Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nederlingose žemėse apsimoka ūkininkauti ekologiškai

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jaunas ūkininkas iš Pagėgių savivaldybėje esančių Žukų – Paulius Dargelis – šalia įprastai auginamų 100 ha pasėlių, 50 ha rugių ir lubinų augina ekologiškai. Tokio ūkininkavimo Paulius nusprendė imtis dėl to, kad žemė buvo ne itin derlinga – tręšti cheminėmis trąšomis neapsimokėjo. Be to, ekologiniam ūkininkavimui teikiama parama.

Paramą ekologiniam ūkininkavimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programą (KPP) P. Dargelis gauna nuo 2007 metų. Šiemet ūkininkas teiks paraišką penktąjį kartą.

Norint paramos, reikia laikytis reikalavimų

Pasak ūkininko, pateikti paraišką ir gauti paramą yra nesunku, tačiau ne visada pavyksta laikytis reikalavimų, o už nusižengimus taikomos sankcijos.

„Užtenka du laukus vieną su kitu pakeisti, pakoreguoti ką nors ne pagal taisykles ir jau gresia bauda, – pasakojo Paulius. – Man asmeniškai sankcijų nekliuvo. Tačiau mūsų šeima turi keturis ūkius. Viename jų yra buvęs atvejis, kuomet nesertifikavę vieno iš laukų, per klaidą gavome išmoką, kurią vėliau teko grąžinti. Yra daug niuansų, ne visus pavyksta sužiūrėti, tad tenka ir nudegti,“ – patirtimi dalinasi ūkininkas.

Tam, kad tokie nesusipratimai nesikartotų, Dargeliai dalyvauja savivaldybės organizuojamuose kursuose, skaito straipsnius, ieško informacijos internete.

„Savivaldybė vis kviečia ir kviečia į kursus. Per metus po 2–3 kartus nuvažiuojam, dalyvaujam. Kadangi ne visada yra laiko patiems susirasti informacijos, gerai, kad yra kas ją pateikia, pamoko“, – mokymais džiaugiasi P. Dargelis.

Žukų lubinai keliauja ir iki Olandijos

Jei nebūtų paramos, ekologiško ūkininkavimo P. Dargelis nevystytų. Pasak jo, rinkoje realizuoti produkciją nėra paprasta – ekologiška prekė turi būti idealios kokybės, tačiau ne visada pavyksta to pasiekti. Pavyzdžiui, pernai Žukų apylinkėse nebuvo, kas išvalo rugius, o toliau vežti nepasimoka, nes transportavimo išlaidos yra didelės.

„Tiesa, gerai sekasi realizuoti lubinus. Mes juos parduodame vienai įmonei, kuri vėliau produkciją veža į užsienį. Pernai mūsų lubinus perpardavė olandams, o šiemet taip pat jau turime užsakymą. Tačiau dar nežinome, kur lubinai bus išvežti“, – pasakojo ūkininkas.

Ekologišką augalininkystę vystyti paprasčiau nei gyvulininkystę

P. Dargelio senelis Teofilis augina gyvulius, tad jaunasis ūkininkas gali palyginti ekologišką augalininkystę su gyvulininkyste.
„Ekologiškai auginti gyvulius yra žymiai sudėtingiau nei vystyti augalininkystę“, – pasakojo P. Dargelis. Pasak jo, griežti reikalavimai taikomi tvartams, srutų talpykloms, gyvulių sveikatingumui. Pavyzdžiui, gyvulius auginant ekologiškai, išlaukos laikas yra dvigubas. Kita vertus, auginant pasėlius, daug jėgų atima kova su piktžolėmis, kadangi negalima naudoti cheminių purškalų. Tačiau pašnekovas pabrėžė, kad augalininkystę ekologiškai vystyti nėra sudėtinga.
„Tiesa, piktžolių yra daug. Kad jas išnaikinčiau, turiu įdėti pastangų. Tačiau skųstis nėra ko, iš tiesų auginti ekologišką produktą yra gana paprasta“,  – teigia P. Dargelis.

Parama ekologiškiems ūkiams – iki 400 000 litų

Vienas ekologiškas ūkis gali būti paremtas iki 400 000 litų. Tikslus paramos dydis kaskart apskaičiuojamas individualiai ir priklauso nuo auginamos produkcijos. Pavyzdžiui, P. Dargelis už rugius gauna 742 Lt už hektarą, auginant daržoves ir bulves, parama siekia 1 519 Lt, vaistažoles – 1 688 Lt, uogynus ir sodus – 1 781 Lt.

Ketinantys išbandyti ekologinį ūkininkavimą į Europos Sąjungos teikiamą paramą pagal KPP programą „Ekologinis ūkininkavimas“ gali pretenduoti tuo atveju, jei yra deklaravę žemės ūkio naudmenas, turi ekologinio žemės ūkio sertifikavimo įstaigos „Ekoagros“ išduotą sertifikatą bei dalį produkcijos parduoda.

Išmokos pagal šia priemonę mokamos tiek jau ekologinę produkciją tiekiantiems, tiek pereinamojo laikotarpio ekologinės gamybos ūkiams.

15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką