Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Mokesčių rinkėjai ieškos natūros

Nuo metų pradžios įsigaliojo pajamų, gaunamų natūra, apmokestinimas, o tai verslininkams ir jų darbuotojams reiškia ne tik papildomas išlaidas, bet ir naują painiavą suskaičiuojant naudą, kurią gavo darbuotojas naudodamasis įmonės turtu ne darbo metu.
Mokesčiai
Mokesčiai / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 1 Mokesčiai

Nuo sausio 1 dienos, vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymu, natūra gautomis pajamomis yra pripažįstama gyventojo gauta nauda, pavyzdžiui, tarnybinis automobilis, naudojamas asmeniniais tikslais.

Užvakar Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) suskubo paskelbti vidutines automobilių rinkos kainas, kuriomis gali naudotis mokesčių mokėtojai, apskaičiuodami pajamų natūra apmokestinimą. Paslauga sulaukė tokio didžiulio susidomėjusių lankytojų srauto, kad duomenų bazė „nulūžo“.

Apie ketinimus apmokestinti visas pajamas, gautas natūra, jau kalbėta pernai, tačiau šių metų pradžioje paaiškėjo, jog verslas šią grėsmę pamiršo – VMI priminimas, kad įsigaliojo naujos GPM įstatymo nuostatos ir kad reikės apmokestinti pajamas, gautas natūra, daugeliui buvo lyg griaustinis iš giedro dangaus. Verslininkai tik dabar sukruto skaičiuoti papildomas savo ir samdomų darbuotojų pajamas, taip pat aiškintis, kaip reikės suskaičiuoti ir pamatuoti naudą, kurią jie gaus naudodamiesi įmonės automobiliais, telefonais, kompiuteriais ar kitu turtu asmeniniams reikalams tvarkyti.

Sąnaudas įrodinės kvitais

Kaip sakė bendruoju VMI telefonu atsiliepusi konsultantė, kiekvienas darbdavys turi skaičiuoti, kiek ir kuris jo darbuotojas gauna pajamų natūra, t. y. kokios vertės įmonės turtu naudojasi asmeniniais tikslais. Tą sumą reikia pridėti prie žmogaus gaunamo atlyginimo ir nuo visko apskaičiuoti pajamų mokestį bei kas mėnesį deklaruoti VMI.

Pasak VMI konsultantės, darbdavys kas mėnesį turės skaičiuoti, kiek jo darbuotojas važinėjo tarnybiniu automobiliu privačiais tikslais. Pavyzdžiui, darbuotojas naudojasi darbovietės jam suteikta mašina ir pilasi degalus už įmonės pinigus. Jeigu jis važinėja automobiliu savaitgalį arba po darbo valandų namo, ši nauda priskiriama prie pajamų natūra ir apmokestinama, įskaičiuojant ir transporto priemonės, ir degalų sąnaudas. Pajamų natūra gavėjas turi rinkti kasos kvitus ir kitus dokumentus, įrodančius, kiek kilometrų nuvažiuota bei kiek degalų sudeginta.

VMI konsultantė pripažino, kad gautą naudą sunku tiksliai suskaičiuoti, tad duomenys greičiausiai bus preliminarūs. Gal VMI teks pasitikėti deklaruojamais duomenimis, o gal rengti netikėtas „žiaurias“ patikrinimo akcijas?

Nežino, kaip skaičiuoti

Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos direktorius Giedrius Romeika LŽ piktinosi, kad mokestis nuo pajamų, gautų natūra, yra dar viena papildoma finansinė našta verslininkams.

Jo teigimu, smulkieji verslininkai retai kada skiria darbo valandas nuo asmeninio gyvenimo ir poilsio. „Netgi tam tikra verslo veikla, pavyzdžiui, individuali įmonė, neatskiria įmonės turto nuo savininko turto. Juk žmonės, dirbantys individualioje įmonėje, dažniausiai tuo pačiu automobiliu važinėja ir į darbą, ir į namus. Kaip čia apskaičiuoti ir apmokestinti pajamas natūra?“ – stebėjosi asociacijos vadovas. G.Romeika pabrėžė, kad jam visiškai neaišku, kaip apskaičiuoti tą naudą kaip papildomas pajamas, gautas natūra.

Jis neatmetė galimybės, jog pablogės samdomų darbuotojų sąlygos, nes darbdaviai, esant sunkiai finansinei padėčiai, negalės kompensuoti pajamų natūra mokesčio – tiesiog sumažins žmonėms atlyginimus priskaičiuoto mokesčio dydžiu. „Tačiau bet kokiu atveju automobilis, kaip ir kompiuteris, yra darbo priemonė. Jeigu darbuotojas nešasi po darbo namo kompiuterį, nes nori baigti ataskaitą, kaip darbdavys patikrins, ar žmogus juo nepasinaudojo – neįsidėjo kompaktinio disko ir nepažiūrėjo filmo?“ – samprotavo pašnekovas. Anot G.Romeikos, JAV ar Jungtinėje Karalystėje naudojant darbo automobilį ir asmeniniams tikslams taikomos mokestinės lengvatos, o Lietuvoje esą daroma priešingai.

Vėl kentės silpniausi

Laisvosios rinkos instituto prezidentė Rūta Vainienė pabrėžia, kad pajamų natūra apmokestinimas nėra nei pagrįstas, nei teisingas. Mat šių pajamų administravimas santykinai brangus, palyginti su tikėtinomis įplaukomis į biudžetą. R.Vainienė pažymi, jog itin didelė administravimo našta teks įmonių buhalteriams, o mokesčių rinkėjai jų darbo neskaičiuoja.

„Jei jau apmokestinant pajamas natūra siekiama apmokestinimo neutralumo, tuomet turėtų būti leista ir mokesčius sumokėti natūra – kaip lažo ir duoklės laikais. Visa Vyriausybė ir Seimas unisonu pasakytų, kad tai visiškai nerealu. Kodėl tada pajamų natūra apmokestinimas jiems atrodo logiškas ir normalus?“ – piktinosi R.Vainienė. Ji įsitikinusi, jog iš viso pajamų natūra apmokestinimo šurmulio bus tik daug darbo, daug patikrinimų, daug klaidų, daug bausmių, daug inspektorių, daug klausimų, daug išaiškinimų dėl vertės – ir šnipštas naudos.

„Greičiausiai nutiks taip, kad darbdavys nuo šių metų nebebus toks maloningas darbuotojui, kaip buvo iki šiol. Ir neskubėkite užkabinti jam išnaudotojo etiketės. Labai dažnai mokesčių įstatymai ir Darbo kodeksas verčia darbdavį tapti tokį, koks jis savo noru niekada nebūtų“, – konstatavo R.Vainienė. Ji neabejoja, kad ir vėl nukentės niekuo dėtas žmogus, apie kurį mokesčių rinkėjai apskritai niekada negalvoja.

Apmokestinimo lygiava

Kaip tvirtina Finansų ministerija (FM), GPM objektas nuo 2003 metų yra visos gyventojo pajamos, nesvarbu, kokia forma – pinigais, prekėmis, paslaugomis ar kitaip – jos gaunamos. Esą Lietuvos gyventojai neretai dalį piniginio atlygio gauna prekėmis, paslaugomis, apmokamos jų poilsinės kelionės, laisvalaikio pramogos, darbuotojai skatinami vertybiniais popieriais ir pan. Todėl, FM nuomone, pajamų mokestį skaičiuojant tik nuo piniginio darbo užmokesčio apmokestinimo sistema būtų iškreipta ir neteisinga. Pavyzdžiui, vienas žmogus uždirba 2000 litų per mėnesį, o kitas – 1000 litų pinigais ir dar gauna 1000 litų naudą natūra, nes įmonė jam moka už buto nuomą, suteikia automobilį asmeniniam naudojimui ir kompensuoja degalus. Šiuo atveju realus abiejų atlygis, FM teigimu, iš esmės analogiškas, bet sumokami mokesčiai nepagrįstai skiriasi.

„Pajamų, gautų natūra, įvertinimo tvarkos aprašu nesukuriamas joks naujas mokestis, nėra nustatomi nauji GPM objektai ar apmokestinimo taisyklės. Šiuo aprašu tik nustatoma natūra gautų pajamų įvertinimo tvarka – būdas nustatyti sumą, nuo kurios pagal GPM įstatyme nustatytas taisykles turi būti mokamas šis mokestis“, – sako FM, komentuodama nuo 2010 metų pakeistą tvarkos aprašą – dabar jame nurodoma, kas nėra pajamos natūra. Pripažįstama, kad atskirti, pavyzdžiui, kada tarnybinis automobilis naudojamas darbo ir kada asmeniniais tikslais, gana sudėtinga, todėl FM numatė dvi tokios naudos įvertinimo alternatyvas: mokestis gali būti skaičiuojamas kaip automobilio nuoma už laikotarpį, kurį žmogus faktiškai naudojosi automobiliu asmeniniais tikslais, arba supaprastintu būdu – 0,75 proc. automobilio rinkos kainos per mėnesį (9 proc. per metus).

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką