo teigimu, koją verslui kiša ir didelė biurokratinė struktūra.

Tuo tarpu vienos didžiausių atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovių Lietuvoje UAB „Žalvaris" viešųjų ryšių vadovės Janinos Melnikovienės nuomone, licencijos yra reikalingos dėl noro aiškiau apibrėžti įmonės veiklą, t. y. ją kontroliuoti ir nurodyti tam tikrus reikalavimus. „Įmonės per tam tikrą laikotarpį turi atnaujinti turimas licencijas, nuolatos tikrinamas metalo užterštumas ir pan. Dabar mūsų įmonėje yra sąrašas, kokių metalo atliekų nepriimame – kapinių tvorelių, elektros laidų ir t. t. O kaip bus panaikinus licencijas, aš nesiryžtu komentuoti", – kalbėjo įmonės atstovė.

Metalo laužo rūšiavimu bei valymu užsiimančios UAB „Metransa" savininko Raimundo Kaplerio manymu, netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo licencijavimo panaikinimas bendrovei veiklos nepalengvins. „Kadangi mūsų bendrovė turi visas reikalingas licencijas, sprendimas jas panaikinti nėra aktualus. Licencijas gali naikinti, tačiau įmonės veikla turi būti suderinta su darbo sauga, aplinkosauga, kuri šiuo metu yra itin sugriežtinta ir bet kur atidaryti metalo laužo supirkimo aikštelės negalima", – samprotavo jis.

Viltis sieja su Kinija

Visame pasaulyje sunkmetį išgyvenantis automobilių pramonės sektorius paskui save traukia ir metalo supirkėjus bei perdirbėjus. Pasak metalo laužo supirkėjų, kainos krito kone triskart, tad ir norinčiųjų parduoti metalo atliekas gerokai sumažėjo. Pasak jų, dabar metalo laužą aktyviau parduoda bankrutuojančios įmonės, o veikiančios linkusios jį kaupti, nes tikisi jį parduoti kuomet ekonominė situacija pagerės ir kainos vėl pakils.

Nacionalinės atliekų tvarkytojų konfederacijos prezidento V.Pociaus teigimu, metalo atliekų supirkimo kainos per metus nukrito kone tris kartus. Jis tikino, kad ženklus kainų kritimas prasidėjo tuomet, kai kinai įrengė Olimpinėms žaidynėms surengti reikalingus objektus.

Nacionalinės atliekų tvarkytojų konfederacijos prezidento V.Pociaus teigimu, metalo atliekų supirkimo kainos per metus nukrito kone tris kartus. Jis tikino, kad ženklus kainų kritimas prasidėjo tuomet, kai kinai įrengė Olimpinėms žaidynėms surengti reikalingus objektus. „Teko lankytis vienoje stambiausių Liverpulio įmonių, užsiimančių metalo eksportu – ten metalo kalnai Everesto dydžio. Anksčiau per parą būdavo pakraunami 2–3 tanklaiviai, o prieš metus tokį patį kiekį plukdydavo per visą savaitę. Paklausa labai sumažėjo, nes ir visas verslas, pramonė sulėtino žingsnius bei apimtis. O tai neišvengiamai turėjo įtakos ir kainų mažėjimui", – aiškino jis.

UAB „Metransa" savininkas R.Kapleris LŽ patikino, kad metalo laužo supirkimo tiek paklausa, tik pasiūla yra gerokai sumenkusi dėl apmirusių automobilių bei statybos sričių. Pasak jo, pasiūla sumažėjo, dėl stipriai kritusių metalo supirkimo kainų. „Kuomet metalo paklausa buvo didelė, tai ir jo supirkimo kainos buvo nemažos, o šiuo metu jos tokios, kokios buvo prieš 2–3 metus. Metalo rinka kilo kartu su nekilnojamojo turto bumu", – konstatavo jis.

UAB „Žalvaris" atstovė J.Melnikovienė LŽ taip pat aiškino, kad mūsų šalies metalo laužo supirkimo rinkai labai stiprią įtaką daro pasaulinės rinkos. Metalo supirkėjus pasiekė optimistinės prognozės apie po truputį atsigaunančią rinką. „Sustojo automobilių gamyklos, kurios paprastai gamybai naudojo antrines žaliavas, nes jos daug pigesnės nei pirminis metalas. Kinija buvo ta rinka, kurios pramonei reikėjo ypač daug metalo. Dabar skelbiama, kad ji po truputį atsigauna. Mūsų veikla tikrai nėra sustojusi, tik kone per pusę sumažinta gamyba. Deja, atsigavimo kol kas nėra", – dėstė ji.

Pasak J.Melnikovienės tiek gyventojai, tiek įmonės, metalo atliekų neskuba parduoti dėl stipriai kritusių kainų. „Norintieji parduoti klausinėja, koks metalas yra vertingesnis. Pasitaiko, nors ir ne labai dažnai, bankrutuojančių įmonių, norinčių atsikratyti metalo laužu. Anksčiau, kuomet kainos buvo aukštos, ir gyventojai, ir įmonės dar neblogai papildomai užsidirbdavo parduodami metalo likučius, tačiau dabar situacija yra pasikeitusi ir tiek klientų nesulaukiame. Dabar patys važinėjame po rajonus, organizuojame atliekų surinkimo akcijas. Žmonės atneša visko: šaldytuvų, skalbimo mašinų, įvairių metalinių dalių. Norinčiųjų atsikratyti metalo laužu visuomet atsiranda", – pasakojo ji.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Verslas

Tokios Lietuvoje nėra: KPD Vertinimo tarybose specialistai nedeklaruoja interesų, veikla kelia nerimą ir STT

Pasaulis kišenėje

Artūras Zuokas priminė reklamą apie G tašką – nori atleisti „Go Vilnius“ direktorę

Aktualu

Kauno policija rekordiniu greičiu nustatė ir sulaikė sprogimo grasintoją

Aktualu

VTEK pradėjo tyrimą dėl šešių ministrų: daugiausia klausimų dėl A.Verygos

Popiežiaus vizitas Gyvenimas

Popiežių Pranciškų pasitiksime subjurusiais orais: savaitgalį prasideda tikrasis ruduo

Vardai

Chuliganizmą kelyje neigiantis P.Aršauskas: „Lamborghini“ jautri virpesiams, gal pareigūnams pasirodė?

Aktualu

Tyrimo komisijoje dėl LRT veiklos – „valstiečių“ komplimentai naujai vadovybei ir A.Širinskienės susidomėjimas „Eurovizija“

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ keleivis nufilmavo, kaip oro uoste vagiama iš lagamino

Aktualu

Miegančią žmoną pasmaugęs vyras kalėjime praleis 12 metų

Vardai

N.Martinavičienė – apie konfliktą su vyru, matant kolegoms: „Jis parvertė mane, atėmė telefoną“

24sek

„Žalgirio“ biudžetas – didesnis nei visų likusių 9 LKL komandų kartu sudėjus

Mokslas.IT

Gausybėje loterijų išlošęs ekonomistas atskleidė savo sėkmės formulę

Aktualu

Vytautas Landsbergis: Visuotinis susikivirčijimas

Sportas

Du nauji treneriai prie futbolo milžinų vairo stoja į kovą Čempionų lygoje

24sek

Vaidas Čeponis: „Žalgirio“ sudėtis minimaliai prastesnė nei pernai

Maistas

Knygos „Natūralus rauginimas“ autorė Ieva Šidlaitė: lietuviai – „rauginta tauta“

Aktualu

Klaipėdietis policijos perspėjimų apie reidus nepaisė: greitį viršijo 50 km/val

24sek

„Chimki“ vadovas „Žalgirio“ pernykštį sezoną vadina pelenės istorija

Aktualu

STT: Įtariamųjų ratas dėl korupcijos Telšių rajono savivaldybėje plečiasi

Naujienos

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Verslas

Tokios Lietuvoje nėra: KPD vertinimo tarybose specialistai nedeklaruoja interesų, veikla kelia nerimą ir STT

Gazas

Diena su nežymėtu policijos „Audi A6 quattro“: kodėl vairuotojai jai linki, kad „užkaltų“ variklis

Pasaulis kišenėje

Artūras Zuokas priminė reklamą apie G tašką – nori atleisti „Go Vilnius“ direktorę

Aktualu

Kauno policija rekordiniu greičiu nustatė ir sulaikė sprogimo grasintoją

15min recenzija Kultūra

„Laukiant kito atėjimo“: saugi paroda be lenkų ultrų ir „w“

Verslas

Ekspertas: idėja pasikviesti didžiuosius Europos prekybos tinklus – utopija

Verslas

Savivaldybė prašys LEU rūmus perleisti jos žinion

Aktualu

VTEK pradėjo tyrimą dėl šešių ministrų: daugiausia klausimų dėl A.Verygos

Vardai

Chuliganizmą kelyje neigiantis P.Aršauskas: „Lamborghini“ jautri virpesiams, gal pareigūnams pasirodė?

24sek

„Žalgirio“ biudžetas – didesnis nei visų likusių 9 LKL komandų kartu sudėjus

Popiežiaus vizitas Gyvenimas

Popiežių Pranciškų pasitiksime subjurusiais orais: savaitgalį prasideda tikrasis ruduo

Mokslas.IT

36 metai po pirmojo „emodžio“: 5 faktai, kurių galbūt nežinojote

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ keleivis nufilmavo, kaip oro uoste vagiama iš lagamino

Aktualu

Miegančią žmoną pasmaugęs vyras kalėjime praleis 12 metų

Vardai

N.Martinavičienė – apie konfliktą su vyru, matant kolegoms: „Jis parvertė mane, atėmė telefoną“

Aktualu

Vytautas Landsbergis: Visuotinis susikivirčijimas

Aktualu

Teisėsaugos įtarimų sulaukusiems Telšių politikams gresia netekti narystės partijose

Aktualu

Liberalų vilkui Eugenijui Gentvilui iššūkį meta Aušrinė Armonaitė

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvis tėškė Ingai Jankauskaitei: „Manau, kad dainavimo turi mokyti vyrai“

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką