Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujojo Darbo kodekso siurprizas: plušantiems naktį – jokių viršvalandžių?

Barmenų čempionatas „World Class“
Organizatorių nuotr. / Barmenų čempionatas „World Class“
Šaltinis: 15min
13
A A

Atidžiau naująjį Darbo kodeksą panagrinėję naktinių restoranų vadovai sunerimo. Pasirodo, kad lankstesniu ir liberalesniu vadintas Kodeksas neleidžia dirbti daugiau tiems, kurie dirba tamsiuoju paros metu. Bent jau taip išaiškino Valstybinė darbo inspekcija. Verslininkai piktinasi, kad tokių apribojimų nebūta net sovietiniame Darbo kodekse.

Naktimis paprastai dirba jauni žmonės, studentai, kurie nori dirbti ir užsidirbti. Jie derina studijas, kelis darbus, nes nenori emigruoti ir nori užsidirbti Lietuvoje, tačiau tą riboja naujasis Kodeksas“, – aiškino „Amatininkų“ vadovė B.Marozaitė.

Vidutiniškai aštuonias valandas per pamainą ir ne daugiau. Tokias ribas naujasis Darbo kodeksas nustato dirbantiems naktį, rodo Darbo inspekcijos išaiškinimas. Tačiau Kodeksą aiškinantys teisininkai teigia, kad Inspekcijos aiškinimai teisės klausimais neturi jokios galios.

Vidutinis 8 darbo valandų skaičius turi būti per tris mėnesius. Taigi jeigu barmenas ar koks pramogų verslo atstovas per pamainą dirbs 12 valandų, kitą dieną jam jau teks dirbti daugiausia 4 valandas.

Viršvalandžiai dirbantiems naktinį darbą iš esmės nepriklauso, nors Darbo kodekso kūrėjai tvirtino, kad naujasis dokumentas leis daugiau dirbti viršvalandžių, leis daugiau uždirbti žmonėms.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Flashmobas už naują Darbo kodeksą
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Flashmobas už naują Darbo kodeksą

Sako, kad neleis užsidirbti daugiau

Naktį dirbančio Vilniaus restorano „Amatininkai“ direktorė Birutė Marozaitė negalėjo patikėti sužinojusi, kad naujasis Darbo kodeksas apribojo galimybę dirbti daugiau naktiniams darbuotojams. Todėl kreipėsi į Darbo inspekciją išaiškinimo. Čia verslininkei patvirtino, kad 8 valandos yra riba.

„Šią normą pažeisti draudžiama. Taigi tuo atveju, jeigu naktį dirbančio darbuotojo darbo dienos trukmė per trijų mėnesių laikotarpį viršija vidutiniškai 8 valandas, tai yra laikoma darbo įstatymo pažeidimu“, – teigiama išaiškinime.

„Amatininkų“ restoranas
„Amatininkų“ restoranas

„Amatininkų“ vadovė negali atsistebėti, kad dabartinis Kodeksas, jos nuomone, taip apriboja barų, restoranų, klubų darbuotojų darbo laiką.

„Tokiose srityse paprastai dirba jauni žmonės, studentai, retai dirba vyresnio amžiaus asmenys. Taigi jie ir nesirenka darbų naktinėmis valandomis, o studentai ir jauni asmenys nori dirbti ir užsidirbti. Jie dažnai derina studijas, mokslus, kelis darbus, nes nenori emigruoti ir nori užsidirbti Lietuvoje, tačiau tą riboja naujasis Kodeksas“, – aiškino verslininkė.

Pasak jos, viršvalandžių nori ne eilinių įstaigų darbuotojai ar tarnautojai, o jauni asmenys, kuriems galbūt reikia mokėti būsto paskolą, nori užsidirbti studijoms ir t.t.

Per pamainą – 8 valandos

15min kreipėsi į Darbo inspekciją išaiškinimo ir sulaukė tokio paties atsakymo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darbos inspekcijos reidas į Vilniaus statybvietes
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darbos inspekcijos reidas į Vilniaus statybvietes

„Naktinėje pamainoje gali būti dirbama ir daugiau valandų per pamainą nei 8 val., tačiau vidutiniškai, imant trijų mėnesių laikotarpį, per pamainą turi susidaryti po 8 valandas.

Eina kalba apie tuos darbuotojus, kurių darbas laikomas naktiniu, t.y. jei ne mažiau kaip tris valandas per pamainą dirba nakties metu arba ne mažiau kaip ketvirtį darbo laiko per metus dirba naktį“, – teigiama Inspekcijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus specialistų parengtame komentare.

Teisininkai abejoja Inspekcijos aiškinimu

Tačiau kai kurie teisininkai kritiškai įvertino Darbo inspekcijos aiškinimus. Advokatų profesinės bendrijos „Linden“ asocijuotas partneris Marius Dagys kitaip aiškina viršvalandžius pagal naująjį Darbo kodeksą. Pasak jo, 8 valandos yra vertintinos kaip normali darbo laiko trukmė, o ne maksimali su viršvalandžiais.

Advokatas Marius Dagys
Advokatas Marius Dagys

„Darbo naktį atveju nėra nustatyta specialaus apribojimo darbo laikui su viršvalandžiais, taip pat nėra draudžiama dirbti viršvalandžius“, – 15min teigė jis ir pridūrė, kad viršvalandžiai visada turi būti mokami, kai plušama daugiau nei 48 valandas per savaitę.

Ką daryti darbdaviams, kai taip skiriasi teisininkų ir Darbo inspekcijos aiškinimai? Advokatas M.Dagys pastebi, kad Inspekcija negali spręsti individualių ginčų, o jų aiškinimai teisės klausimais neturi jokios teisinės galios.

„Todėl šiuo atveju, kaip ir daugybe kitų naujojo Kodekso klausimų, belieka laukti teismų išaiškinimų“, – teigė „Linden“ asocijuotas partneris.

Įspėja dėl galimos žalos

Vis dėlto „Amatininkų“ vadovė įsitikinusi, kad Kodekso nuostata padarys milžinišką žalą turizmo, pramogų, visuomeninio maitinimo, linksmybių verslui.

„Tokių naktinių darbuotojų yra beveik visose mano vardintose srityse. Taigi beveik visi dirbantys kavinėse, baruose, viešbučiuose, hosteliuose, apartamentų nuomoje, koncertų, spektaklių, kino srityje, taksi, apsaugos įmonėse, degalinėse, ilgiau dirbančiose parduotuvėse, atrakcionuose, cirkuose, net ir oro uostuose yra naktiniai darbuotojai. Tai tikrai milžiniški skaičiai žmonių“, – pastebėjo verslininkė.

Ji stebisi, kad naujasis kodeksas lyg ir turėjo būti liberalesnis bei lankstesnis. „Naujasis Kodeksas dėl naktinių darbuotojų, mano manymu, skatina šešėlinę ekonomiką, skatina tiek pačius darbuotojus, tiek darbdavius derintis ir „nerodyti“ naktinių valandų ar apskritai dirbti neoficialiai. Daugelis nesąžiningų verslininkų laisvai gali piktnaudžiauti ir slėpti naktines valandas, taip pat ir nemokėti už jas daugiau“, – sakė B.Marozaitė.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką