Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulio bankas blogina ekonomikos prieaugio prognozę

Pasaulio bankas antradienį sumažino pasaulio ekonomikos prieaugio prognozę šiems metais ir pabrėžė, kad neapibrėžtumas, susijęs su išrinktojo Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo ekonomikos politikos temdo perspektyvą.
Pasaulio bankas
Pasaulio bankas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Turime atkreipti dėmesį. Visų akys nukreiptos į JAV politikos formuotojus ir tai, kaip jie formuos savo politiką, – sakė pagrindinis Pasaulio banko ataskaitos autorius Ayhanas Kose. – Tai, kas įvyksta Jungtinėse Valstijose, nelieka tik Jungtinėse Valstijose.“

Pasaulio bankas nepakeitė JAV ūkio prieaugio prognozių ir šiemet tikisi 2,2 proc., o kitąmet – 1,6 proc.

Savo pusmetinėje Pasaulio ekonomikos perspektyvų ataskaitoje Pasaulio bankas sumažino šių metų pasaulio ekonomikos prieaugio prognozę dešimtadaliu iki 2,7 proc., lyginant su birželį skelbta prognoze. Pernai pasaulio ekonomika išaugo 2,3 proc.

Pasaulio bankas nepakeitė JAV ūkio prieaugio prognozių ir šiemet tikisi 2,2 proc., o kitąmet – 1,6 proc. Tačiau šios prognozės gali būti padidintos.

Net ir ataskaitoje paskelbtoje lentelėje, kurioje nurodomos pagrindinių regionų ir ekonomikų prognozės, yra išnaša, perspėjanti apie neapibrėžtumą. „JAV prognozės neatsižvelgia į naujosios JAV administracijos politinių pasiūlymų poveikį, nes jų mastas ir galutinė forma dar nežinomi“, – nurodome joje.

Pasak A. Kose, kol kas dar anksti daryti kokias nors išvadas. Tačiau atlikta simuliacija parodė, kad D. Trumpo minėti gyventojų ir verslo mokesčių sumažinimai galėtų trimis dešimtadaliais padidinti JAV BVP prieaugį šiais metais, o 2018 metais tas poveikis daugiau nei padvigubėtų.

„Sveika JAV ekonomika yra naudinga likusiam pasauliui“, nes vienu proc. padidėjęs Amerikos BVP kitų išsivysčiusių šalių ekonomiką po metų padidintų aštuoniais dešimtadaliais, o besivystančių rinkų – šešiais dešimtadaliais.

Tad tokiu atveju pasaulinės ekonomikos augimo tempas šiemet galėtų paspartėti dar dešimtadaliu iki 2,8 proc. bei dar ūgtelėti trimis dešimtadaliais ateinančiais metais.

Tačiau A. Kose pabrėžė, kad viskas priklausys nuo to, kada mokesčiai bus mažinami, kaip jie paveiks infliaciją ir kaip reaguos JAV centrinis bankas.

Ekspertas taip pat pabrėžė, kad kylanti protekcionizmo banga išsivysčiusiose šalyse kelia nerimą, o neapibrėžtumas „yra iššūkis verslui JAV ir kitose šalyse“.

Kuklus atsigavimas

Po gana prastų praėjusių metų A. Kose sako, kad pasaulio ekonomika turėtų atsigauti, prognozuojama didžiųjų žaliavų eksportuotojų – Rusijos, Brazilijos ir Argentinos – ekonomikų augimas po recesijų.

Pasaulio bankas prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiemet ūgtels 1,5 proc. (tiek prognozuota ir birželį), o ateinančiais metais – 1,4 proc. Pernai euro zonos BVP padidėjo 1,6 proc.

Japonijos ekonomika augs atitinkamai 0,9 ir 0,8 proc. Prognozės nepakeistos.

Nekeitė bankas ir Kinijos BVP prognozių: šiemet šalies ūkio augimo temptas turėtų sulėtėti iki 6,5 proc., o kitąmet – iki 6,3 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius