Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 12:03

„Norfos mažmenai“ skirta 72 tūkst. eurų bauda – iš tiekėjų reikalavo susimokėti

Prekybos centras „Norfa“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Prekybos centras „Norfa“

Konkurencijos taryba pripažino, kad bendrovės „Norfos mažmena“ ir „Rivona“ sutartyse su maisto prekių ir gėrimų tiekėjais numatė jiems reikalavimą sumokėti tam tikras sumas už pardavimo skatinimą. Už tai „Norfos mažmenai“ skirta 72 tūkst. eurų bauda. Prekybos tinklo savininkas Dainius Dundulis 15min sakė, kad yra baudžiamas tik už išsireiškimą sutartyje.

Tyrimo metu Konkurencijos taryba (KT) išnagrinėjo 2017–2018 m. bendrovių „Norfos mažmena“ ir „Rivona“ sutartis su tiekėjais ir nustatė, kad šie buvo įpareigoti mokėti tam tikrą mokestį už prekybines-reklamines akcijas, numatytas kiekvienai prekių kategorijai, papildomai sumokant ir neišnaudotas sumas.

Draudžia reikalauti iš tiekėjo

KT pripažino, kad bendrovės pažeidė Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą (MPĮNVDĮ).

MPĮNVDĮ draudžia mažmeninės prekybos įmonei reikalauti tiekėjo apmokėti pardavimo skatinimo išlaidas ar jų dalį, išskyrus atvejus, kai abi šalys raštu susitaria tiek dėl apmokamų išlaidų dydžio, tiek dėl numatomų taikyti pardavimo skatinimo veiksmų. Nagrinėtu atveju „Norfos mažmena“ ir „Rivona“ sutartyse su tiekėjais numatė tik mokėtinas sumas už pardavimo skatinimą, tačiau, kokių konkrečių veiksmų planuojama imtis, detaliai neįvardijo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Norfa“
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Norfa“

„Bendrovės ne tik neužtikrino sąlygų tiekėjams sudaryti jų valią ir interesus atitinkantį susitarimą dėl pardavimo skatinimo veiksmų bei biudžeto, bet ir sukėlė jiems papildomą finansinę naštą, nes tiekėjai privalėjo sumokėti visas iš anksto pardavimo skatinimui numatytas sumas arba jas perkelti į kitų metų biudžetą, nepriklausomai nuo to, ar pardavimo skatinimo veiksmai buvo vykdomi, ar ne“, – teigia KT Nesąžiningos komercinės veiklos tyrimo grupės vadovė Ditė Anilionienė.

D.Dundulis: mus baudžia už išsireiškimą

„Norfos“ savininkas D.Dundulis sako 15min teigė ką tik sužinojęs apie Konkurencijos tarybos sprendimą, todėl dar negalėjo pasakyti, ar bus skundžiama. Tačiau jis neigė, kad buvo imamas mokestis iš tiekėjų.

„Kaip suprantu, mus baudžia už išsireiškimą sutartyje, kad marketingo mokestis gali būti imamas. Tačiau mes to mokesčio netaikėme“, – tikino D.Dundulis.

Asmeninio arch. nuotr./„Rivonos“ generalinis direktorius ir „Norfos” įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis
Asmeninio arch. nuotr./„Rivonos“ generalinis direktorius ir „Norfos” įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis

Jam pasirodė keistos išvados, kad pažeidimais galėjo būti įvykdytas. „Mus baudžia už menamą pažeidimą“, – teigė jis.

„Norfos mažmenai“ skirta 72 tūkstančių eurų bauda.

KT nutarimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Prekybininkams – griežtesnės taisyklės

Penkiems didiesiems prekybos tinklams – „Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Norfa“ ir „Lidl“ – draudžiama reikalauti, kad tiekėjai mokėtų už sutikimą pradėti prekiauti jų prekėmis, t.y. vadinamųjų „įėjimo“ mokesčių, kad pirktų prekes ar paslaugas iš nurodomų trečiųjų asmenų, taip pat kad kompensuotų prekybininkų negautą pelną ar atlygintų vykdomo pardavimo skatinimo išlaidas ir kt.

Nuo šių metų liepos 1 d. MPĮNVDĮ papildytas nauju draudimu – mažmeninės prekybos įmonės nebegali reikalauti tiekėjų suteikti komercines nuolaidas ar bet kokį kitą atlyginimą, jeigu dėl to iš anksto nebuvo susitarta raštu.

Taip pat įteisintas draudimas mažmeninės prekybos įmonėms taikyti neigiamo poveikio priemones tiekėjams, kurie kreipėsi į Konkurencijos tarybą ar teismą dėl nesąžiningų prekybos įmonės veiksmų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką