TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Naftos žaliavą brangino sustiprėjęs doleris ir optimistinės JAV ekonomikos prognozės

Naftos platforma
„Scanpix“ nuotr. / Naftos platforma
Šaltinis: 15min
0
A A

Per savaitę „Brent“ nafta Londono biržoje pabrango 5,5 doleriais. Šiandien jos barelis kainuoja 76,6 JAV dolerius. Pasak „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, naftos žaliavos kainos kilimą lėmė sparčiai euro atžvilgiu sustiprėjęs JAV doleris ir lūkesčiai, kad dėl gerėjančios JAV ekonominės situacijos pasaulinėje rinkoje didės naftos žaliavos ir degalų paklausa.

Praėjusią savaitę JAV doleris euro atžvilgiu sustiprėjo 2 proc. JAV valiutos sustiprėjimas turėjo įtakos naftos žaliavos ir degalų kainų augimui, nes atsiskaitymai už juos rinkose vyksta doleriais.

Šiuo metu pasaulinė rinka stebi geopolitinę situaciją Artimuosiuose Rytuose, kur sprendžiama Irano dilema. Pastaruoju metu JAV bando į savo pusę patraukti Kiniją. Tarpininkaudama tarp Saudo Arabijos ir Kinijos, JAV ragina Saudo Arabiją užtikrinti Kinijai naftos žaliavos tiekimą, jei ši nustos pirkti „juodąjį auksą“ iš Irano. Taip JAV reaguoja į Irano atsisakymą nutraukti urano sodrinimo programą ir tikisi, kad Kinijos ir Saudo Arabijos bendradarbiavimas sukurs geresnes sąlygas Jungtinėms Tautoms veikti ir taip bus užkirstas kelias tolimesnei Irano urano sodrinimo programai, nes tokiems tarptautinės bendruomenės veiksmams Irano atžvilgiu neprieštaraus Kinija.

Šią savaitę degalų kainos gali dar šiek tiek ūgtelėti, nes rinka šiuo metu veikiama pozityvių žinių apie JAV ekonomikos atsigavimą ir apie galimą naftos produktų paklausos augimą.

Praėjusią savaitę Irakas pranešė didinsiantis naftos žaliavos gavybą 0,2 mln. barelių per dieną. Šalis parengė planus, pagal kuriuos bus pašalinti iki šiol egzistavę infrastruktūriniai naftos tiekimo trikdžiai ir bus padidinti naftos eksporto terminalų pajėgumai. Ši žinia teigiamai paveikė rinką ir iš dalies amortizavo kainos augimą.

Naftos žaliavos kainos augimą taip pat sušvelnino informacija apie didesnes nei planuota JAV sukauptas žaliavos atsargas. JAV atsargos išaugo dėl padidėjusio importo ir sumažėjusios paklausos. Naftos žaliavos ir degalų paklausą sumažino Rytinę JAV pakrantę netikėtai užklupęs gausus sniegas, dėl kurio amerikiečiai mažiau keliavo ir sunaudojo mažiau degalų.

Roterdamo biržoje kilo benzino ir dyzelino Platts indeksai

Praėjusią savaitę Roterdamo biržoje naftos produktų Platts indeksai ūgtelėjo į viršų. Benzino Platts pakilo 54 JAV doleriais, dyzelino Platts išaugo 49 doleriais.

Didmeninė rinka atkartojo pokyčius pasaulinėje rinkoje. Litras A-95 markės benzino pabrango 12 ct, dyzelino kaina paaugo 13 ct, o dujų kaina išliko stabili.

Mažmeninėje rinkoje praėjusią savaitę degalų kainos kilo mažiau nei didmeninėje rinkoje: benzino kaina paaugo 4 ct, dyzelinas pabrango 4 ct, o dujų kaina išliko stabili.

Pasak G.Bandzevičiaus, šią savaitę degalų kainos gali dar šiek tiek ūgtelėti, nes rinka šiuo metu veikiama pozityvių žinių apie JAV ekonomikos atsigavimą ir apie galimą naftos produktų paklausos augimą. „Tokios naujienos augina žaliavos ir degalų kainas pasaulinėje rinkoje, o šias tendencijas atkartoja didmeninė ir mažmeninė rinka“, – sako G.Bandzevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką