Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 25d. 13:10

Nuo 2022 m. – jokių grynųjų: kaip prasiskolinus apsaugoti atlyginimą nuo antstolių?

Pinigai
123rf.com / Pinigai
Dar šių metų vasarą Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis nuo 2022 m. sausio 1 d. apribota galimybė darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas (pvz., dienpinigius, komandiruotės išlaidų kompensacijas) mokėti grynaisiais pinigais.

Paprastai kalbant, nuo Naujųjų Metų įsigalios privalomas reikalavimas darbdaviams atlyginimą ir bet kokius kitus mokėjimus darbuotojams atlikti pavedimu į darbuotojo nurodytą banko sąskaitą. Vienintelė numatyta šio reguliavimo išimtis taikoma tik jūrininkams dėl jų darbo specifikos.

Šis Darbo kodekso nuostatų pakeitimas yra itin aktualus žmonėms, kurių atžvilgiu antstoliai vykdo skolų išieškojimą.

Atlyginimas grynaisiais – dažna praktika

Ne paslaptis, kad didelė dalis žmonių, siekdami apriboti antstolių atliekamus nuskaitymas nuo banko sąskaitoje esančių lėšų, pageidaudavo darbo užmokestį ir kitas su juo susijusias išmokas gauti grynaisiais pinigais. Tokiais atvejais darbdavys, išskaičiavęs antstoliams priklausančią atlyginimo dalį, likusią dalį uždirbtų pinigų grynaisiais išmokėdavo darbuotojui.

Tokiu būdu antstolių suvaržytas darbuotojas išvengdavo jo banko sąskaitai automatiškai pritaikytų priverstinių ribojimų (PLAIS) – bet kokių į banko sąskaitą įkritusių lėšų nurašymo/ įšaldymo. Įsigaliojus minėtai Darbo kodekso pataisai, darbuotojams išvengti tokių nuskaitymų bus gerokai sudėtingiau.

Neatlikus namų darbų, pinigų banko sąskaitoje galima netekti

Nuo 2022 m. grynaisiais atlyginimas negalės būti mokamas, taigi antstolių suvaržytam darbuotojui priklausanti suma bus pervedama į antstolių apribotą (areštuotą) banko sąskaitą. Kaip pabrėžia teisininkė, asmeninio bankroto svetainės stiprusžmogus.lt įkūrėja Aušrinė Tilindė, jeigu žmogus nebus pasitvirtinęs laisvai disponuojamos mėnesinės sumos, tai visos į banko sąskaitą įplaukusios sumos bus nurašytos automatiškai.

Laisvai disponuojama suma – tai žmogaus gaunamų lėšų dalis, kurią antstolis, areštuodamas sąskaitą, leidžia jam naudoti savo poreikiams tenkinti arba paprasčiausiai išsigryninti. Pagal dabartinį reguliavimą antstoliai šios sumos banko sąskaitai nenustato automatiškai, todėl žmogus su prašymu dėl laisvai disponuojamos sumos nustatymo privalo pats kreiptis į antstolį. Prie tokio prašymo turėtų būti pridėti įrodymai, kad visi pagal įstatymus nustatyti mokėjimai antstoliui yra atliekami darbdavio (darbdavio darbo užmokesčio pažyma) arba kad iš gaunamų pajamų išieškojimai negali būti vykdomi (pvz., gaunamos socialinės šalpos išmokos).

Tik toks kreipimasis užtikrins, kad žmogus, įsigaliojus naujajai Darbo kodekso pataisai, nepraras visų gaunamų pajamų, vos tik jos pasieks antstolių apribotą banko sąskaitą.

Deja, laisvai disponuojamos sumos nustatymas nėra lengva procedūra, ypač jei žmogus turi daugiau nei vieną-dvi vykdomąsias bylas. Žmogus laisvai disponuojamų lėšų sumą, skirtą asmeniniams poreikiams tenkinti, turi suderinti su visais antstoliais ir, deja, ne visi jie geranoriškai nusiteikę rasti operatyvų sprendimą.

Padengti skolas iš atlyginimo – (ne)įmanoma

Net ir nustačius laisvai disponuojamą lėšų sumą banko sąskaitoje ir darbovietei sąžiningai kiekvieną mėnesį už darbuotoją atliekant išskaitas antstoliams, skolų žmogui gali nepasisekti grąžinti netgi per kelerius metus.

Jei yra gaunamas minimalus ar šiek tiek didesnis darbo užmokestis, skolos tokiu atveju yra dengiamos labai nežymiai. Skoloms siekiant 18 000 Eur ar daugiau, deja, tokių įsipareigojimų padengimas per artimiausius kelerius metus yra labai mažai tikėtinas dėl kelių priežasčių.

Pirma, reikia įvertinti delspinigius ir palūkanas, kurie beveik visuomet seka paskui skolą. Dažnai nėra iki galo suvokiama, kad net ir kiekvieną mėnesį dalį atlyginimo skiriant antstoliams, skola vis tiek gali augti dėl kasdien skaičiuojamų palūkanų. Tai ypač aktualu, jei gaunamas atlyginimas yra minimalus ar tik šiek tiek už jį didesnis, o skolos viršija 18 000 Eur – tokiu atveju dažnai skolos auga greičiau nei yra grąžinamos.

Antra, vykdymo proceso metu taip pat skaičiuojamos antstolio vykdymo išlaidos, kurios iš esmės yra nauja žmogaus skola, kuri taip pat bus išieškoma iš darbo užmokesčio.

Taigi, jei artimoje perspektyvoje nematyti finansiškai geresnių įsidarbinimo galimybių, žmogus papuola į užburtą ratą: skolas bando grąžinti, tačiau jos, užuot mažėjusios, kasmet vis padidėja.

Ekspertai pataria – asmeninis bankrotas gali būti išeitis

Pasak A.Tilindės, žmogui, susidūrusiam su nemažėjančia skolų našta, verta pasvarstyti apie asmeninio bankroto galimybę, kuri padėtų išsaugoti didžiąją dalį gaunamų pajamų, kartu nusirašant per bankroto procesą nepadengtas skolas.

Jei skolų nesiseka grąžinti ne vienerius metus sąžiningai dirbant ir atliekant mėnesinius mokėjimus antstoliams, o jos nuo 2022 m. viršys 18 250 Eur sumą, fizinio asmens bankrotas neturėtų būti sudėtingas. Žinoma, su sąlyga, kad skolos susidarė ne dėl nusikalstamų veiksmų ar priklausomybių.

Fizinio asmens bankroto byloje, priešingai nei bandant grąžinti skolas antstoliams, žmogui iš karto patvirtinama mėnesinė suma asmeniniams poreikiams. Ji gali būti tvirtinama tokia, kokios žmogui iš tiesų reikia, priešingai nei antstolio paliekama minimali pragyvenimui reikalinga suma. Be to, kas yra itin svarbu, asmeninio bankroto atveju banko sąskaitų ribojimai yra panaikinami ir visus mokėjimus žmogus atlieka pats, sąžiningai ir atsakingai valdydamas savo pajamas.

A.Tilindė pažymi, kad per trejus metus vykstančią asmeninio bankroto procedūrą žmogus gali būti ramus, jog tam tikra gaunamų pajamų dalis pragyvenimui visuomet bus palikta tik jam, o po trejų metų skolos ne tik kad nebus padidėjusios dėl nuolat skaičiuojamų delspinigių ir palūkanų (kaip kad yra antstolių priverstinio išieškojimo procedūroje), tačiau bus nurašomos ir žmogus galės pradėti gyvenimą iš naujo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

07:19
26:48
03:08

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką