Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 20d. 10:46

Lietuva Pasaulio ekonominės laisvės indekse kyla aukštyn

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Fraser instituto atliekamas Pasaulio ekonominės laisvės indeksas rodo, kad Lietuva, surinkusi 7,02 balus iš 10, buvo įvertinta 24 vieta iš 141 valstybės. Pernai metų tyrime Lietuva rikiavosi 33 vietoje. Šiandien pristatomame 2011 metų indekse buvo vertinama šalių ekonominė laisvė 2009 metais.

Palyginti su pernai metais, šiemet Lietuvos vertinimas balais labai nežymiai sumažėjo (nuo 7,08 iki 7,02), o vieta pakilo per 9 pozicijas. Tokį rezultatą lėmė kitose šalyse sparčiau nei Lietuvoje blogėjanti situacija ekonominės laisvės požiūriu. Daugiausia ekonominės laisvės Lietuvoje būta 2005 m., kai šalis buvo įvertinta 22 vieta.

Mažiausia balų Lietuva gavo teisėtvarkos sistemos ir nuosavybės teisių apsaugos srityje (6,48 iš 10 balų), o daugiausia – stabilios pinigų politikos srityje (9,16 iš 10 balų).

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Žukauskas atkreipia dėmesį, kad ne tik teorija, bet ir praktika liudija, kad tarp ekonominės laisvės ir klestėjimo egzistuoja tiesioginis ryšys, ir kad būtent ekonomiškai laisviausios šalys sudaro geriausias gyvenimo sąlygas savo piliečiams.

2011 m. Fraser instituto indeksas rodo, kad ekonominės laisvės mažėjo visame pasaulyje. Bendras ekonominės laisvės vertinimas nusmuko nuo 6,67 balo 2008 m. iki 6,64 balo 2009 m. Tai pats žemiausias įvertinimas per beveik tris dešimtmečius.

Šių metų tyrime Honkongas ir vėl įvertintas kaip ekonomiškai laisviausia šalis, po jo rikiuojasi Singapūras ir Naujoji Zelandija. JAV, patyrusi vieną iš drastiškiausių šuolių žemyn, šių metų indekse atsidūrė 10 vietoje. Estija indekse įvertinta 15 vieta, Latvija – 60 vieta. Zimbabvei skirta paskutinė vieta, virš jos rikiuojasi Mianmaras, Venesuela ir Angola.

Fraser instituto skaičiuojamame indekse ekonominė laisvė suprantama kaip šalies politinių institucijų bei jų vykdomos politikos suderinamumas su laisvo pasirinkimo ir mainų, laisvo įėjimo į rinką ir konkurencijos, nuosavybės teisės apsaugos principais. Šalies ekonominės laisvės vertinimui naudojami 42 rodikliai, kurie šalies ekonominę laisvę matuoja penkiose srityse: valdžios dydis ir aprėptis; teisėtvarkos sistema ir nuosavybės teisių apsauga; stabili pinigų politika; užsienio prekybos laisvė; skolinimosi, darbo rinkos bei verslo reguliavimas.

Temos: 1 Ekonomika
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką