Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministerijų indėlis į pokyčių krepšelį – 324 milijonai eurų

Eurai
MEGA nuotr. / Eurai
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį paaiškėjo, kiek iš atskirų ministerijų buvo prašoma prisidėti prie pokyčių krepšelio – bendra suma siekia 324 milijonus eurų. Surinktus duomenis paviešinęs konservatoriaus Vytautas Kernagis vertina, kad krepšelio sudarymo principai neaiškūs, trūksta pagrindimų ir argumentacijos. Švietimo ministerija tikisi atgauti pinigus iš krepšelio atgal.

Kaip 15min skelbė anksčiau, didžiausias indėlis į krepšelį – 129 mln. eurų – priskirtinas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Tačiau didžiąją dalį sumos pavyks sutaupyti todėl, kad pasibaigs pensijų kompensavimas.

Antroje vietoje yra Švietimo ir mokslo ministerija, kurios indėlis į krepšelį – 42 mln. eurų. Finansų ir žemės ūkio ministerijos taupys atitinkamai 38 ir 37 mln. eurų, toliau rikiuojasi Kultūros, Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Vienintelė krašto apsaugos ministerija neturi prisidėti prie pokyčių krepšelio.

Šiuo metu ministerijos derasi su Finansų ministerijos ir Vyriausybės atstovais dėl kitų metų biudžeto, todėl realūs išlaidų pokyčiai 2018 m. paaiškės po jų. Iš pokyčių krepšelio bus finansuojamos Vyriausybės prioritetinės sritys, o jų Vyriausybė yra numačiusi 33 – prioritetus įgyvendinsiančios ministerijos gali tikėtis papildomų asignavimų.

Švietimo ir mokslo ministerijos Strateginių programų skyriaus vedėjas Ričardas Ališauskas 15min tikina, kad pinigai turėtų iš pokyčių krepšelio sugrįžti į ministeriją, nes kitu atveju tiek sutaupyti būtų sunku.

„Turiu mažai informacijos apie tai. Sunkiai mes tą sumą surinksime. Nebent sąskaita to, kad pokyčių krepšelio pinigai po to vėl grįžtų atgal į ministeriją. Bet Pokyčių krepšelio pinigai yra skirti specialiems Vyriausybės darbams, dėl kurių nuspręs pati Vyriausybė. Čia jau bus derybų reikalas. Rytoj turėsime derybas su premjeru. Pinigai nedingsta iš švietimo, jie grįš atgal, tik gali įvykti perskirstymas“, – teigia R.Ališauskas.

Jis patikina, kad aukštojo mokslo reforma yra vienas iš Vyriausybės prioritetų ir tam reikės papildomo finansavimo.

Anksčiau finansų viceministras Darius Sadeckas aiškino, kad Vyriausybės ministerijoms nurodytas 616 mln. eurų indėlis į pokyčių krepšelį daugiausia bus surinktas iš papildomų pajamų, besibaigiančių programų, o realus ministerijų taupymas turėtų siekti apie 187 mln. eurų.

Dėl pinigų tenka rodyti nagus

Seimo narys V.Kernagis piktinasi, kad niekas negali paaiškinti, kur pokyčių krepšelio pinigai bus panaudoti.

„Matome tris ministerijas, kurios užima tris pirmas vietas pagal taupymą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri moka daugiausiai įvairių išmokų ir turi nubraukti dešimtadalį savo biudžeto kažkokiam pokyčių krepšeliui. Aš nesu jokio paaiškinimo gavęs, kodėl. Toliau Kultūros ministerija – 13 proc. jų biudžeto reikia įdėti į krepšelį – čia tuomet, kai laukiame šimtmečio, kai sakome, jog finansavimą kultūrai reikia didinti“, – sako V.Kernagis.

Jis stebisi, kad dalies ministerijų, valdančių gerokai didesnius išteklius, indėlis į krepšelį yra menkas.

„Susisiekimo ministerija turi didžiulį biudžetą, turi geležinkelius, uostą, jų prašoma tik 6,4 mln. eurų. Iki šiol neaiški logika. Kas galėjo atsisėsti, sudaryti tokią lentelę ir pasakyti, kad šie skaičiai tinka, išsiųskime ir paprašykime ministerijų kad viską sudėtų į bendrą katilą“, – sako V.Kernagis ir pažymi, kad į jo klausimus apie krepšelio sudarymo principus Finansų ministerijos atstovai neatsakė.

Pasak jo, visuomenei turėtų būti paaiškinta, kokiais principais ir kriterijais vadovaujantis pinigai iš pokyčių krepšelio turėtų būti skirstomi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kernagis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kernagis

„Tas pokyčių krepšelis yra mistinė erdvė, į kurią įdedami pinigai, ir yra pažadas, kad jie sugrįš pagal kažkokius prioritetus. Tai atsiprašau, paaiškinkite, kokie yra prioritetai, kaip sugrįš. Kadangi niekas nieko nežino, kyla įvairių klausimų. Jei iš biudžeto paėmei ir atiduodi biudžetą, tai čia kaip iš balos vandenį išsemi ir supili į balą tik kitame šone. Kaip ir niekas nepasikeistų, mano vertinimas toks“, – teigia konservatorius.

Jis patikina, kad Kultūros ministerija išsikovojo, jog ministerijos išlaidos kitąmet nemažėtų.

„Kultūros sritis, tiek Ramūnas Karbauskis, tiek ministrė pažadėjo, kad į pokyčių krepšelį neprisidės nieko, iš Kultūros ministerijos nebebus nieko imama. Tai vėl rodo, kad sritys, kurios aršiausiai kovoja už savo pinigus, juos išlaiko – ar tuomet tų pinigų į krepšelį nebereikia? Kultūros žmonės tikrai parodė savo dantis. Tai įdomu, ar socialinės apsaugos darbuotojai taip pat kovoja už savo ministeriją“, – svarsto V.Kernagis.

Anot jo, neaišku, jei vienų ministerijų indėlis į krepšelį sumažėja, ar atitinkama suma bus didinamas kitų ministerijų indėlis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką