Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mūšis dėl biudžeto prasidėjo

Pinigai
15min.lt nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vyriausybė pradėjo svarstyti kitų metų biudžetą. Smarkiai išlaidaujama nebus ir kitąmet, papildomai pinigų atseikėta bus tik pensininkams, kurių sąskaita buvo taupoma krizės metu. Ministerijoms teks veržtis diržus – jiems skiriama suma mažės po 2 proc. Pagrindinė „Sodros“ biudžeto naujovė – siūloma skaičiuojant pensijos dydį neįtraukti sovietmečiu gautų pajamų.

„Metai tikrai nebus labai paprasti. Jeigu pirmąjį metų pusmetį mes turėjome daugiau šviesaus optimizmo žiūrėdami į perspektyvą, tai dabar, be abejo, dėl euro zonos problemų, dėl viso pasaulio ekonomikos problemų, mūsų žvilgsnis į kitus metus yra šiek tiek labiau realistinis. Apie tai kalba ir visos tarptautinės institucijos. Matome biudžeto formavimo reikaluose svarbų prioritetą – finansų sistemos stabilumo užtikrinimą, tolesnį konsolidavimą“, – sakė premjeras Andrius Kubilius.

Premjeras atskleidė, kad kitais metais diržus teks veržtis ministerijoms – joms skirta bus po 2 proc. mažiau lėšų.

Metai tikrai nebus labai paprasti, – A.Kubilius.

„Tai nėra drastiškas mažinimas, tai yra realizuojamas sprendimas. Tikiu, kad ministerijos racionaliai pasielgs, jos ir anksčiau buvo perspėtos, jog tokius sprendimus gal reikės įgyvendinti“, – pabrėžė premjeras.

Taip esą bus sutaupyta 300 mln. Lt. „Tai priklauso nuo ministerijų prioritetų, tai nėra mūsų sprendimas, kiekviena ministerija turi prižiūrėti savo ruožtu, ar ji mažina darbo užmokestį, ar ji mažina etatus, ar mažina investicinius projektus“, – svarstė A.Kubilius.

„Nemačiau nė vieno laimingo ministro, visiems paprastai nepakanka asignavimų“, – teigė finansų ministrė Ingrida Šimonytė, žurnalistų paklausta, kurios ministerijos labiausiai priešinasi lėšų mažinimui.

Fiskalinis deficitas kitąmet turėtų siekti  2,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Kitais metais, I.Šimonytės teigimu, neabejotinai didės biudžeto pajamos – jų turėtų būti maždaug 1 mlrd. Lt daugiau. Pajamos esą bus gautos iš turto valdymo: dividendų, valstybinių įmonių pelno, valstybinės žemės pardavimo. Likusi dalis, kuria planuojama mažinti biudžeto deficitą, būtent ir bus ministerijų lėšų karpymas.

„Įmonės dirba pelningai, ypač kai kurios transporto įmonės pažymėtinos, todėl kalbame apie tikrai didelius skaičius“, – pabrėžė finansų ministrė.

Duoklė pensininkams

Nuo kitų metų sausio 1 d. krizės metu sumažintos pensijos bus grąžintos į prieškrizinį lygį. Vadinasi, pensininkai gaus tokio pat dydžio išmokas, kokias jie gavo 2009-aisiais. Numatoma, kad šiam tikslui bus reikalingi apie 495 mln. Lt iš „Sodros“ ir valstybės biudžetų.

Kitų metų birželį bus grąžintos 1995–2002 metais dirbusiems ir draudžiamųjų pajamų turėjusiems pensininkams susidariusios senatvės ir invalidumo pensijų dalies nepriemokos. Šiam tikslui papildomai bus skirta 263 mln. Lt.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas sakė, kad nedarbo išmokų lygis liks toks, kaip ir pernai.

„Šnekant apie nedarbą, planuojama palikti tokį patį išmokų lygį kaip ir šiais metais, tai leistų sutaupyti apie 100 mln. Lt. Šnekant apie motinystės, tėvystės išmokas, planuojamas sumažėjimas apie 7 proc. dėl naujos tvarkos“, – teigė A.Bitinas.

Be to, į buvusį lygį grįžta draudžiamosios pajamos, todėl šiek tiek išmokos (motinystės ir tėvystės) padidės, nors bendras lygis ir liks mažesnis. Ligos, nelaimingo atsitikimo darbe didelių pokyčių nėra – išlaidos liks panašios.

„Sodros“ ir toliau laukia deficitiniai metai. Planuojama, kad įplaukos į „Sodros“ biudžetą bus apie 12 mlrd., išlaidos – apie 14 mlrd. Lt.

A.Bitinas prabilo apie naują pensijų skaičiavimo tvarką: „Jau daugiau kaip dvidešimt metų Lietuva gyvena nepriklausomybės laikotarpiu, ir mes nebenorime, kad tiek žmonės, tiek "Sodros" darbuotojai knaisiotųsi po archyvus, keltų tarybinius dokumentus, (norime), kad tarybinių pajamų pensijų formulėje nebeliktų. Visos pajamos skaičiuojamos po 94 (1994 m. – red. past.) metų.“

Seime kitų metų biudžeto projektas turi atsidurti dar iki kito pirmadienio, o A.Kubilius įsitikinęs, kad biudžetą Vyriausybė patvirtins jau trečiadienį, nors ministerijos biudžeto projekto dar nematė – susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio teigimu, 2012 metų biudžeto skaičiai pasitarime buvo pristatyti skaidrėmis.

Taupūs 2011-ieji

Pernai pristatydama 2011-ųjų metų biudžetą, Vyriausybė ne kartą akcentavo, kad biudžetas bus taupus.

Tuomet numatyta, kad nacionalinio biudžeto pajamos be Europos Sąjungos ir kitos paramos lėšų sudarys 19 mlrd. 907,8 mln. Lt, o kartu su ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis nacionalinio biudžeto pajamos sudarys 26 mlrd. 830,2 mln. Lt.

Numatyta, kad šiemet Sodros biudžeto išlaidos sudarys 13 mlrd. 576 mln. Lt, pajamos – 10 mlrd. 943 mln. Lt.

Tad visos viešosios išlaidos be Europos Sąjungos paramos 2011 metais sudarys daugiau nei 36 mlrd. Lt.

Planuota, kad valdžios sektoriaus deficitas sieks 5,8 proc. BVP.

Ne vienas atsimena ir ambicingus, prieštaringai vertinamus Vyriausybės planus „ištraukti“ milijardą litų iš šešėlinės ekonomikos.

Detalų 2011 metų biudžeto planą galite rasti čia.

Finansų ministerija/580px
2011 metų biudžeto išlaidos

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką