Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 17, 14:33

Palūkanų normų didinimo perspektyva kelia svaro kursą JAV dolerio atžvilgiu

Dėl naujausių Jungtinės Karalystės (JK) darbo rinkos duomenų sustiprėjus lūkesčius, kad Anglijos bankas, nepaisydamas didėjančių nuogąstavimų dėl recesijos, toliau didins palūkanų normas, svaro kursas antradienį gerokai pakilo JAV dolerio atžvilgiu.
Doleriai
Doleriai / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Svaro kursas šoktelėjo 1,3 proc. iki 1,2480 JAV dolerio, rinkos dalyviams spėjant, kad JK centrinis bankas toliau griežtins savo pinigų politiką.

Antradienį paskelbti oficialūs duomenys parodė, kad nedarbas šalyje smuko į žemiausią per beveik penkis dešimtmečius lygį, tačiau kylanti infliacija ir toliau mažino darbo užmokesčio vertę.

Nacionalinės statistikos tarnybos (ONS) skaičiavimais, nedarbo lygis sausio–kovo mėnesiais smuko iki vidutiniškai 3,7 proc. ir šis lygis buvo žemiausias per daugiau kaip 47 metus bei žemesnis negu gruodžio–vasario mėnesiais, kuomet sudarė vidutiniškai 3,8 procento.

ONS taip pat nurodė, kad darbo užmokesčio realioji vertė toliau mažėja, nes Didžioji Britanija, kaip ir kitos šalys, susiduria su sparčiai kylančia infliacija.

„Padėtis darbo rinkoje tebėra nevienareikšmė“, – pareiškė ONS ekonominės statistikos direktorius Darrenas Morganas (Darenas Morganas).

Oficialiais duomenimis, bendras užimtumas tebebuvo mažesnis negu prieš pandemiją, o laisvų darbo vietų skaičius balandžio pabaigoje pasiekė rekordinį beveik 1,3 mln. darbo vietų lygį.

„Nedarbui smukus į žemiausią nuo 1974 metų lygį, bedarbių pirmą kartą nuo šių duomenų rinkimo pradžios faktiškai buvo mažiau negu laisvų darbo vietų“, – pažymėjo D.Morganas.

Pandemijai privertus dalį žmonių pakeisti profesinę karjerą, daugeliui įmonių sunkiai sekasi rasti darbuotojų. Be to, pasak D. Morgano, nuo COVID-19 pandemijos pradžios dar maždaug 0,5 mln. žmonių Jungtinėje Karalystėje „visiškai pasitraukė iš darbo rinkos“.

O dirbančiųjų reguliariai gaunamos pajamos, neįskaitant premijų, „sparčiai mažėja realiąja išraiška“, pridūrė jis.

Anglijos banko vadovas Andrew Bailey pirmadienį įspėjo, kad karo Ukrainoje skatinamos infliacijos padariniai išprovokuos nedarbo padidėjimą.

Padėtį, susijusią su sparčiai kylančiomis maisto kainomis, jis pavadino „apokaliptine“, pabrėžęs, kad Ukraina, stambi kviečių ir kepimo aliejaus gamintoja, negali eksportuoti savo produktų.

A.Bailey taip pat kalbėjo apie „labai realų pajamų šoką“ dėl sparčiai brangstančios energijos ir maisto.

„Tai [energijos ir maisto brangimas] darys poveikį vidaus paklausai ir slopins aktyvumą ir panašu, kad tai paskatins nedarbo padidėjimą.“

Su infliacija susijusius karo Ukrainoje padarinius jis pavadino „dideliu rūpesčiu“ Didžiajai Britanijai ir besivystančiam pasauliui.

„Atsiprašau, kad mano žodžiai skamba apokaliptiškai, bet tai yra didelį susirūpinimą keliantys dalykai“, – pareiškė A.Bailey.

Anglijos bankas anksčiau šį mėnesį įspėjo, kad Didžiąją Britaniją gali ištikti recesija, o infliacija iki metų pabaigos turėtų viršyti 10 proc. – aukščiausią per keturis dešimtmečius lygį.

Tokį įspėjimą centrinis bankas paskelbė po to, kai padidino savo bazinę palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto iki 1 proc., siekdamas pažaboti infliaciją.

Šią normą Anglijos bankas padidino ketvirtą kartą iš eilės ir ji dabar yra didžiausia nuo pasaulinės finansų krizės 2009 metais laikų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką