Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Parama investicijoms į alternatyviąją energiją – iki gruodžio 31 d.

Parama
Parama
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarp šiuo metu oficialiai deklaruojamų ES tikslų – iki 2020 m. atsinaujinančių energijos išteklių vartojimą padidinti iki 20 proc., biokuro dalį – iki 10 proc. Biokuro potencialas yra didžiausias lyginant su kitais atsinaujinančiais energijos šaltiniais – saulės, vėjo, geoterminė, hidroenergija. Siekiant paskatinti investicijas į alternatyviąją energiją –auginantiesiems biokuro gamybai tinkamus augalus net iki 70 proc. išlaidų gali būti kompensuojama ES paramos lėšomis.

Klaipėdos rajone Priekulės miestelyje gyvenanti 46-erių metų Vanda Klimovienė  pasakoja, kodėl nusprendė investuoti į biokurą ir kaip sulaukė nemažos ES paramos.

„Visų pirma, reiktų paminėti, kad turiu ir kitą darbą, tačiau būtent žemės ūkis šiuo metu yra pagrindinis mano pajamų šaltinis, - pasakoja V.Klimovienė, kuri kartu su šeima valdo 60 ha nuosavos žemės, ir dar 140 ha nuomoja.  – Žemės ūkio gamybos išlaidos didelės, kai paskaičiuoji, atrodo nieko ir nelieka. Tačiau, manau, kad taip dabar kalba dažno verslo atstovas – toks jau ekonominis laikotarpis. Todėl labai džiaugiuosi, kad savo veikloje galiu pasinaudoti ES parama“.   

Ūkininkės investicijai – 37.000 litų ES parama

„Nors žinau, kad tai labai perspektyvi veikla, vis dėl to kiek dvejojau, nes patirties pardavinėjant biomasę neturiu, o ir kiti ūkininkai nelabai ką gali patarti. Tai nauja veikla, kuri vienareikšmiškai ateityje bus labai populiari ir pelninga, tačiau šiuo metu praktikos Lietuvoje vis dar gana mažai, - sako V.Klimovienė, paaiškindama kodėl nusprendė investuoti į alternatyviąją energiją. – Turbūt didžiausią įtaką apsisprendžiant turėjo būtent ES parama“. Ūkininkė pateikė paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ trečiąją veiklos sritį, pagal kurią remiamas trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimas bei jau sulaukė paramos. Moters veiklai skirta 37.000 litų kompensacija paramos lėšomis – apie 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Parama1

Ypatingos priežiūros nereikalauja

Ūkininkė pasakoja, kad želdiniai, kuriuos dabar augina, reikalauja minimalių laiko sąnaudų. „Pagrindinis darbas, tai – želdinių įveisimas. Reikia paruošti dirvą, nupirkti želdinius ir juos užsodinti. Tačiau didžiąją dalį darbų galima daryti patiems, nereikia samdyti žmonių, turinčių specialią kvalifikaciją. Pavyzdžiui, sodinant želdinius, 5 ha žemę užsodinom per 5-6 dienas, dirbom 7 žmonės, dauguma jų – mano giminaičiai. Tai, matyt, pagrindinis darbas – tiesiog pasodinti – nes ši kultūra yra labai paprasta, nelepi, ypatingos priežiūros nereikalaujanti. Želdiniai auga patys, o po 3-4 metų jau bus galima pirmąjį derlių perdirbti į biokurą (tokia rotacija vyksta cikliškai, viso pasodinti želdiniai augs apie 30 metų)“, - apie darbus pasakoja ūkininkė. Gautą biomasę moteris planuoja parduoti Lietuvos katilinėms – ieškos, kuri bus arčiausiai ir pasiūlys geriausią kainą.

Kadangi naftos ir jos produktų ištekliai senka – biokuro, kaip ir kitų alternatyvių šaltinių, paklausa mūsų šalyje ir visame pasaulyje nuolat auga, tad investuoti į šią sritį perspektyvu ir, tikimasi, pelninga.

Siekiama gerinti aplinkos apsaugą

ES paramos pagal KPP priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ pagrindinis tikslas – didinti žemės ūkio konkurencingumą, diegiant naujus procesus, naujas technologijas ir inovacijas. Šia parama siekiama paremti ūkininkus ir didinti modernizuotų žemės ūkių skaičių, didinti ūkininkų pajamas iš žemės ūkio ir su juo susijusios veiklos. Taipogi - siekiama gerinti aplinkos apsaugą, didinti žemės ūkyje sukuriamą ekonominę vertę ir darbo našumą bei gauti energetinę žaliavą – biomasę, kuri iš dalies pakeistų importuojamas žaliavas (naftą, dujas, anglis) bei sumažintų anglies dvideginio išmetimą, kuris lemia klimato šiltėjimą.

Parama

„Pareiškėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad paraiškų rinkimas pagal priemonės pirmąją ir antrąją veiklos sritis – šiemet jau sustabdytas (gautose paraiškose preliminari prašoma paramos suma pasiekė šioms veiklos sritims skirtą metinę sumą). Paramos gavėjai turėtų nepamiršti savo įsipareigojimų – itin svarbu laiku teikti mokėjimo prašymus projekto tinkamoms išlaidoms finansuoti, bei veiklos ataskaitas, - informuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Projektų vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Marija Dankė. – Dar priimamos paraiškos paramai gauti pagal priemonės trečiąją veiklos sritį – trumpos rotacijos plantaciniams želdiniams įveisti“.

Finansuojama – iki 70 proc. projekto išlaidų

Pagal trečiąją veiklos sritį „Trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimas“ paramos gali kreiptis fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys nuosavų žemės ūkio naudmenų (ŽŪN) arba juos valdantys nuomos iš privačių asmenų, panaudos ar kitais pagrindais. ŽŪN nuoma ar panauda privalo būti ne trumpesnė kaip 10 metų nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.

Besikreipiantiems paramos pagal priemonės trečiąją veiklos sritį gali būti finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse ir jauniesiems ūkininkams – iki 60 proc. O jeigu jaunųjų ūkininkų ŽŪN – mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse – kompensacija gali siekti net 70 proc. Likusią išlaidų dalį ūkininkai dengia savo ar skolintomis lėšomis.

Parama teikiama veisiant trumpos rotacijos plantacinius želdinius, kurie kertami ne rečiau kaip kas 5 metai. Apželdinamas ŽŪN plotas turi būti ne mažesnis kaip 1 ha. Trumpos rotacijos želdiniai turi būti sodinami laikantis Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų. Natura 2000 teritorijose parama plantaciniams želdiniams įveisti neteikiama.

Paraiškas pagal KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ trečiąją veiklos sritį (paramos dėl trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimo) ūkininkai gali teikti NMA teritoriniuose skyriuose iki š.m. gruodžio 31 d.

Daugiau informacijos apie priemonę, paraiškų administravimo bei mokėjimo prašymų teikimo tvarką galite rasti: www.paramakaimui.lt, www.nma.lt, www.zum.lt, teirautis tel. 1841, (8~5) 2526999, el.paštu: info@nma.lt.

 

15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką