Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 7d. 13:05

Parlamentarai beveik neabejoja PVM lengvatos šildymui grąžinimu, Vyriausybė ieško pinigų

Atostogos
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Šildymo sezonas

Valdantiesiems „valstiečiams“ su opozicijoje esančiais konservatoriais liepos pradžioje sutarus mainais į paramą urėdijų reformai grąžinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui, dauguma BNS kalbintų skirtingų frakcijų politikų beveik neabejoja, kad lengvata bus grąžinta.

Tačiau kai kurie valdantieji sako, kad tokia lengvata nebūtų socialiai teisinga.

„Valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis yra pažadėjęs dar iki spalio grąžinti 9 proc. tarifą, o nuo kitų metų bus siūloma jį padidinti iki 15 proc.

Lengvatai pinigų biudžete pakaks

Socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas sako, kad frakcija palaikys 9 proc. lengvatos grąžinimą nuo šildymo sezono pradžios, nes, pasak jo, trijų mėnesių lengvata „sudaro mažą sumą, kurią biudžetas tikrai bus pajėgus padengti“.

Biudžetas yra surenkamas, jis yra perteklinis – surenkama daugiau, nei planuota, ir nematau jokių priežasčių, kodėl turėtų brangi šildymas.

„Biudžetas yra surenkamas, jis yra perteklinis – surenkama daugiau, nei planuota, ir nematau jokių priežasčių, kodėl turėtų brangi šildymas. Kainos jau ir taip didėja, tai kodėl dar šildymas turėtų brangti, juk nėra jokių racionaliai paaiškinamų priežasčių“, – teigė jis.

Tuo metu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstiečių“ frakcijos narys Stasys Jakeliūnas sako, kad 9 proc. lengvatai finansuoti šių metų biudžete nenumatyta pinigų.

To paties komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad grąžinti 9 proc. PVM tarifą šildymui resursų biudžete yra – PVM surenkama „reikšmingai daugiau“, nei suplanuota. Tačiau jis taip pat pripažįsta, kad dėl biudžeto perviršio perskirstymo sprendžia Seimas.

Tarifas turėtų būti grąžintas 9 proc. ir turėtų išlikti, kol atsiras bent dvi prielaidos kitokiam mokesčio skaičiui.

„Neabejoju, kad tarifas turėtų būti grąžintas 9 proc. ir turėtų išlikti, kol atsiras bent dvi prielaidos kitokiam mokesčio skaičiui – bus sutvarkytas centrinio šildymo ūkis, kuris užtikrintų konkurencingą, prieinamą kainą, nes dabar ji didelė, o atsijungti negalima, ir antra – plati ir efektyvi daugiabučių renovacija, užtikrinsianti mažesnes šildymo sąnaudas. Šiandien Seime, esu įsitikinęs, yra absoliuti dauguma Seimo narių, kurie palaikys šildymo lengvatos grąžinimą 9 proc. dar iki šildymo sezono pradžios“, – teigė M. Majauskas.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad nereikia jokio lengvatinio PVM šildymui.

„Lengvata iškreipia visą sistemą. Ji turi būti tikslinė – tam, kam reikia. Čia mano asmeninė nuomonė, su frakcija kartais nesutampa. Dalis frakcijoje žmonių siūlo nustatyti mažesnį, bet pastovų – 9 proc. ar 15 proc. tarifą, ir jo nepratęsinėti ir nekaitalioti“, – BNS teigė jis.

A.Sysas mano, kad geresnis pajamų surinkimas yra laikinas: „Reikia galvoti apie pastovesnius dalykus. Jeigu liks po Naujųjų ir 9 proc., o surinkimo nebus, iš ko dengsime, iš ko atimsime. Padalinti yra lengva, o surinkti – problema.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas

R.Baškienė sprendimą dėl lengvatos žada rugsėjį

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė tikina, kad 9 proc. tarifas įsigalios nuo spalio.

„Priimta (pataisa – BNS) bus rugsėjo mėnesį, kad nuo spalio įsigaliotų“, – BNS teigė ji. Anot jos, pataisa Seimui turėtų būti pateikta rugsėjo 19 dieną.

Tačiau S.Jakeliūnas prognozuoja, kad parlamentui nepavyks skubiai priimti įstatymo pataisos.

„Čia nepraeisi per 2–3 dienas, užtruks kelias savaites. Geriausiu atveju spalio mėnesį gali būti priimtas koks sprendimas. Tai jis įsigalios nuo lapkričio – gruodžio“, – BNS aiškino S.Jakeliūnas

Anot R.Baškienės, Seimo pirmininkas gali inicijuoti pataisų svarstymą skubos tvarka.

„Žmonės, kiekvieną kartą gavę sąskaitas, linkėjimus siųs tam blogajam Seimui. Negalima taip – juokauti su žmonėmis negalima“, – pareiškė R.Baškienė.

G.Paluckas tikisi, kad Seimo socialdemokratai dėl PVM šildymui balsuos taip, kaip rekomenduos partija.

„Jeigu prireiks, šis klausimas bus svarstomas partijos taryboje ar prezidiume ir priimsime bendrą sprendimą. Teiksiu partijoje nuomonę, kad turi likti 9 proc.“ – sakė partijos vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Ekonomikos komiteto narys ir Energetikos komisijos vadovas Virgilijus Poderys mano, kad lengvatą nuo spalio derėtų grąžinti, nes „gyventojams tie visokie trūkiai ne į naudą“. Jis mano, kad Seimas suskubtų pataisą patvirtinti.

Be to, jis mano, kad jeigu valdžiai nepavyktų „susitvarkyti su 15 proc. tarifu“, nuo sausio šildymui turėtų galioti 9 proc. PVM tarifas.

Vis dėlto, anot jo, lengvatos dydis nuo spalio turi priklausyti nuo biudžeto galimybių. Pasak V.Poderio, frakcijoje šia tema yra „nuomonių pasidalinimas“.

„Laukiame finansų ministro skaičiavimų. Sutarta, kad grįšime prie svarstymų vėliau, jie turi tokią datą, rugsėjo 11-ąją, tada visi skaičiai šių metų sukris prognoziniai, bus matomi biudžeto vykdymo skaičiai ir tada bus galima realia kalbėti, kas įmanoma, o kas ne. Ministras pasakys, kokios galimybės – ką galima daryti spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Jeigu yra biudžeto galimybės, lengvatos būtinai reikia, jeigu įrodoma, kad nėra, lengvata įsigaliotų nuo sausio“, – BNS sakė jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas  Karbauskis ir Stasys Jakeliūnas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Stasys Jakeliūnas

Lengvata – socialiai neteisinga

„Valstiečių“ frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad lengvata naudosis ir daug socialiai nejautrių žmonių. Tačiau jis nekomentuoja, kokie galimi sprendimai Seime.

Lengvata paliečia labai daug žmonių, kurie nėra socialiai jautrūs, tai nėra socialiai teisingas sprendimas.

„Mes vieną labai svarbų sprendimą priėmėm, už kurį bus labai dėkingi socialinės atskirties sąlygomis gyvenantys žmonės, nes priėmėm 10 proc. ribą kompensavimo, kai šildymo išlaidos viršija. Ji paliečia visus, kuriems ta pagalba labiausiai reikalinga. Paliekant atitinkamą lengvatą – vieną ar kitą procentą – reikia tik patikslinti – lengvata paliečia labai daug žmonių, kurie nėra socialiai jautrūs, tai nėra socialiai teisingas sprendimas“, – praėjusią savaitę Seime žurnalistams teigė R.Karbauskis.

M.Majauskas pritaria, kad dalis žmonių turi pakankamai lėšų sumokėti visą kainą, tačiau, anot jo, yra ir daugiau PVM lengvatų, kuriomis naudojasi visi.

„Pažiūrėkime į kitas lengvatas – knygoms, spaudai, transportui, vaistams. Dalis žmonių naudojasi šia lengvata, nors gali sau leisti susimokėti visą kainą“, – teigė jis.

S.Jakeliūnas sako siekiąs, kad Seime būtų iš naujo svarstoma kompensacijų šeimoms mokėjimo tvarka.

„Noriu, kad koreguotų tą kartelę (10 proc. – BNS), pasižiūrėsime, kokia pozicija bus. Karbauskis nenori, tai aš sakau, kad jeigu lengvatą įvedame, kompensacijas nuleidome, nes lengvatos nebeliko“, – tvirtino parlamentaras.

Ekonomikos komiteto vadovas „valstietis“ Virginijus Sinkevičius BNS tikino, kad nuo šildymo sezono pradžios grąžinant 9 proc. tarifą, kompensacijų už šildymą barjeras nebūtų didinamas – liktų 10 proc., bet nuo sausio, kada norima PVM tarifą pakelti iki 15 proc., būtų iki 15 proc. keliama ir ši kompensacijų kartelė. „Logiška būtų, kad būtų 15:15 – pavežama biudžetui“, – sakė V.Sinkevičius.

S.Skvernelis: ieškoma būdų finansuoti 9 proc. lengvatą šildymui

Premjeras Saulius Skvernelis nekeičia pozicijos, kad nuo kitų metų šildymui būtų taikoma 15 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata. Anot jo, Vyriausybė ieško būdų, kaip finansuoti 9 proc. lengvatos sugrąžinimą dar šiemet.

Ieškome būdų, kad dar šiais metais centrinį šildymą naudojantys gyventojai nepatirtų staigaus [PVM tarifo] šuolio nuo 9 proc. iki 21 procento.

„Ieškome būdų, kad dar šiais metais centrinį šildymą naudojantys gyventojai nepatirtų staigaus (PVM tarifo – BNS) šuolio nuo 9 proc. iki 21 procento. (....) Mes turime pasiskaičiuoti, turėdami tuos pasiskaičiavimus, turime surasti finansavimo šaltinius. Jeigu tokia teorinė galimybė bus, Vyriausybė tokį sprendimą priims ir siūlys Seimui įstatymo korekcijas“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė S.Skvernelis.

Jis pabrėžė, kad planai nuo kitų metų pradžios nustatyti naują 15 proc. lengvatinį PVM tarifą nekeičiami.

„Vyriausybės siūlymas, kalbant apie 2018 metus, susitarimas, kuris buvo pasiektas ir su opozicijos didžiausia frakcija, tai nuo sausio 1 dienos 15 proc. (PVM tarifas – BNS), paliekant tą pačią ribą kompensavimo, kas yra priimta, 10 proc. šeimos pajamų šildymui. Manau, kad šie du sprendimai tikrai leis padaryti taip, kad ta našta nebūtų nepakeliama arba per didelė“, – tvirtino S.Skvernelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Pasak jo, gyventojų išlaidas šildymui taip pat mažins daugiabučių renovacijos programa, numatanti kasmet atnaujinti po 500–600 namų.

„Jei programa sėkmingai judės, ji tikrai išspręs klausimą dėl kainų mažinimo, nes tiesiog bus šildomas ne oras, o butai ekonomiškai šildomi. Tada mes tą (PVM – BNS) lengvatą įvedame nuolatinai, o ne laikinai (...) ir, galbūt, visiškai baigę renovacijos programą, o kelerių metų galėsime svarstyti, ar tai aktualu yra“, – aiškino premjeras.

Šildymui nuo birželio taikomas įprastas 21 proc. PVM tarifas. Liepos pradžioje valdantieji „valstiečiai“ sutiko su konservatorių siūlymu grąžinti lengvatą mainais į pastarųjų paramą urėdijų reformai. Finansų ministras Vilius Šapoka tuomet teigė, kad nuo spalio iki metų pabaigos šildymui laikinai bus grąžinta 9 proc. PVM lengvata.

Nuo 2018 metų pradžios Vyriausybė siūlo įvesti naują 15 proc. lengvatinį PVM tarifą, kuris pakeistų šiuo metu taikomą 9 proc. tarifą. 15 proc. PVM būtų taikomas centriniam šildymui ir apgyvendinimo paslaugoms.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Smūgis mokytojų protestą nuvertinusiam premjerui: streikuos ir jo mokykla

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi jaunos moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Aktualu

15min studijoje Viktoras Pranckietis įvertino dvejus Seimo darbo metus

Aktualu

Sunaikinto Vyriausybės įrašo istorija: premjero patarėjas paslapčių neatskleidė

Gazas

Nauja Vilniaus ambicija: kaip ateityje atrodys viena ilgiausių sostinės gatvių

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Gazas

Arūno Gelažninko kelias Dakaro link: dideli lūkesčiai ir 92 startinis numeris

Aktualu

„Pupytės“ mylimojo D.Bugavičiaus nužudymas Kaune: Airija išduos įtariamąjį estą

Smurto randai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Aktualu

Austrijos teismas laikinai paleido įtariamą rusų šnipą: pabėgimo grėsmės nėra?

Vardai

Piršlybos „Dydžio (r)evoliucijos“ finale: dalyvės rankos paprašė dėl svorio ją anksčiau palikęs vyras

Pasaulis kišenėje

Mažiausio Lietuvos miesto gyventoja: mes niekam nereikalingi

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

24sek

Rinktinę išrikiavęs D.Adomaitis: apie neįrašytas ir intriguojančias pavardes

Sportas

Stipriausio Europos klubo egzaminas „Vyčio“ nebaugina: „Esame pasirengę“

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

Darius Raulušaitis civilinio turto konfiskavimo įstatyme rado logikos ir matematikos klaidų

Vardai

V.Baumila paaiškino, kodėl mylimąją gėlėmis džiugina rečiau nei norėtų

Sportas

Nuteistas Evaldas Petrauskas nedalyvaus Lietuvos čempionate

Naujienos

Aktualu

Smūgis mokytojų protestą nuvertinusiam premjerui: streikuos ir jo mokykla

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi jaunos moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Aktualu

15min studijoje Viktoras Pranckietis įvertino dvejus Seimo darbo metus

Aktualu

Sunaikinto Vyriausybės įrašo istorija: premjero patarėjas paslapčių neatskleidė

Gazas

Nauja Vilniaus ambicija: kaip ateityje atrodys viena ilgiausių sostinės gatvių

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Gazas

Arūno Gelažninko kelias Dakaro link: dideli lūkesčiai ir 92 startinis numeris

Aktualu

„Pupytės“ mylimojo D.Bugavičiaus nužudymas Kaune: Airija išduos įtariamąjį estą

Smurto randai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Aktualu

Austrijos teismas laikinai paleido įtariamą rusų šnipą: pabėgimo grėsmės nėra?

Vardai

Piršlybos „Dydžio (r)evoliucijos“ finale: dalyvės rankos paprašė dėl svorio ją anksčiau palikęs vyras

Pasaulis kišenėje

Mažiausio Lietuvos miesto gyventoja: mes niekam nereikalingi

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

24sek

Rinktinę išrikiavęs D.Adomaitis: apie neįrašytas ir intriguojančias pavardes

Sportas

Stipriausio Europos klubo egzaminas „Vyčio“ nebaugina: „Esame pasirengę“

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

Darius Raulušaitis civilinio turto konfiskavimo įstatyme rado logikos ir matematikos klaidų

Vardai

V.Baumila paaiškino, kodėl mylimąją gėlėmis džiugina rečiau nei norėtų

Sportas

Nuteistas Evaldas Petrauskas nedalyvaus Lietuvos čempionate

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką