Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulio ekonomikos būklė gerėja, bet rizika išlieka

Euras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Euras
Šaltinis: BNS
0
A A

Didėjant pasaulio prekybos apyvartai ir gerėjant didžiųjų besivystančių rinkų rezultatams, pasaulio ekonomika šiemet turėtų pasiekti nemažą prieaugį, tačiau šiai prognozei tebegali kelti pavojų tam tikra svarbi rizika, pareiškė Pasaulio bankas.

Prie šios rizikos Pasaulio bankas, be kita ko, priskiria prekybos srityje stiprėjančias protekcionistines nuotaikas ir politikos neapibrėžtumą, visų pirma Jungtinėse Valstijose, vadovaujant prezidentui Donaldui Trumpui.

Nors atsirado naujų problemų, naujausiose Pasaulio banko parengtose Pasaulio ekonomikos prognozėse pateikta pasaulio ūkio augimo prognozė nebuvo pabloginta – pirmą kartą per ketverius metus.

Kaip pažymima ataskaitoje, „nepaisant reikšmingo su politika susijusio neapibrėžtumo“, ir toliau manoma, kad pasaulio ekonomika 2017 metais padidės 2,7 proc., o 2018 ir 2019 metais augimas paspartės iki 2,9 procento.

„Pasaulio ekonomikos augimas tvirtėja, dėl to stiprėja pasitikėjimas“, – rašoma ataskaitoje.

„Po dvejų metų silpnumo, kuris buvo nemažas, atsigavo aktyvumas pramonės sektoriuje ir tuo pat metu ėmė didėti pasaulio prekybos apyvarta“, – nurodoma dokumente.

Pasak Pasaulio banko, pagrindinė pasaulio ekonomikos augimo varomoji jėga yra nepakitusi – tai septynios didžiausios besivystančios rinkos ekonomikos šalys, t. y. Kinija, Brazilija, Meksika, Indija, Indonezija, Turkija ir Rusija.

Besiformuojančios rinkos ir besivystančios ekonomikos šalių bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet turėtų padidėti 4,1 procento. Vien Indijos ekonomika turėtų išaugti 7,1 proc., o Kinijos – 6,5 procento.

Dvejus praėjusius metus smukęs Rusijos ir Brazilijos BVP šiemet turėtų vėl imti didėti.

Išsivystę ūkiai toliau auga, tačiau jų augimo tempas yra kiek sulėtėjęs, pažymi Pasaulio bankas. Jo prognozėmis, JAV BVP šiemet turėtų padidėti 2,1 proc., euro zonos BVP – 1,7 proc., o Japonijos – tik 1,5 procento.

Tačiau „ši prognozė yra susijusi su nemaža rizika“, įspėja Pasaulio bankas.

„Sustiprėjęs protekcionizmas, nuolatinis su politika susijęs neapibrėžtumas, geopolitinė rizika ar atsinaujinę neramumai finansų rinkose gali sutrikdyti prasidedantį atsigavimą“, – pažymima banko ataskaitoje.

Nors D. Trumpas ataskaitoje nėra konkrečiai paminėtas, dokumente pažymima, kad siūlomas mokesčių mažinimas ir išlaidos infrastruktūrai galėtų paspartinti JAV ekonomikos augimą, tačiau rengiant prognozę, į šias priemones nebuvo atsižvelgta, nes jos tebėra neapibrėžtos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV doleriai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV doleriai

„O jeigu atsirastų reikšmingų prekybos politikos pokyčių, dėl jų galėtų būti imtasi atsakomųjų priemonių, kurios pakenktų (ekonominei) veiklai ir Jungtinėse Valstijose, ir jų prekybos partnerių šalyse“, – įspėjama ataskaitoje.

Be to, joje rašoma, kad dėl ribojamosios JAV imigracijos politikos šalies ekonomikos augimas gali sulėtėti.

Poveikį gali padaryti vien D.Trumpo administracijos pasiūlymai dėl „didelių pokyčių“ šiose srityse.

„Netgi nesant konkrečių pokyčių, neapibrėžtumas dėl JAV politikos krypties ir apimties gali padaryti neigiamą poveikį JAV ir jos pagrindinių prekybos partnerių ekonomikai“, – įspėja Pasaulio bankas.

Riziką pasaulio ekonomikos augimui kelia ir Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES).

„Tolesnis jau didelio politinio neapibrėžtumo didėjimas galėtų pakirsti pasitikėjimą ir sukelti įtampą finansų rinkose“, – pareiškė Pasaulio bankas.

Rūpestį kelia ir besivystančios rinkos ekonomikos šalyse didėjanti skola ir deficitas, nes dėl to jos „tampa labiau pažeidžiamos finansavimo sukrėtimų“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Pasaulio bankas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką