Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nobelio ekonomikos premija atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole'iui

Jeanas Tirole
Jeanas Tirole'is
Šaltinis: BNS/15min.lt
0
A A

Pirmadienį paaiškėjo, kas iškovojo 775 tūkst. svarų vertės Nobelio ekonomikos prizą. Kandidatų šiemet buvo itin daug, – rašo „Guardian“. Tačiau Nobelio ekonomikos premija atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole'iui.

Premiją jis pelnė už rinkos ir reguliavimo analizę. Švedijos karališkoji mokslų akademija pirmadienį nurodė, kad J.Tirole'is „paaiškino, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose veikia nedaugelis itin stiprių firmų“. Prancūzų ekonomistui bus įteikta 8 mln. Švedijos kronų (3,04 mln. litų) piniginė premija.

Nobelio ekonomikos premija yra paskutinė šiemet paskirta Nobelio premija, kurią, minėdamas trijų šimtų metų jubiliejų, švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui įsteigė Švedijos centrinis bankas „Riksbank“.

Oficiali Nobelio premijų įteikimo ceremonija įvyks Stokholme ir Osle gruodžio 10 dieną, kai bus minimos premijų steigėjo Alfredo Nobelio mirties metinės. 1896 metais mirusio pramonininko, kuris išrado dinamitą, premijos pirmą kartą buvo įteiktos 1901 metais.

Praėjusiais metais  „Sveriges Riksbank“ Nobelio ekonomikos premiją padalijo trims vyrams, kurių tyrimas parodė, kad rinkos gali būti iškreiptos. Tai buvo  Eugene'as Farma iš Čikagos universiteto, Robertas Shilleris iš Jeilio universiteto ir Larsas Peteris Hansenas iš Čikagos.

2014 metų Nobelio ekonomikos premijos laureatas paaiškėjo pirmadienį maždaug 14 val. Lietuvos laiku.

Tarp potencialių laimėtojų buvo minimi:

Marty Weitzmanas, Billas Nordhausas, Williamas Baumolas, Partha Dasgupta – aplinkosaugos ekonomika.

Ar gali būti aplinkosaugos ekonomika 2014 metų „vinis“? Premija šiems mokslininkams padarytų aktualesnes kitų metų diskusijas Paryžiuje apie klimato kaitą ir pabrėžtų JAV sekretoriaus Johno Kerry'io įspėjimą, kad globalinis atšilimas yra didelė grėsmė.

Williamas Baumolas – išlaidos sveikatos apsaugai. 

Ir vėl sutinkame W.Baumolą, šįkart su jo darbu apie tai, kiek kainuoja sveikatos priežiūra. Jis kalba apie Vakarų civilizacijas, kuriose žmonės gyvena ilgiau, tačiau dažnai senatvėje būna prastos sveikatos. 1966 metais mokslininkas iškėlė hipotezę, kad švietimo ir sveikatos priežiūros kaina augs, taip sukurdama reikšmingų problemų. 

Anthony Atkinsonas ir Angusas Deatonas – nelygybė, vartojimas ir gerovė.

Tai yra britų duetas. Atkinsono vartu yra pavadintas nelygybės indeksas. A.Deatonas yra žinomas dėl savo darbo su sveikatos, gerovės ir ekonominio vystymosi klausimais. 

Steve'as Rossas – finansinių priemonių apmokestinimas.

Tai yra labai specifinė tema, matematinis klausimas. Profesorius 2012 metais laimėjo 200 tūkst. JAV dolerių vertės Onassis prizą.

Jeanas Tirole'is ir Arielis Pakesas – skaidrus įmonių valdymas.

J.Tirole'is domisi priežiūros įtaka pramonės organizacijoms, remdamasis žaidimo teorija. A.Pakesas aiškinasi, kaip technologijos pakeičia rinkas, griauna oligopolijas ir paveikia priežiūrą.

Kenas Rogoffas ir Carmen Reinhart – finansinės griūtys.

Abu yra Harvardo ekonomikos profesoriai. Jie tyrė paskutinių 800 metų finansų krizes. 

Heidi Williams – technologijų įtaka sveikatos apsaugos rinkoms.

Didžiąją dalį praėjusio dešimtmečio ji skyrė sveikatos ekonomikos tyrimams. Ypač JAV tai yra aktualus klausimas, nes ten įgyvendinama Obamos sveikatos reforma.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką