Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 07, 08:31

Naujoji viruso atmaina stingdo Europos darbo rinką

Europos darbo rinkos esminius parametrus fiksuojanti organizacija praneša apie neigiamas tendencijas. Darbo rinkos barometras gruodį šeštą kartą iš eilės sumažėjo 1,2 balo. Paskutinį metų mėnesį jis siekė 101,2 balo. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) pagrindinis rodiklis signalizuoja apie darbo rinkos nuosmukį, o bendra situacija jau primena 2020 m. balandį, kuomet pasauliui smogė pirmoji pandemijos banga.
Darbas
Darbas / 123RF.com nuotr.

„Omikron atmainos sklaida jau meta šešėlį Europos darbo rinkos perspektyvoms“, – pranešė Enzo Weberis, IAB prognozių skyriaus vadovas. Didžiausias nuosmukis fiksuojamas Vidurio Europos šalyse – Austrijoje, Lichtenšteine, Vokietijoje, Čekijoje, Belgijoje–Valonijoje ir Šveicarijoje.

Barometro subrodikliai, fiksuojantys užimtumo ir nedarbo balansą, praėjusį mėnesį sumažėjo daugiau nei vienu balu. Europos darbo rinkos barometro nedarbo raidos subrodiklio mažėjimą lėmė sezoniniškumas – gruodį jis pakito 1,5 balo ir siekė 99,8. Pirmą kartą nuo 2021 m. vasario šis rodiklis buvo žemiau vidurkio, t.y. 100 balų ribos. „Tai reiškia, kad nedarbo mažėjimas Europoje kol kas sustojo“, – sakė E. Weberis. Sezoniškumas pakoregavo ir užimtumo augimo subrodiklį – jis sumažėjo 1,1 balo ir praėjusį mėnesį siekė 102,5. Tačiau šie pokyčiai, anot ekspertų, vis dar rodo geras užimtumo perspektyvas.

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką