Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 6d. 14:47

Naftos atsargos didžiausiose pasaulio valstybėse didėja

Naftos gavybos platforma
Photos.com / Naftos gavybos platforma

Praėjusią savaitę „Brent“ naftos žaliava Londono biržoje pabrango 2 doleriais. Šiuo metu jos kaina lapkričio mėnesio sandoriams siekia 66,55 JAV dolerius, teigiama praneime spaudai.

Pasak „Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, naftos žaliavos rinkoje pastaraisiais mėnesiais fiksuojami nedideli kainos svyravimai, kuriuos lemia pasaulinės naftos žaliavos atsargos ir sezoniniai veiksniai. Tuo tarpu OPEC neslepia ketinimų dirbtinai skatinti kainos augimą tikslingai mažindama naftos žaliavos gavybą ir taip mažindama pasaulines naftos žaliavos atsargas.

Pasak ekspertų, šiuo metu Azijoje siaučiantys ciklonai didesnio poveikio naftos žaliavos kainoms neturėjo, nes naftos tiekimas Azijos valstybėse nėra sutrikęs, tačiau prognozės apie audrų  priartėjimą prie Japonijos ir galimą jų poveikį šios ir kitų šalių pramonei ateityje galėtų pakoreguoti naftos kainas.

Kinija taip pat pranešė apie savo ambicingus planus įtakoti naftos žaliavos kainas Azijos rinkoje.

Praėjusią savaitę didžiosios valstybės išplatino pranešimus apie išaugusias naftos žaliavos atsargas ir tai atsvėrė rinkoje susidarančią įtampą, kurią iš dalies lemia ir Irano galimai vykdoma urano sodrinimo programa. JAV paskelbė pranešimą, jog sukaupė didžiausias per pastarąjį mėnesį naftos žaliavos atsargas. Tai lėmė sumažėję naftos perdirbimo gamyklų pajėgumai. Kinija, kuri yra antra didžiausia naftos vartotoja pasaulyje, taip pat pranešė, kad per rugpjūtį šalies prekybos ir strateginės naftos žaliavos išaugo iki 39,9 mln. barelių – tai yra didžiausias sukauptas rezervas per pastaruosius du metus. Jo augimą lėmė 18 proc. padidėjęs žaliavos importas, vietinė naftos žaliavos gavyba ir sumažėję naftos perdirbimo gamyklų perdirbimo gamyklų pajėgumai.

Kinija taip pat pranešė apie savo ambicingus planus įtakoti naftos žaliavos kainas Azijos rinkoje. Būdama antra pagal naftos suvartojimą rinka pasaulyje, šalis norėtų turėti žaliavos kainos valdymo įrankių, kurie būtų atsvara Niujorko ir Roterdamo biržoms, nustatančioms kainas pasauliniu lygiu, ir atspindėtų realią situaciją naftos rinkose.

Pasak G. Bandzevičiaus, pastarąjį mėnesį pasaulio biržose vyrauja nežinios nuotaikos ir investuotojai neskuba investuoti į naftos žaliavą. Yra stebimi šalių pranešimai apie vartojimo indeksų augimą, mažėjantį nedarbą, tačiau vis dar neauganti pramonė biržos dalyviams kol kas nesuteikia optimizmo.  

Roterdamo biržoje benzinas pigo, dyzelinas – brango

Praėjusią savaitę dyzelino ir benzino Platts indeksai kilo atkartodami naftos žaliavos kainos augimą. Benzino Platts indeksas išaugo 23 JAV doleriais, dyzelino – 26 doleriais.

Didmeninėje prekyboje naftos produktai brango. Litro benzino kaina per savaitę pakilo 3 ct, dyzelinas brango 6 ct, o dujos – 4 ct.

Mažmeninėje rinkoje litro benzino kaina per savaitę krito 2 ct, dyzelino – 2 ct, o dujų kaina liko stabili. 

G.Bandzevičius teigia, kad artimiausiu metu rinkoje gali būti nedidelių naftos žaliavos kainos ir  Platts indeksų svyravimų. Tikėtina, kad artimiausiu metu benzino kaina išliks stabili, o dyzelino kaina gali nežymiai kilstelėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką