Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 7d. 14:06

Minimali alga: Algirdas Butkevičius šneka apie batus, o Loreta Graužinienė – apie ratus

Loreta Graužinienė ir Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Loreta Graužinienė ir Algirdas Butkevičius
Pirmą kartą šiemet susirinkusi valdančiosios koalicijos politinė taryba aptarė Darbo partijos siūlymą nuo 2015 m. minimalią mėnesio algą (MMA) didinti iki 1509 litų, tačiau bendro sprendimo nepasiekė.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė po susitikimo dar kartą patvirtino, kad kitąmet MMA negali būti mažesnis nei 1509 litai, o ją pradėti didinti galima dar šiemet.

L.Graužinienė mano, kad žmonės neturės už ką valgyti

„2014 m. yra diskusijų metai, kompromisų ieškojimo metai. Darbo partija toliau laikosi pozicijos, kad 2015 m. MMA turi būti ne mažesnė nei 1509 litai. Šiemet kol kas dar labai sunku pasakyti, kokie bus ekonominiai procesai, kokie rodikliai bus, koks bus budžeto surinkimas. Jei vykdytume savo įsipareigojimą, kurį esame pasirašę, tai jau šiandien MMA turėtų būti šiek tiek didesnis. Kaip žinote, įstatymai leidžia biudžetą peržiūrėti ir metų viduryje“, – užsimena, kad minimalią algą galima būtų didinti dar šiemet, L.Graužinienė.

Tuo tarpu premjero Algirdo Butkevičiaus įsitikimu, apie biudžeto peržiūrėjimą kalbėti sausio pradžioje yra tikrai per anksti. Premjero teigimu, MMA didėti galėtų nebent nuo 2015 m., bet ne tiek daug, kiek pageidauja L.Graužinienė.

„Šiais metais jau yra patvirtintas biudžetas, o MMA padidinimas priverstų koreguoti biudžeto išlaidas ir pajamas. Manau, kad mes, atsižvelgę į makroekonominę situaciją Lietuvoje, politinėje taryboje svarstysime apie 2015 m. (galimybę padidinti MMA, – red. past.)“, – teigė jis.

Jei bus euras įvestas, tai MMA turės būti ne mažesnis nei 1509 litai, nes žmonės neturės iš ko nusipirkti maisto ir sumokėti mokesčius, – aiškino L.Graužinienė.

Pasak jo, darbo užmokestis Lietuvoje, kaip planuojama, 2015 m. įvedus eurą tikrai augs, tačiau svarbu, kad jis augtų taip, jog verslininkai pajėgtų išmokėti žmonėms algas, o Lietuvos ekonomika būtų tvari.

Kiek MMA galėtų būti didinamas nuo 2015 m., premjeras prognozuoti nesiėmė, teigdamas, kad jis „nespėlios, o remsis analitine medžiaga“.

L.Graužinienė tikino, kad ji nesieja MMA didinimo su euro įvedimu, tačiau čia pat pridūrė, kad su dabartinėmis algomis ir įvestu euru žmonės neturės už ką valgyti.

„Jei bus euras įvestas, tai MMA turės būti ne mažesnis nei 1509 litai, nes tiesiog žmonės neturės iš ko nusipirkti maisto ir sumokėti mokesčius“, – tikino ji.

Premjerui pastebėjus, kad žmonių pajamos eurą įvedus augs natūraliai, L.Graužinienė pridūrė: „Matote, mes su premjeru apie tą patį kalbame“.

Įšaldys mokestinę sistemą

Antradienį A.Butkevičius dar nurodė, kad jo vadovaujama Vyriausybė ketina šių metų liepos 1 d. paskelbti, kad mokesčių sistemos reforma Lietuvoje yra baigta. 

Ji esą negalės būti peržiūrima iki 2016 m., todėl visos partijos raginamos savo siūlymus mokesčių sistemos keitimui siūlyti iki vasaros.

Nori „čia ir dabar“

Praėjusią savaitę Seimo pirmininkė, Darbo partijos vadovė Loreta Graužinienė pareiškė, kad minimali alga 2015 m. turės būti 1509 litai, jei valdantieji siekia įvesti eurą.

Taip pat L.Graužinienė „visiškai nepriimtinais“ pavadinimo finansų ministro socialdemokrato Rimanto Šadžiaus pasisakymus, jog minimalią algą padidinti iki 1500 kitąmet yra nerealu.

Finansų ministras R.Šadžius praėjusią savaitę pabrėžė, kad iki 1500 pakilusi minimali mėnesio alga iškreiptų makroekonomines proporcijas. Jis teigė, kad kasmet minimali alga galėtų augti panašiai tiek, kiek vidutinis darbo užmokestis – po maždaug 5 proc. L.Graužinienės užmojus aštriai sukritikavo ir ekonomikos ekspertai.

Premjeras Algirdas Butkevičius nėra toks kategoriškas. Jis tikina, kad 2015 metais minimalus atlyginimas (MMA) gali būti padidintas, tačiau dėl konkretaus dydžio bus sprendžiama antrąjį šių metų pusmetį.

A.Butkevičius mano, kad atlyginimo didinimo nereikia sieti su euro įvedimu – Vyriausybė ir taip numato pamažu didinti algas 2015-aisiais ir vėlesniais metais, priklausomai nuo ekonomikos augimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

23:28
00:46
00:40

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką