Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Nevengiama užsidirbti žinant slaptą informaciją

Tuo, kad Lietuvoje naudojamasi viešai dar neatskleista informacija, tiki ir rinkos dalyviai, ir pati Vertybinių popierių komisija (VPK), kuri net įžvelgia šių atvejų daugėjimą, bet į kryžiaus žygius prieš „gudručius“ neskuba.
Akcijų birža
Akcijų birža / „Scanpix“ nuotr.

Dienraščio „Verslo žinių“ atliktas tyrimas parodė, kad įmonių, biržoje sukėlusių pastarojo pusmečio naujienas, kurios plačiajai investuotojų auditorijai buvo netikėtos, akcijų kaina savaitę iki pasirodant žiniai brango palyginti nemenkai – nuo 4 proc. iki 10 proc., o tai reiškia, kad informaciją apie būsimą naujieną turėjęs ir ja pasinaudojęs investuotojas vos per savaitę galėjo uždirbti apie 400–1 000 litų.

Investicijų bendrovė „Invalda“ žinią apie jos ir kitų infrastruktūros grupės „Tiltra Group“ akcininkų sandorį su Lenkijos geležinkelių statybos įmone „Trakcja Polska“ oficialiai paskelbė 2010 metų lapkričio 18 d., o per savaitę (lapkričio 10–17 dienomis) iki šios žinios pasirodymo „Invaldos“ akcijų kaina pakilo 8,4 proc., o vien lapkričio 17 d. – 4,3 proc.

Šaldytuvų gamintoja „Snaigė“ šių metų kovo 14 d. pasibaigus prekybai pranešė, kad fondai jos akcijas supirks po 0,33 euro, t. y. gerokai brangiau, nei tuo metu jos kainavo rinkoje. Įmonės akcijos kovo 7–14 dienomis pabrango 10,17 proc., o vien kovo 14 d. – 8,3 proc.

„Snoro“ bankas apie planus įstatinį kapitalą didinti 1,7 karto ir tapti trečiu pagal turtą banku šalyje paskelbė 2010 m. lapkričio 30 d. jau pasibaigus prekybai biržoje. Per savaitę (lapkričio 23–30 dienomis) banko akcijų kaina pakilo 3,96 proc., o per lapkričio 30 d. – 0,85 proc.

Iš šių istorijų kaip galimas pasinaudojimo viešai neatskleista informacija VPK užkliuvo tik „Invaldos“ sandoris, tačiau komisija pranešė pritrūkusi įrodymų, kad nustatytų piktnaudžiavimą.

Smulkiuosiuos rinkos žaidėjus ginančios Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Tomas Pilipavičius sako, kad kiekviename bent kiek didesniame įmonių įsigijimo ar pardavimo sandoryje su jautria informacija dirba gana didelė žmonių grupė – nuo aukščiausios grandies vadovų iki sekretorių, kopijuojančių dokumentus.

Anot jo, tokiuose sandoriuose tiek pirkėjas, tiek pardavėjas dažniausiai samdo ir teisininkus, bankininkus, todėl konfidenciali informacija pasklinda ir už įmonės ribų.

Finansų patarėjo įmonės „AJD capital“ direktorius Aurimas Launikonis mano, kad pasinaudoti tokia informacija dažniau nusprendžia žmonės iš pačių įmonių – viduriniosios grandies vadybininkai, nes finansų tarpininkai geriau žino atsakomybę ir yra pasirašę krūvą konfidencialumo įsipareigojimų.

VPK pirmininko pavaduotojas Vaidas Cibas sako, kad per pastaruosius dvejus metus sprendimų dėl viešai neatskleistos informacijos pasinaudojimo komisija nėra priėmusi, nors bendra situacija nedžiugina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius