Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministerija: apmokestinusi įrašančią garso ir vaizdo įrangą, Lietuva surinks 3 mln. litų

Remigijus Vilkaitis
Aurelijos Kripaitės nuotr. / Remigijus Vilkaitis
Šaltinis: BNS
0
A A

Vyriausybei svarstant, ar apmokestinti įrašančią garso ir vaizdo įrangą, kompiuterių standžiuosius diskus, atminties korteles bei USB atmintines, kultūros ministras teigia, jog apmokestindami įrašančią garso ir vaizdo įrangą Lietuva tik artėja prie Europos.

Lietuva, pasak ministerijos atstovų, yra likusi vienintelė Europoje, neapmokestinanti įrašančios garso ir vaizdo įrangos.

„Lietuvoje atsiranda keisti klausimai – kodėl aš turiu mokėti? Tai yra visuomenės solidarumas, ir arba mes visi jo laikomės, arba kažkokią vieną visuomenės dalį išskiriame“, – spaudos konferencijoje trečiadienį teigė kultūros ministras Remigijus Vilkaitis.

Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Matulevičienė kalbėjo, jog Lietuva pagal autoriams mokamą atlyginimą atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos valstybių.
„Lietuva vienintelė iš Europos Sąjungos valstybių renka mokestį tik už tuščias laikmenas“, – kalbėjo N.Matulevičienė. Lietuvoje atsiranda keisti klausimai – kodėl aš turiu mokėti? Tai yra visuomenės solidarumas, ir arba mes visi jo laikomės, arba kažkokią vieną visuomenės dalį išskiriame.

Iš mokesčio, preliminariais skaičiavimais, tikimasi surinkti apie 3 mln. litų per metus. Už standžiuosius diskus tikimasi surinkti apie 1,7 mln. litų, už įrangą, atminties korteles ir USB atmintines – apie 1 mln. litų.

„Kai kalbama apie nuostolį, aš sakau, kad nuostolį patiria autoriai. Mano filmai tūkstančius kartų kopijuojami“, – kalbėjo Nepriklausomų prodiuserių asociacijos vadovas ir Kinematografininkų sąjungos tarybos narys režisierius Arūnas Matelis.

Jis pridūrė, jog autoriai solidariai sutiko ketvirtadalį surenkamo mokesčio skirti socialinės paramos programai, kuri būtų skirta sunkiai besiverčiantiems kūrėjams – šis pasiūlymas įtvirtintas projekte.

A.Matelis pirmadienį sakė, jog apmokestinus įrašančią garso ir vaizdo įrangą, ji gali brangti apie 3 procentus.

Kultūros ministerija siūlo nuo liepos pradžios apmokestinti Lietuvoje parduodamą įrašančią garso ir vaizdo įrangą, kompiuterių standžiuosius diskus, atminties kortelės bei USB atmintines.

Numatoma už atminties korteles, USB atmintines mokestį rinkti atsižvelgiant į talpą (mažiausias mokestis už mažiau nei 1 GB talpos laikmeną siektų 0,5 lito, didžiausias – už daugiau nei 32 GB laikmeną – 10 litų). Neintegruotus asmeninių kompiuterių diskus siūloma apmokestinti nuo 5 iki 15 litų, skaitmeninius vaizdo ir garso leistuvus su atminties įrenginiu – nuo 1,5 iki 40 litų.Kai kalbama apie nuostolį, aš sakau, kad nuostolį patiria autoriai. Mano filmai tūkstančius kartų kopijuojami.

Šiuo metu 6 proc. atlyginimas autoriams renkamas tik nuo tuščių laikmenų – garsajuosčių, vaizdajuosčių, mini diskų, CD, DVD, „Blu–ray“ diskų – pardavimo kainos.

Kultūros ministerijos atstovai pripažino, jog sulaukė pastabų iš Švietimo ir mokslo ministerijos ir teigė dar derinantys pozicijas. Asociacijos „Infobalt“ viceprezidentas Vytautas Vitkauskas šią savaitę teigė pritariantis idėjai apmokestinti įrašančią garso ir vaizdo įrangą, tačiau, jo manymu, administracinės išlaidos tų mokesčių paskirstymui yra per didelės.

Įvesti mokestį numatyta Kultūros ministerijos parengtame Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimo projekte.

Pirmą kartą vaizdo ir garso laikmenos buvo apmokestintos 2004–aisiais, Lietuvai stojant į Europos Sąjungą. Vyriausybė 2007–aisiais nutarimu susiaurino įstatyme numatytą mokestį ir įpareigojo jį rinkti tik už tuščias laikmenas, nerenkant mokesčio už kietuosius diskus.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką