Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 5d. 11:43

OPEC ragina ne OPEC šalis mažinti naftos žaliavos gavybą

Nafta
K.Vanago, R.Vilimo/BFL nuotr. / Nafta

Praėjusią savaitę Londono biržoje „Brent“ naftos žaliavos kaina pakilo 1,2 JAV dolerio ir šiuo metu siekia 51,97 JAV dolerius. „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus teigimu, praėjusios savaitės pradžioje naftos žaliavos kaina rinkose krito dėl pranešimų apie pandemijos grėsmę, o vėliau ūgtelėjo, kai buvo paskelbta informacija apie gerėjančius JAV ekonomikos rodiklius.

Praėjusią savaitę OPEC generalinis sekretorius Abdullah al-Badri pabrėžė, kad dabartinė naftos žaliavos kaina (50 JAV dolerių už barelį) yra per maža, kad šalims apsimokėtų tęsti investicijas į naftos gavybą. Jis paragino ne OPEC nares, ypač Rusiją, paremti naftos žaliavos gavybos mažinimą ir taip išlaikyti naftos gavėjams priimtinas kainas. OPEC prognozuoja, kad padidėjus naftos žaliavos paklausai, jos kaina iki šių metų pabaigos galėtų pakilti iki 60 JAV dolerių už barelį. Rusija palaiko OPEC poziciją ir prognozuoja, kad per ateinančius 12-18 mėnesių žaliavos kaina galėtų pakilti iki 70-80 JAV dolerių už barelį, teigiama pranešime spaudai.

Praėjusią savaitę Londono biržoje „Brent“ naftos žaliavos kaina pakilo 1,2 JAV dolerio ir šiuo metu siekia 51,97 JAV dolerius.

Naftos žaliavos kainai įtakos turėjo ir ketvirtadienį pasirodęs Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) pranešimas apie padidėjusias JAV naftos žaliavos atsargas. Skelbiama, kad šiuo metu jos yra didžiausios per pastaruosius 19 metų. Atsargos JAV auga antrą mėnesį iš eilės dėl mažėjančių naftos perdirbimo gamyklų pajėgumų, kurie per praėjusią savaitę nukrito 0,7 proc. ir šiuo metu siekia 82,7 proc.

Naftos rinką taip pat pasiekė žinutė, kad Europos Sąjunga ir Persijos įlankos bendradarbiavimo taryba (Golf Corporation Council) siekia sudaryti laisvos prekybos paktą, kuris palengvintų prekybą naftos žaliava. Šiuo paktu norima panaikinti importo mokesčius, taikomus į Europos Sąjungos ekonominę erdvę importuojamai naftos žaliavai. Europos Sąjunga ir Persijos įlankos bendradarbiavimo taryba yra suinteresuotos pasiekti susitarimą, kad būtų išspręsti nesutarimai, kylantys dėl importo mokesčių. G. Bandzevičiaus teigimu, šis žingsnis turėtų teigiamą poveikį rinkai.

Roterdame naftos produktų indeksai kito nevienodai

Praėjusią savaitę Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) paskelbė, kad dėl padidėjusio vartojimo vasaros sezonu JAV benzino atsargos mažėja, o dyzelino atsargos ir toliau auga. Šią tendenciją atspindėjo naftos produktų kainų pokyčiai Roterdamo biržoje. Per savaitę biržoje benzino „Platts“ indeksas pakilo 30 JAV dolerių, o dyzelino „Platts“ išliko nepakitęs.

Skirtinga kainų kitimo tendencija buvo Lietuvos didmeninėje prekyboje. Per pastarąją savaitę didmeninė benzino kaina nukrito 2 ct, dyzelino ir dujų kaina nesikeitė.

Mažmeninėje naftos produktų rinka atkartojo panašias tendencijas. Litro benzino kaina pakilo 1 ct, o dyzelino ir dujų – liko stabili. Šiandien litras populiariausio 95 markės benzino „Statoil“ degalinėse kainuoja 3,47 Lt, dyzelinas – 3,07 Lt, bio benzinas E85 – 3,09 Lt, dujos – 1,59 Lt.

Temos: 3 Kaina Nafta OPEC
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką