Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aurelijus Veryga: aludarių pareiškimai dėl didėjančių akcizų pasekmių neatitinka realybės

Aurelijus Veryga
Juozo Dapšausko nuotr. / Aurelijus Veryga
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Aludarių pareiškimai apie atleidimus ir prarandamas biudžeto pajamas nusprendus didinti alkoholio akcizą neatspindi realybės, teigia Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija.

„Slenkstis, kurį perlipus pajamos pradėtų mažėti, yra taip toli mums, kad praktiškai mes net nefantazuojame, kad galėtume jį pasiekti. Tie skaičiai, kurie buvo minimi, kad 50 proc. bus padidintas akcizas, tai galutinėje kainoje nebūtų labai didelė išraiška. Ir kai aludariai gąsdina, kad atleis tūkstančius darbuotojų, sunku įsivaizduoti, nes tarp parduotuvių kainų skirtumas yra gerokai didesnis negu tas akcizo padidinimas sąlygotų didėjimą“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga.

Jis aiškino, kad Sveikatos tyrimų instituto 2013 metais atliktoje studijoje apskaičiuota alkoholio vartojimo sukeliama žala 2010 metais sudarė daugiau kaip 715 mln. litų.

Sveikatos tyrimų instituto 2013 metais atliktoje studijoje apskaičiuota alkoholio vartojimo sukeliama žala 2010 metais sudarė daugiau kaip 715 mln. litų

„Tai yra tik minimalūs skaičiavimai, čia nėra paskaičiuota, kiek praranda, sakykime, šeimos nariai. Labai sunku suskaičiuoti, kiek žmona, kurią daužo vyras parėjęs prigėręs, nepagamina bendrojo vidaus produkto. Čia yra be galo sudėtingi tyrimai, jų mes neturime. Suskaičiuota tik tiesiogiai, kiek žmogus pats nepagamina – tas, kuris gėrė, kiek nepagamino žuvę, kiek išleido valstybė gydydama, kompensuodama žalas, ir yra apie 715 mln. litų per metus“, – dėstė A.Veryga.

Mažins alkoholio vartojimą

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtoje spaudos konferencijoje ministras Vytenis Andriukaitis savo ruožtu teigė, kad SAM ne tik palaiko akcizo didinimą, bet planuoja ir kitas į alkoholio vartojimo mažinimą nukreiptas priemones.

„Akcizų kėlimas jau prasidėjo, ir toliau turi būti kas metai stebima ir didinama. Būtų gerai, kad visą laiką per 5 ar 10 metų akcizų didinimas eitų žingsnis po žingsnio tam, kad vartojimą sumažintume ženkliai. Tikslas – sumažinti alkoholio vartojimą ženkliai. Ir akcizų didinimas, ir pardavimo laiko trumpinimas, ir pardavimo taškų mažinimas, ir administracinių baudų didinimas, ir alkoholio reklamos ribojimas, ir siūlymas žiniasklaidai prisidėti prie to, kad alkoholio reklama kuo rečiau būtų skelbiama, ir siūlymas išvengti melagingos lobistų informacijos yra bendras reikalas“, – dėstė sveikatos apsaugos ministras V.Andriukaitis.

Praėjusią savaitę Lietuvos aludarių gildija pareiškė, kad jei būtų priimtas sprendimas nuo 2015 metų 50 proc. padidinti alaus akcizą, darbo netektų apie 2,6 tūkst. darbuotojų

„Ministerija parengė projektą uždrausti alkoholio reklamą. Ministerija inicijuos diskusijas dėl kitų priemonių, kad jas būtų galima įdiegti, kad galėtume įstatymiškai reguliuoti alkoholio pardavimo laiką, prieinamumą, tinklo išdėstymą ir kitus dalykus, tam konkrečiai pateiktas priemonių planas“, – sakė jis.

Aludariai grasina atleidimais ir negautomis pajamomis

Praėjusią savaitę Lietuvos aludarių gildija pareiškė, kad jei būtų priimtas sprendimas nuo 2015 metų 50 proc. padidinti alaus akcizą, darbo netektų apie 2,6 tūkst. iš 13 tūkst. šalies alaus sektoriuje ir su juo susijuosiuose versluose dirbančių darbuotojų, o valdžia dėl to neteks 38 mln. litų gyventojų pajamų ir „Sodros“ mokesčių.

Po pensijų kompensavimo darbo grupės posėdžio finansų ministras Rimantas Šadžius praėjusią savaitę pranešė, kad prieš kelerius metus sumažintos pensijos bus kompensuojamos pajamomis, gautomis iš didesnio alkoholio akcizo bei naujo automobilių ir motociklų mokesčio.

R.Šadžiaus teigimu, Seimui pritarus alkoholio akcizas didėtų nuo 2015 metų pradžios: stipraus alkoholio akcizas būtų didinamas 5 proc., silpno vyno ir fermentuotų gėrimų – 35 proc., alaus – 50 proc., išskyrus mažųjų alaus daryklų produkciją. Pasak ministro, didelių alaus daryklų alaus pusės litro pabrangimas siektų 17 centų. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką