Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 17:12

Naujasis Rusijos premjeras liaupsinamas už mokesčių surinkimo stebuklą

Michailas Mišustinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Mišustinas

Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlytas ir Dūmos akimirksniu patvirtintas naujasis šalies premjeras Michailas Mišustinas neatrodo turintis kokių nors politinių ambicijų, tačiau jo vadovaujama Mokesčių tarnyba ambicijas jau parodė ir dabar sulaukia teigiamų atsiliepimų net tarptautiniame lygmenyje. Naujasis premjeras liaupsių tiek tarptautinėje, tiek Rusijos spaudoje sulaukia už PVM surinkimo reformą.

Žino, kokią kavą gėrei

„Kur jūs apsistojote praėjusį vakarą?“ – paklausė M.Mišustinas „Financial Times“ žurnalisto, kai šis atėjo į tarnybos biurą Maskvoje žadėto interviu.

Paminėjęs viešbučio pavadinimą vėl sulaukė klausimo, ar gėrė kavą. Mokesčių tarnybos vadovo personalas spustelėjo kelis klavišus kompiuteryje ir atsakymas ant delno – vakar vakare tame viešbutyje išgerti trys puodeliai kapučino, vienas espreso ir viena latė. „Vienas yra jūsų“, – šypsojosi žurnalistui M.Mišustinas. Ir jis buvo teisus.

Rusijoje įvestas naujas mokesčių administravimas vadinamas futuristiniu, tačiau jau pasiteisinusiu. Rusijos mokesčių surinkimas dabar paremtas keliais poliais – skaitmenizavimas, informacija realiu laiku ir jokių grąžinimų.

Mokesčių administratoriai akimirksniu gauna informaciją iš bet kurio pirkimo sandorio – nuo Sankt Peterburgo iki Vladivostoko – ir tai nutinka per 90 sekundžių, rašo „Financial Times“.

Oligarchai lieka neliečiami

M.Mišustino stumta mokesčių administravimo reforma jau duoda vaisių – išvengiama klaidų ir sukčiavimo mokant PVM, o tai leidžia Rusijos biudžetui planuoti pajamas greičiau bei anksčiau.

15min.lt nuotr./Ankstesnioji PVM susigrąžinimo sistema iš įmonių pareikalaudavo nemažai laiko sąnaudų ir specifinių žinių. Pradėjus veikti EPRIS portalui procesas supaprastėjo.
15min.lt nuotr./Ankstesnioji PVM susigrąžinimo sistema iš įmonių pareikalaudavo nemažai laiko sąnaudų ir specifinių žinių. Pradėjus veikti EPRIS portalui procesas supaprastėjo.

Tiesa, nauja sistema labiau taikoma verslui, pirkėjams, o ne oligarchams. Rusija vis dar atrodo skurdžiai korupcijos lygį žyminčiose lentelėse ir „Transparency International“ korupcijos indekse įsitaisiusi 138 vietoje iš 180 vertinamų šalių. Tačiau nauja mokesčių administravimo tvarka jau sprendžia paprastų verslininkų mokesčių vengimo klausimus.

Šaliai, kuri priklausoma nuo pajamų iš naftos ir dujų pardavimo, mokesčių administravimo reforma buvo būtina. M.Mišustinas buvo pasirinktas paties prezidento, ir jis, kaip skelbia „Financial Times“, yra technologijų specialistas, o ne politikos ekspertas, ir V.Putino pasirinkimas liudija, kad pirmiausia siekiama padidinti pajamas į biudžetą stagnuojančios ekonomikos valstybėje.

Ką padarė M.Mišustinas?

Mokesčių tarnybos vadovas jau įrodė, kad jis tą moka. „Paprastai ekonomistai ir politikos atstovai mokosi technologijų, o mes jas patys sukūrėme ir dabar tapome ekonomistais“, – sakė M.Mišustinas.

PVM taikančiose šalyse nepriemoka yra didelė problema. Iki mokesčių administravimo reformos Rusijoje ji siekė 20 proc. Lietuvoje, beje, ji siekia 24 proc.

Po M.Mišustino įvestų naujovių nepriemoka per kelerius metus sumažėjo iki 1 procento. Kas buvo padaryta? Pirmiausia buvo įdiegti du dideli duomenų centrai, į kuriuos patenka informacija apie kiekvieną finansinį sandorį tarp verslų.

Kiekvienas gyventojo apsipirkimas čia taip pat yra fiksuojamas. Duomenys mokesčių administratoriams leidžia palyginti duomenis tarp įmonių, išvesti tam tikras tendencijas, nustatyti mokesčių vengimo atvejus. Kaip rašo „Financial Times“, tai leido nuo 2014 m. iki 2018 m. surinkti 64 proc. daugiau PVM nei iki tol.

Verslininkai: mokesčių surinkimas tapo aiškesnis

„Dauguma žmonių nori būti skaidrūs“, – sako M.Mišustinas, kuris jau sutarė su tokiomis kompanijomis kaip „Uber“ ir „Airbnb“, kad mokėjimai bus vykdomi per programėles ir kiekvienas atsiskaitymas bus žinomas administratoriui.

Kaip rašo rusų „Vedomosti“, kasmet Mokesčių tarnyba rodo vis geresnius mokesčių surinkimo rezultatus. Todėl esą Rusijos prezidentas ir patikėjo premjero postą šiam asmeniui. Ankstesnio ilgamečio premjero Dmitrijaus Medvedevo vyriausybė labiausiai sulaukdavo kritikos dėl silpnos ekonomikos ir lėtų sprendimų ją stiprinti. M.Mišustinui iškelta užduotis vykdyti V.Putino ekonominę programą.

M.Mišustino pasirinkimas premjeru Rusijoje lyginamas su 2004 m. paskirtu Michailu Fradkovu, kai pirmenybė teikiama biurokratui, o ne politikui. M.Mišustinas į valstybinę tarnybą atėjo 1998 m. ir Mokesčių tarnyboje užsiėmė informacinėmis technologijomis, tais pačiais metais tapo direktoriaus pavaduotoju, tačiau 2008 m. grįžo į verslą, bet 2010 m. vėl grįžo į Mokesčių tarnybą ir iškart į vadovo kėdę.

„Vedomosti“ rašo, kad giria jį ir verslas: nors mokesčiai renkami dar griežčiau, bet atsirado ir daugiau aiškumo, o pati Mokesčių tarnyba esą dirba profesionaliau nei anksčiau.

Komentarai: 6
Temos: 2 Rusija Mokesčiai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką