Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 8d. 13:15

NT ekspertas įspėja studentus: Vilniaus centre be 300 eurų būsto neišsinuomosite

15min studijoje – Marius Čiulada
Luko Balandžio / 15min nuotr. / 15min studijoje – Marius Čiulada

15min studijoje viešėjo nekilnojamo turto agentūros „Ober-haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada. Kalbėjomės apie būstų nuomos kainas Vilniuje, kuris netrukus sulauks didelio studentų antplūdžio. Pasak eksperto, be 300 eurų Vilniaus centre būstą išsinuomoti bus sunku. Be to, reikia nepamiršti ir kitų išlaidų – užstato, tarpininkavimo mokesčio.

– Iki mokslo metų pradžios liko mažiau nei mėnuo. Kaip jums atrodo, ar visi, kurie studijuos, jau susirado būstą?

– Tikrai dar ne. Paprastai didysis vajus prasideda po Žolinės. Maždaug prieš savaitę studentai sužinojo, kur įstojo, todėl dabar ieškoti būstų pradeda pirmūnai, stropieji. Po Žolinės prasidės karštinė, kai bus stveriama bet kas.

– Peržvelgus butų nuomos skelbimus pasitaikydavo orientuotų į studentus. Pavyzdžiui, aprašymuose vardijami šalia esantys universitetai, kolegijos, pabrėžiama, kad butas idealiai tinka studentui. Kaip savininkai vertina studentus ir ar vis dar gajus neigiamas požiūris į studentą nuomininką, kuris daug ir garsiai švenčia, yra neatsakingas, neturi pastovių pajamų?

– Taip. Toks požiūris vis dar gajus. Yra nuomotojų, kurie iš karto pasako, kad studentams nenuomos. Bet taip pat yra nuomotojų, kurie su tuo neturi problemų.

Požiūris į studentus nuomininkus šiek tiek keičiasi, bet vėlgi, nėra dūmų be ugnies. Patys buvome studentai ir žinome, kad studentiškas gyvenimas aktyvesnis – daugiau vakarėlių ir judesio. Taip, kai kurie savininkai dėl šventos ramybės renkasi nenuomoti studentams. O kai kurie kaip tik turėję geros patirties, mielai priima studentus.

– Neretai vasaros pabaigoje baigiasi nuomos sutartys. Kadangi jau rugpjūtis, ar studentams patartumėte rinktis iš to, kas yra, ar vis tik palaukti galbūt atsilaisvins dėmesio vertas butas?

– Mes ir savo klientams patarinėjame sudaryti nuomos sutartis taip, kad jos baigtųsi rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Šiuo metu iš pajūrio grįžta poilsiautojai, miestas prisipildo įvairiais žmonėmis, ne tik studentais. Atsiranda daug naujos pasiūlos ir naujos paklausos. Per tris rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesius pastebime, kad sudaroma gal net pusę visų metinių nuomos sutarčių. Tai tikrai didelis veiksmas nuomos rinkoje.

Per tris rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesius pastebime, kad sudaroma gal net pusę visų metinių nuomos sutarčių.

Jeigu radote sau tinkamą variantą ir suderėjote tinkamą kainą, labai laukti nepatarčiau. Niekas po savaitės nepasikeis – bus kiti objektai, bet nei kainos per savaitę keičiasi, nei kažkas dramatiško rinkoje.

Kalbant apie kainas, sezoninis kritimas paprastai būna sausį ar vasarį, po Naujųjų metų, kai nekilnojamo turto rinka užsnūsta ir šildymo sezonas yra įsibėgėjęs, derybinės galios daugiau yra nuomininko pusėje. Šiuo metu derybinės galios yra labiau nuomotojo pusėje, nes pasiūla tikrai yra mažesnė nei paklausa.

– Kokios gyvenamosios vietos dažniausiai ieško studentai? Ar dauguma vis tik dairosi buto ir iškart atmeta mintį išsinuomoti kambarį arba gyventi bendrabutyje?

– Paprastai pirma mintis, ypač pirmakursiams, yra bendrabutis, nes kainuoja pigiau ir yra arčiau mokslo įstaigos. (...) Tačiau ten gal daugiau triukšmo ir pagundų, nes labai rimtai studijuojantys dažniau renkasi atskiro būsto nuomą vien dėl šventos ramybės ir atsiribojimo nuo studentinio gyvenimo.

– Kokio buto dažniausiai ieško ir kokius reikalavimus jam kelia būsimi studentai?

– Pirmas kriterijus yra kaina, antras – atstumas iki mokymosi įstaigos. Renkasi rajonus, kurie yra šalia arba aplink mokymosi įstaigą, kad nereikėtų persėdinėti ir operatyviai atvažiuoti į paskaitas.

Įprastai tai nėra kažkokie ypatingai įrengti būtai su įspūdingais interjerais. Tai paprasti – kainos ir kokybės santykį atitinkantys butai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Marius Čiulada
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Marius Čiulada

– Dažnai būsimi studentai, atvykę į Vilnių, nepažįsta miesto. Kur rekomenduotumėte rinktis vietą gyventi?

– Be abejo, arčiau mokymosi įstaigų. Jeigu tai Saulėtekis – arba bendrabučiai ten, arba Antakalnyje, Žirmūnų dalis, kuri yra arčiau Saulėtekio. Jeigu universiteto rūmai yra Senamiestyje – tinka Senamiestis, Naujamiestis ir Užupis.

Už 250 eurų turbūt nerasite tvarkingo vieno kambario buto Vilniaus centre. Čia kainos prasideda nuo 300 eurų.

– Kokį butą studentas galėtų išsinuomoti už 250 eurų (be komunalinių mokesčių) Vilniaus centre ir miegamajame rajone, tarkime, Pašilaičiuose ar Justiniškėse?

– Už 250 eurų turbūt nerasite tvarkingo vieno kambario buto Vilniaus centre. Čia kainos prasideda nuo 300 eurų. Bet galima rasti miegamuosiuose rajonuose – Justiniškėse, Pašilaičiuose, Fabijoniškėse.

Gyvenamuosiuose rajonuose butų nuomos kainos prasideda nuo 180 eurų, tad už 250 eurų galima paieškoti naujos statybos namuose. Iš esmės 250 eurų yra minimali suma, reikalinga Vilniuje nuomojantis būstą atskirai.

– Kaip Vilniuje pasikeitė būstų nuomos kainos, lyginant su pernai?

– Labai dramatiškai tikrai nepasikeitė. Stebime, kad pokytis iki 5 proc. Sezoniškumo svyravimai būna iki 10 proc., tad mes manome, kad rinka yra stabili ir kainos palyginant su pernai, nepasikeitė.

– Ar verta pasirašyti nuomos sutartį?

– O taip. Nuomos sutartį pasirašyti reikia visada. Tai kalba apie pinigus, dviejų šalių finansius civilinius santykius, finansinius reikalus. Tiek vienai šaliai reikia būti ramiam, kad jis turi nuomininką, kuris tvarkingai mokės nuompinigius, nekels galvos skausmo ir turtu naudosis pagal paskirtį. Tiek nuomininkui reikia būti apsisaugojusiam, kad viduryje žiemos arba sesijos metu netektų sukti galvos netekus būsto.

– Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį pasirašant nuomos sutartį?

– Sutartys nėra sudėtingos. Juolab, jų šablonus galima rasti internete. Esminiai sutarties punktai – nurodyta kaina, adresas, numatytas terminas. Taip pat ji turi būti sudaryta tarp tikro savininko ar jo įgalioto asmens.

– Kas turi mokėti už elektrą, vandenį, dujas, laiptinės priežiūrą, kaupimo mokestį, pavyzdžiui, renkamą namo renovacijai?

– Komunalinių mokesčių mokėjimas yra susitarimo reikalas. Dažnai savininkai nori kontroliuoti situaciją ir mokėti patys. Tačiau kartais savininkai yra užsienyje ar vyresni žmonės ir nenori galvos skausmo, todėl susitaria, kad komunalinius mokesčius mokės nuomininkas.

Yra nebylus susitarimas, kad renkami mokesčiai, pavyzdžiui, namo renovacijai yra savininko mokesčiai ir nuomotojo priedermė šiuos mokesčius sumokėti.

– Būsto nuomos pasiūlymų gausu ne tik tam skirtuose portaluose, bet ir feisbuke. Kaip manote, ar verta laikinų namų ieškoti socialinėje erdvėje?

– Tai yra populiarėjanti tendencija. Socialiniuose tinkluose yra tam tikros grupės, kur savininkai siūlo savo butus ir gal galima rasti patrauklų variantą. Bet, kiek esu pastebėjęs, tai yra antrinė reklamos platforma. Dubliuoja portalų skelbimus ir, greičiausiai, nieko labai ypatingo rasti nepavyks. Geriausia stebėti nekilnojamo turto portalus, užsisakyti naujienlaiškius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Istorinę pergalę rankoje laikiusį „Žalgirį“ Maskvoje pražudė S.Rodriguezo bombos

Gyvenimas

Paslaptinga liga garsų solistą nustūmė į visuomenės užribį: sklinda nemalonus kvapas

24sek

17 taškų pranašumą išbarstęs „Rytas“ krito po netaiklaus metimo paskutinę sekundę

15min tema Aktualu

Pasaulio dešinieji sukilo prieš JT migracijos paktą: keliama audra stiklinėje?

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kodėl vienas pavojingiausių Australijos vorų – net nenuodingas

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Vardai

Eimuntas Nekrošius paskutinį gyvenimo savaitgalį praleido pajūryje: „Jis buvo laimingas“

Atvirai su vadovu. A.Žukauskienė: apie jauno vadovo patyrimus, gyvenimo tikslą ir laimėtas bei pralaimėtas kovas

Gyvenimas

Giedrius gerina būstą sužalotam didvyriui: šis išgelbėjo paauglę, o dabar pagalbos reikia pačiam

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Aktualu

Aiškėja, kodėl sumuštas F.Sanchezas: dviejų nacionalistų jausmus užgavo šūkis „Lietuva visiems“

Aktualu

Lenkijos Seimas atšaukė ginčijamą Aukščiausiojo Teismo reformą

Ar pastebėjote Vilniaus viešojo transporto atsinaujinimą?

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Opel Kadett E“

Aktualu

„Proveržis“ tariantis dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio: bus pildomi profsąjungų reikalavimai

Vardai

Katy Perry – daugiausiai uždirbanti dainininkė pasaulyje: iš pirmos vietos išstūmė Beyonce

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

Aktualu

Romoje pradėtos griauti numanomos mafijos grupuotės vilos

Aktualu

Šveicarija atsisakė planų paremti JT susitarimą dėl migracijos

Aktualu

Prabangiu BMW visureigiu važiavusio ukrainiečio kelionė nutrūko pasienyje

Naujienos

Gyvenimas

Nelaimės vandenyje: ką daryti, jei pagavo upės srovė

Sportas

„Sevilla“ trenerio žinutė: „Negalime nuvertinti „Žalgirio“

Aktualu

Vyriausybė siūlo drausti skleisti teroristinius nusikaltimus kurstančią informaciją

24sek

Brolių išvykimą paaiškinęs Gintaras Kadžiulis pasikvietė „Ryte“ dirbusį asistentą

Verslas

„Merko“ statys katalikišką mokyklą sostinės Pašilaičiuose

Aktualu

Sirijos prezidento Basharo al Assado žmonai diagnozuotas krūties vėžys

15min iš Berlyno Sportas

Po nesėkmės Lietuvos bėgikė liejo ašaras: „Nuvyliau ne tik save“

Aktualu

Baltarusijoje per kratas sulaikyta daugiau žurnalistų

Aktualu

Policija sulaikė skandinavams padirbtą degtinę tiekusią gaują – mėnesinės jų pajamos siekė 1,5 mln. eurų

Gazas

Pasipiktino: Vilnius–Rokiškis autobusu keliavo stovėdami – specialistai susimąstyti skatina ir keleivius

15min iš Glazgo Sportas

Lietuvoje veikiančių baseinų pasigedęs plaukikas tikisi sugrįžti į JAV

Pasaulis kišenėje

10 patarimų sklandžioms atostogoms užsienio paplūdimyje

Pasaulis kišenėje

Klaipėdos meras: sieksime, kad tarši krova iš miesto centro būtų eliminuota

Verslas

Dėl „Maxima“ patikrinimo Nidoje negali nusipirkti pieno – nepatogumai laikini

Vardai

15min studijoje – dešimtmetį mininčio „Humoro klubo“ komikai Paulius Ambrazevičius ir Mantas Katleris

Aktualu

Pacientas gali rinktis PSDF biudžeto lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas

Gyvenimas

Vartojate kontraceptikus ar turite antsvorio? Didesnė tikimybė užsikrėsti pėdų ir nagų grybeliu

15min iš Berlyno Sportas

Į Europos čempionato finalą patekęs S.Bertašius: „Ten reikia ne tik sudalyvauti“

Aktualu

Kaune nebeliko vaikų globos namų, Lietuvoje pertvarką pradėjo ketvirtadalis jų

Aktualu

Kol Europą siaubia miškų gaisrai, Lietuvos ugniagesiai jiems plisti neleidžia

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką