Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 30d. 12:43

Nauja sistema verslui kainuos, bet valstybei surinks daugiau pajamų

VMI spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr. / VMI spaudos konferencija

Jau nuo šeštadienio Lietuvos verslas pradės teikti PVM sąskaitų faktūrų ir elektroninių važtaraščių duomenis į naują sistemą. Tam pasiruošti turės iki naujųjų metų. Valstybinė mokesčių inspekcija tikisi, kad nauja sistema mažins šešėlinę ekonomiką, leis surinkti daugiau PVM ir žada, kad trikdžių daugiau nebus, kurių pasitaikė sistemos testavimo metu.

Spalio 1 dieną įsigalioja naujos taisyklės verslui teikti elektroninius duomenis. Todėl šalies verslas jau pratinamas teikti duomenis į Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) elektroninių PVM sąskaitų faktūrų (i.SAF) ir elektroninių važtaraščių (i.VAZ) posistemius.

Tiesa, naujos sistemos įdiegimas šiek tiek užtruko dėl viešųjų pirkimų taisyklių. Todėl verslui pasiruošti prie visiškai naujos elektroninės važtaraščių ir sąskaitų faktūrų sistemos lieka ne tiek jau daug – du mėnesiai.

Dėl viešųjų pirkimų trikdžių sutartį pavyko pasirašyti tik gegužės pabaigoje, kai iki spalio mėnesio jau buvo likę tik keli mėnesiai. Tad sistemos įdiegimui buvo labai mažai laiko, pastebėjo VMI viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas. Todėl laiką iki naujųjų metų jis vadina pereinamuoju laikotarpiu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./ V.Ivanauskas

Per mažiau nei savaitę testinėje aplinkoje i.MAS išbandė apie 40 tūkst. mokesčių mokėtojų – beveik pusė būsimų sistemos vartotojų. Bandymų metu neišvengta nesklandumų, tačiau mokesčių inspektoriai sako, kad daugiau jų neturėtų būti. Beje, atsiradus trikdžiams ir negalint prisijungti prie sistemos, verslininkai gali galės naudotis atsarginėmis procedūromis: a. VAZ tinklapiu arba informacijos teikimu SMS žinute.

„Testavimo rezultatai yra gana optimistiniai“, – spaudos konferencijos metu sakė V.Ivanauskas, nepaisant to, kad kai kurie verslininkai piktinosi, jog sistema neveikia bandymų metu.

Nauja sistema kurta ir pagal Estijos pavyzdį, kai įdiegus elektroninius važtaraščius išaugo PVM surinkimas. Tad verslui iš esmės nereikės rodyti popierinių važtaraščių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija

Smulkusis verslas nepatirs jokių išlaidų, susijusių su nauja sistema, tačiau stambioms įmonėms teks investuoti.

„Rokiškio sūrio“ vadovas Darius Trumpa sako jau išbandęs naują sistemą. Jis tvirtino, kad sistemos įdiegimas įmonėje vyko sklandžiai. Tačiau jis mano, kad Lietuvoje bus nepatenkintų verslininkų. Kiek kainavo nauja važtaraščių sistema? Pieno perdirbimo įmonei tai kainavo 3300 eurų, nes reikėjo samdyti specialistus.

Naujos sistemos diegimas kainuos priklausomai nuo bendrovės dydžio, gebėjimo diegti ir ar tam prireiks specialistų iš išorės. Pavyzdžiui, „Rokiškio sūris“ tam samdėsi specialistų kompaniją. VMI mano, kad su nauja sistema atsiras ir daugiau PVM mokėtojų, todėl kils ir PVM surinkimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką