Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokesčių kebeknė: kiek augs MMA, kiek valdžia duos už vaikus, kiek pigs knygos ir talonėliai?

Vaikai
123RF.com nuotr. / Vaikai
Šaltinis: 15min
5
A A

Vyriausybė pažėrė pasiūlymų dėl mokesčių sistemos tobulinimo. Jie atrodo kaip tikra raizgalynė, todėl išskyrėme kelis svarbius siūlomus pakeitimus, kurie galėtų padidinti gyventojų pajamas.

Mokesčių reformos gairės jau buvo pateiktos anksčiau, vėliau, atsižvelgusi į visuomenės ir ekspertų pasiūlymus, Vyriausybė jas tobulino. Tačiau ir ketvirtadienį pateiktas dokumentas – tik juodraštis, kuris gali smarkiai pasikeisti, kai pasieks Seimą.

Vis tik pasiūlymų tikslas išlieka tas pats – mažinti skurdą Lietuvoje. Kol kas daugiausia dėmesio skiriama mažas pajamas gaunantiems asmenims. Todėl, jeigu save priskiriate viduriniajai klasei, laukite 2019 metų – premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo ir jums padėti gyventi geriau.

Taigi išskyrėme kelis svarbiausius pasiūlymus, kurie padidintų šeimų, taip pat mažas pajamas gaunančių žmonių pajamas.

Daugiau apie reformą skaitykite: Premjeras mokesčių reformai pinigų ims iš pokyčių krepšelio

Jeigu turite vaikų

Vyriausybė siūlo atsisakyti papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio, kuris buvo taikytas vaikus turinčioms šeimoms. Dabar siūloma mokėti pinigus už visus vaikus, nepriklausomai nuo pajamų. O daugiavaikėms, taip pat mažas pajamas gaunančioms šeimoms skirti papildomą sumą.

Taigi kaip žinoti, į kokią sumą pretenduojate?

Už kiekvieną vaiką valstybė mokės po 30 eurų. Jeigu turite 1-2 vaikus, bet mažai uždirbate (pajamos iki 153 eurų vienam asmeniui), arba tris ir daugiau vaikų, gausite papildomą išmoką.

123rf.com /Mama ir dukra keliauja autobusu
123rf.com /Mama ir dukra keliauja autobusu

Papildoma išmoka už kiekvieną vaiką iki 2 metų sudarys 28,5 euro, už vyresnį – 15,2 euro.

Taigi tarkime, kad mažų pajamų šeima turi du vaikus, kurių vienas yra mažesnis nei dviejų metų.

Reikėtų skaičiuoti taip: (2 vaikai x 30 eurų) + (1 vaikas x 28,5 euro) + (1 vaikas x 15,2 euro) = 103,7 euro.

Jeigu gaunate MMA

Valdžia siūlo didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį iki 380 eurų, taigi minimalios mėnesio algos. Dabar mažiausią atlyginimą gaunantiems asmenims taikomas 310 eurų NPD.

Dabar žmogui, gaunančiam 380 eurų „ant popieriaus“, į sąskaitą įkrenta 335,3 euro: jis sumoka 10,5 euro pajamų mokesčio, 22,8 euro sveikatos draudimą, 11,4 euro pensijų draudimą.

Taip pat siūloma netaikyti MMA gaunantiems darbuotojams 3 proc. pensijų draudimo tarifo.

123rf.com/Euras
123rf.com/Euras

Taigi, jeigu siūlymai būtų priimti, 380 „ant popieriaus“ gaunantis žmogus mokėtų tik 6 proc. sveikatos draudimo tarifą (22,8 euro), o nuo kitų mokesčių būtų atleistas. Taigi vietoje 335,3 euro jam į sąskaitą kas mėnesį įkristų 357,2 euro.

Taip pat bus didinamas nepamokestinamas pajamų dydis ir neįgaliesiems: 30-55 proc. darbingumą turintiems – iki 390 eurų, 0-25 proc. – iki 450 eurų.

Ką reikia žinoti apie PVM

Siūloma grąžinti lengvatinį PVM tarifą šildymui, bet jau ne 9 proc., kaip buvo anksčiau, o 15 proc. Kol kas birželį iki 21 proc. padidėjusį tarifą šildymui gyventojai vargiai pajuto – šildymo sezonas dar tik laukia, tiesa, kiek išaugo išlaidos karštam vandeniui, kuriam irgi buvo taikomas lengvatinis tarifas.

Taigi rudenį šildymo sąskaitos augs, tačiau, matyt, ne taip smarkiai, kaip manyta anksčiau.

123rf.com nuotr./Šildymas
123rf.com nuotr./Šildymas

Turėtų pigti nekompensuojami receptiniai vaistai, kuriems siūloma įvesti lengvatinį 5 proc. tarifą. Dabar galioja 21 proc. tarifas.

Siūloma dar sumažinti – nuo 9 iki 5 proc. – PVM lengvatas knygoms, periodiniams leidiniams ir keleivių vežimo paslaugoms. Dėl to, pavyzdžiui, 11,89 euro kainuojanti knyga „Bridžita Džouns. Kūdikis“ knygyne „Pegasas“ turėtų atpigti iki 11,45 euro. Turėtų sumažėti ir keleivinio transporto bilietų, periodinių leidinių kainos. Tiesa, praktika rodo, kad, sumažėjus PVM, prekių kainos ne visuomet sumažėja.

Taip pat siūloma vietoje 9 proc. lengvatinio PVM tarifo viešbučiams įvesti 15 proc. PVM tarifą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką