Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti

N.Mačiulis: tai bus trumpiausia krizė Lietuvos istorijoje

Lietuvos ekonomikai antrąjį šių metų ketvirtį smukus 0,4 proc. punkto labiau, nei skelbta anksčiau, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad ši statistikų korekcija tėra simbolinė ir šalies ūkis prieš koronaviruso krizę atsilaiko ypač gerai. Pasak jo, tai turėtų būti trumpiausia ekonominė krizė šalies istorijoje.
Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis / Swedbank nuotr.

„Čia tikrai labai simbolinis pokytis, palyginti su tuo, ką Statistikos departamentas skelbė prieš mėnesį. Vis tiek tai yra vienas mažiausių BVP susitraukimų Europos Sąjungoje (...) Faktas išlieka visiškai nepasikeitęs: Lietuvos ekonomika per antrąjį šių metų ketvirtį ir ypač per pirmąjį šių metų pusmetį su pandemija, su jos pasekmėmis dėl įvairiausių priežasčių susidorojo geriausiai Europos Sąjungoje“, – BNS pirmadienį sakė N.Mačiulis.

Statistikos departamentas pirmadienį paskelbė antrąjį bendrojo vidaus produkto (BVP) įvertį – antrąjį ketvirtį, palyginti su pirmuoju, Lietuvos ekonomika pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką sumenko 5,5 proc. Liepos pradžioje skelbtas pirmas įvertis rodė 5,1 proc. ketvirtinį smukimą.

Pasak N. Mačiulio, vertinant naujausius, pirmadienį paskelbtus lūkesčių rodiklius, taip pat matyti, kad atsigavimas tęsiasi visuose sektoriuose.

„Tai, ką mes matėme antrąjį šių metų ketvirtį, ir liko antrąjį šių metų ketvirtį, o toliau stebėsime labai spartų atsigavimą ir mūsų („Swedbank“ ekonomistų – BNS) vertinimu, jau kitų metų antrą ketvirtį Lietuvos BVP viršys prieš krizę buvusį lygį, tai bus trumpiausia Lietuvos istorijoje krizė ir greičiausiai įvykęs atsigavimas po jos“, – konstatavo N.Mačiulis.

Kalbėdamas apie prognozes jis sako, kad antroji užkrato plitimo banga iš esmės skiriasi nuo pirmosios ir dabar svarbu nesiimti drastiškų sprendimų, tarkime, vėl stabdyti ekonomiką.

„Mes matome antrą bangą Lietuvoje, matome antrą bangą Prancūzijoje, Ispanijoje, bet antros bangos specifika yra tai, kad ji neturi tokių humanitarinių pasekmių, kaip pirmoji banga. Mirtingumas labai artimas nuliui, hospitalizacija artima nuliui (...) Viruso plitimą galima valdyti – ką rodo daugelio šalių patirtis – neparalyžiuojant ekonomikos, tiesiog per rekomendacijas laikytis socialinio atstumo, saugotis“, – pridūrė N.Mačiulis.

Jo teigimu, korekcijos vertinant BVP yra natūralus dalykas, ypač turint omenyje netipinę šalies ūkio būklę pavasarį – laikiną ekonomikos uždarymą. Pasak jo, suprantama, kad laikui bėgant gaunama papildomos informacijos, kuri ir leidžia tikslinti įvertinimus.

„Kai yra skelbiamas pirmas įvertis bendrojo vidaus produkto, tai apie trečiąjį mėnesį to ketvirčio turima dar labai nedaug informacijos. (...) Natūralu, kad ir statistikams įvertinti sudėtinga, kaip pasikeitė per tą ketvirtį sukurta pridėtinė vertė. Galų gale, dar bus ir trečiasis įvertis, kuris į bet kurią pusę gali stumtelėti bendrąjį vidaus produktą“, – sakė „Swedbank“ ekonomistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius