Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 2d. 10:02

Naftos žaliavos kaina pasiekė šių metų aukštumas

Naftos gavyba
Photos.com / Svarbiausias praėjusios savaitės įvykis, lėmęs naftos žaliavos kainas – OPEC narių susitikimas.

Praėjusią savaitę „Brent“ naftos žaliava Londono biržoje pabrango 6,4 JAV doleriais. Šiuo metu ji siekia 66,79 JAV dolerio ir tai yra didžiausias kainos šuolis nuo 2008-ųjų spalio pabaigos.

Pasak „Lietuvos Statoil“ Pardavimo ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, kainą kilstelėjo padidėję naftos žaliavos perdirbimo įmonių pajėgumai, dėl kurių ėmė sekti JAV naftos žaliavos atsargos, ir kritęs naftos žaliavos importas į šalį. Kainai įtakos turėjo ir OPEC pareiškimas, kad šalys narės toliau laikysis numatyto veiklos kurso. Ją taip pat augino optimistinės prognozės, kad gali atsigauti ekonomika.

Svarbiausias praėjusios savaitės įvykis, lėmęs naftos žaliavos kainas – OPEC narių susitikimas. Prieš jį rinkoje buvo neoficialių kalbų apie galimą žaliavos gavybos kvotų mažinimą. Po susitikimo Saudo Arabijos, kuri yra viena didžiausių naftos gavėjų, ministras Ali al Naimi pareiškė, kad OPEC laikysis numatyto kurso ir naftos gavybos kvotos nebus mažinamos, tačiau perspėjo, jog naftos žaliavos atsargos pasaulyje šiuo metu yra per didelės. Nors jau dabar pastebima išaugusi naftos žaliavos paklausa, OPEC prognozuoja, kad vartojimas galėtų augti trečiame ir ketvirtame šių metų ketvirčiuose.

Po OPEC susitikimo naftos žaliavos rinkoje pasirodė optimistinių prognozių. Pirmiausia todėl, kad OPEC nemažino gavybos kvotų. Ekspertai pastebi, kad šiuo metu naftos žaliavos rinkoje daugėja ilgalaikių sandorių. Tai rodo teigiamus investuotojų lūkesčius dėl galimo ekonomikos atsigavimo ir žaliavos paklausos augimo. Vis dėlto OPEC ragina kol kas atsargiai prognozuoti naftos žaliavos paklausos didėjimą. Oficialiame OPEC komunikate teigiama, kad naftos paklausa vis dar išlieka žema dėl sumažėjusių pasaulio pramonės apimčių, sulėtėjusios pasaulinės prekybos ir didėjančio nedarbo. OPEC akcentuoja, kad reikia būti pasirengusiems greitai reaguoti į bet kokius pokyčius, galinčius turėti neigiamos įtakos naftos rinkos stabilumui.

Roterdamo biržoje kilo naftos produktų indeksai

Nepaisant didelių naftos produktų atsargų, ypač dyzelino, Roterdamo biržoje kilo produktų indeksai. Jų augimą lėmė naftos žaliavos rinkos pokyčiai. Benzino „Platts“ indeksas kilo 28 JAV doleriais, dyzelino „Platts“ – 48 JAV doleriais.

Didmeninėje prekyboje naftos produktų kainos buvo veikiamos pasaulinės naftos produktų rinkos pokyčių. Per pastarąją savaitę didmeninėje rinkoje benzinas pigo 3 ct, dyzelinas pabrango 4 ct, dujų kaina nukrito 2 ct. 

Mažmeninėje naftos produktų rinkoje kol kas didelių pasikeitimų nepastebima. Litro benzino kaina pakilo 1 ct, dyzelino kaina nekito, o dujos atpigo 1 ct.

„Naftos žaliavos kainų augimas nėra geras ženklas vartotojams, nes pasikeitus žaliavos kainai pasaulio rinkoje, brangsta jos produktai Lietuvoje. Artimiausiu metu pozityvių vartotojams pokyčių pasaulio rinkoje nematome“, – teigė G.Bandzevičius.

Temos: 3 Statoil Kaina OPEC
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką