TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nedarbo grėsmė labiausiai koreguos 30–45 metų gyventojų finansinius sprendimus

Piniginė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Piniginė
Šaltinis: 15min
0
A A

Ilgai didžiausia grėsme Lietuvos šeimų finansams buvusią infliaciją keičia nedarbas. Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, darbo netektis ir pajamų sumažėjimas šiandien daugiausiai problemų sukeltų 30–45 metų žmonėms, kurie per ekonomikos augimo laikotarpį geriausiai prisitaikė ir pasinaudojo atsiradusiomis galimybėmis.

„Dabartinė ekonomikos situacija verčia gyventojus keisti šeimos finansų tvarkymo prioritetus – kaip niekada padidėja santaupų reikšmė ir atsargumas skolinantis“, – sakė J.Varanauskienė.

„30–45 m. amžiaus grupės atstovai gali mažiau pasikliauti socialinėmis išmokomis negu vyresnių amžiaus grupių atstovai. Didžiausią dalį dirbančių šeimų pajamų sudaro samdomo darbo pajamos, o nedarbo išmoka būtų mažesnė nei įprastos pajamos ir mokama tik ribotą laikotarpį“, – sakė šeimos finansų ekspertė. Pasak jos, dar viena finansinio pažeidžiamumo priežastis yra ta, kad šie gyventojai rečiau nei vyresnieji turi santaupų, bet dažniau yra paėmę paskolas, augina vaikus, stengiasi pagerinti buities sąlygas. „Paskolų įmokos šeimos biudžete yra būtinosios išlaidos ir jas nėra lengva greitai sumažinti, o santaupos, praradus darbo pajamas, galėtų būti laikinas pajamų šaltinis“, – sakė J. Varanauskienė.

„Prastėjant ekonominei situacijai panacėjos nuo nedarbo nėra, bet galima iš anksto sumažinti jo sukeliamus finansines pasekmes“, – sakė ekspertė. Ne tobulai, bet geriausiai nuo finansinių sunkumų saugo asmeninės ar šeimos santaupos.

Pasak J.Varanauskienės, apskaičiuojant mažiausią reikalingą santaupų nedarbo atveju sumą reikėtų atsižvelgti į savo būtinųjų išlaidų dydį: maistui, būstui išlaikyti, paskoloms, kitiems mokesčiams. Po to reikia numatyti, kaip greitai galima „įjungti“ taupymo režimą ir atsisakyti nuolatinių, bet ne būtinų išlaidų ar jas sumažinti. Tuomet reikia apskaičiuoti, kokia dalimi gali sumažėti šeimos pajamos ir ieškoti kitų galimų šaltinių, iš kurių būtų galima padengti atsiradusį skirtumą: tai gali būti socialinės išmokos, pajamos pardavus turimą turtą. Skolintis pragyvenimui nerekomenduojama.

„Žmonės, dėl savo ateities darbo rinkoje nusiteikę optimistiškai ir ketinantys skolintis, taip pat turėtų pasirūpinti papildoma finansine apsauga, kuri užtikrintų nenutrūkstamą įsipareigojimų vykdymą. Juk jei ketinama skolintis vartojimo reikmėms, tai greičiausiai reiškia, kad santaupų šeima neturi. Tokiu atveju verta pasidomėti kredito įmokų draudimu, kuris užtikrins, kad dėl nedarbo ar ligos netekus pajamų įmokas už klientą bankui mokės draudimo įmonė“, – sakė SEB banko šeimos finansų ekspertė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Darbas Nedarbas

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką