Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulinę kompiuterinio viruso „WannaCry“ ataką įvykdė Šiaurės Korėja, sako Vašingtonas

Jungtinės Valstijos pirmadienį oficialiai apkaltino Šiaurės Korėją anksčiau šiais metais surengus didžiulę kibernetinę ataką, per kurią išpirkos reikalaujančiu virusu „WannaCry“ buvo užkrėsta apie 300 tūkst. kompiuterių maždaug 150-yje šalių.
„WannaCry“ ataka
„WannaCry“ ataka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šiaurės Korėja daugelio ekspertų buvo įtariama paskleidusi šį virusą, užšifruojantį vartotojų failus ir reikalaujantį sumokėti išpirką, kad prieiga prie informacijos būtų atkurta. Pchenjaną už šią ataką jau yra pasmerkusios kai kurios šalys, tarp jų Didžioji Britanija, bet Jungtinės Valstijos dar nebuvo pasekusios jų pavyzdžiu.

Krašto saugumo sekretorės padėjėjas Tomas Bossertas šį pranešimą paskelbė savo straipsnyje, išspausdintame dienraščio „The Wall Street Journal“ straipsnyje. Tikimasi, kad jis atskleis daugiau detalių per anksti antradienį rengiamą spaudos konferenciją.

„Ataka buvo didelės aprėpties, ir Šiaurės Korėja yra tiesiogiai (už ją) atsakinga, – rašo T.Bossertas. – Šį kaltinimą reiškiame ne atsainiai. Jis pagrįstas įrodymais.“

Tarp labiausiai nukentėjusių nuo šios atakos buvo Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS), Ispanijos ryšių bendrovė „Telefonica“ ir JAV siuntų milžinė „FedEx“.

„Šie sutrikdymai kelia pavojų gyvybėms“, – pabrėžė T.Bossertas.

„Šiaurės Korėja ilgiau kaip dešimtmetį elgėsi ypač blogai, daugiausia nekontroliuojama, ir jos kenkėjiškas elgesys tampa vis baisesnis. „WannaCry“ (ataka) buvo beatodairiška ir nesirenkanti taikinių“, – pridūrė jis.

T.Bossertas sakė, kad Vašingtonas turi vadovautis pastangomis bendradarbiauti su kitomis vyriausybėmis ir verslo pasauliu, kad būtų „mažinama kibernetinė grėsmė ir padidinta kaina programišiams“, tokiu būdu stiprinant interneto saugumą ir atsparumą.

„Prireikus Jungtinės Valstijos veiks vienos, kad užtrauktų kainą ir pasekmes už žalingą kibernetinę veiklą“, – pabrėžė jis.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas „jau panaudojo daug spaudimo svertų, kad išspręstų nepageidaujamas branduolinio (ginklavimosi) ir raketų (kūrimo) problemas. Toliau taikysime didžiausio spaudimo strategiją, kad suvaržytume Pchenjano galimybę rengti atakas – kibernetines arba kitokias“, rašė T.Bossertas.

Virusas „WannaCry“ sparčiai išplito visame pasaulyje dėl operacinės sistemos „Microsoft's Windows XP“ saugumo spragos. JAV programinės įrangos milžinė nebevykdo šios senesnės operacinės sistemos nuoseklaus techninio palaikymo.

Išpirkos reikalaujantis virusas, galintis paveikti kompiuterius, planšetinius kompiuterius ir išmaniuosius telefonus, yra kenkėjiška programa, užrakinanti failus ir verčianti auką sumokėti nustatytą išpirkos sumą virtualiąja valiuta – bitkoinais – kad prieiga prie informacijos būtų atkurta.

Dienraštis „The Washington Post“ citavo vieną JAV pareigūną, sakiusį, kad D.Trumpo administracija ragins sąjungininkus imtis priemonių, turinčių suvaržyti Šiaurės Korėjos pajėgumus rengti kibernetines atakas, taip pat taikyti visas „tinkamas“ Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijas.

Laikraštis nurodė, kad Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV) lapkritį jau apkaltino Šiaurės Korėją dėl „WannaCry“ atakos, bet ši išvada buvo įslaptinta, tad apie ją anksčiau nebuvo paskelbta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius