Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokesčių specialistai domėsis miško gėrybių perpardavinėtojais, o ne rinkėjais

Grybai, uogos
Monikos Volungevičiūtės nuotr. / Grybai, uogos
Šaltinis: 15min
0
A A

Alytaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Alytaus AVMI) artėjant vasaros sezonui daugiau dėmesio skirs įmonėms ir gyventojams, besiverčiantiems grybų ir kitų miško gėrybių supirkimu, perdirbimu ir prekyba. Alytaus AVMI sieks užtikrinti superkamų grybų ir uogų bei jų pardavimo pajamų apskaitymą rinkos kainomis, vykdys neregistruotos veiklos ir mokesčių vengimo prevenciją, rašoma Mokesčių inspekcijos išplatintame pranešime spaudai.

Alytaus apskrityje yra 10 stambesnių įmonių, kurios verčiasi miško gėrybių supirkimu, perdirbimu ir prekyba. 2010 m., lyginant su 2009 m., įmonių pardavimai augo, tačiau vidutinis darbo užmokestis vienam darbuotojui sumažėjo 230 litų ir siekė 736 litus, o jose dirba nuo kelių iki 150 darbuotojų.

Mažų supirkimo punktų, miško gėrybes parduodančių stambiesiems supirkėjams, daugėja arba mažėja priklausomai nuo miško gėrybių derliaus. Kiekviename kaime yra po kelis grybus ir uogas superkančius asmenis, kuriuos kiekvieną vakarą aplanko surinkėjai paimti jų supirktą produkciją.

R.Jučo teigimu, kiekvienas gyventojas, pardavęs surinktus grybus ar uogas, turėtų supirkėjo paprašyti pinigų išmokėjimo kvito.

„Žiūrėsime, kieno grybai ir uogos meta didžiausią „šešėlį“: mokesčių specialistai, stebėdami ir analizuodami šio sektoriaus veiklos rodiklius ir mokesčių mokėjimą, sieks nustatyti rizikingiausius „šešėlinės“ ekonomikos dalyvius. Pirmiausia vertinsime turimus duomenis, stebėsime grybų ir uogų supirkimo bei prekybos vietose vykdomą veiklą, analizuosime VMI pasitikėjimo telefonu 1882 gautą informaciją, įmonių bei gyventojų pranešimus, ir tik įvertinus visas aplinkybes rizikingiausiems verslo dalyviams bus pritaikytos kontrolės priemonės“, – teigia Alytaus AVMI viršininko pavaduotojas Romualdas Jučas, pabrėždamas, kad mokesčių administratoriaus stebėsenos ir kontrolės veiksmai bus nukreipti į miško gėrybių perpardavimu užsiimančius asmenis, o ne į grybų ir uogų rinkėjus.

Pasak R.Jučo, grybautojai, kurie renka ir parduoda pačių surinktas gėrybes, gali būti ramūs – tikrintojai jų netrukdys. Pažymėtina, kad gyventojų pajamos už parduodamas pačių surinktas miško gėrybes (grybus, uogas, riešutus, vaistažoles), neviršijančios 10 tūkst. litų per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus), priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms. Vadinasi, jeigu gyventojo per metus gautos pajamos už paties surinktus grybus, uogas, riešutus bei vaistažoles viršija 10 tūkst. litų, tai 15 proc. pajamų mokesčio tarifu apmokestinama bus tik nurodytąją sumą viršijanti dalis.

Tikrinant šį sektorių buvo nustatytas ir neteisėto disponavimo tabako bei alkoholiniais gaminiais atvejis, kai vienoje supirktuvėje pareigūnai aptiko beveik 1,5 tūkst. pakelių cigarečių bei beveik 30 litrų alkoholio be lietuviškų banderolių, rašoma pranešime.

R.Jučo teigimu, kiekvienas gyventojas, pardavęs surinktus grybus ar uogas, turėtų supirkėjo paprašyti pinigų išmokėjimo kvito. Pastarąjį dažnas supirkėjas „pamiršta“ atiduoti, o šis dokumentas yra ir gyventojo legaliai uždirbtų pajamų, ir sąžiningai vykdomos veiklos įrodymas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką