Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Susitarti dėl VAE statybų Baltijos premjerams vis dar nepavyksta

Baltijos valstybių premjerai
BFL/Tomo Lukšio nuotr. / Baltijos valstybių premjerai
Šaltinis: 15min
0
A A

Estijos premjeras Andrus Ansipas, Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis, Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ketvirtadienį, nors ir tikėtasi, koncesijos sutarties dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) statybų dar nepasirašė. Visgi Estija ir Latvija patvirtino savo dalyvavimą projekte, tikimasi, kad apsigalvos ir Lenkija. Dabar ketinama susitarimą pasirašyti iki birželio.

Baltijos premjerai, dvi dienas dirbę neformalioje Baltijos Ministrų Tarybos ministrų pirmininkų darbo sesijoje, susitarimo dėl VAE nepasiekė.

„Šias dvi dienas skyrėme labai daug dėmesio vienam, labai svarbiam energetiniai projektui – Visagino atominei elektrinei“, – sakė Lietuvos premjeras.

Visgi laiko pasiekti susitarimui dėl VAE neužteko. „Mes turėjome galimybę labai nuosekliai apžvelgti, kiek daug yra padaryta vystant šį projektą, taip pat turėjome galimybę įsigilinti, kokioje stadijoje projektas yra, kokios problemos yra diskutuojamos, kokias artimiausiu metu reikia išspręsti. Ir sutarėme, kad bendras mūsų tikslas yra vienas iš šio projekto žingsnių – koncesijos sutartis – artimiausiu metu būtų pasirašyta ir birželio mėnesį, taip, kaip reikalauja galiojantys įstatymai, patvirtinta Seime“, – sakė premjeras.

A.Kubiliaus teigimu, projekto dalyviai – energetikos kompanijos – turi intensyviai toliau derėtis, kad tie klausimai, kurie šiandien kelia diskusijų, būtų per artimiausią laikotarpį išsiaiškinti ir sutarti.

„Visiškai akivaizdu, kad projektas turi savo ne tik strateginę, bet ir labai didelę ekonominę reikšmę, nes kompanijos tokiame projekte dalyvauja tik tuo atveju, jeigu mato labai konkrečią ekonominę naudą“, – sakė A.Kubilius.

Lietuvai pagal įstatymus turėtų priklausyti 34 proc. naujos elektrinės akcijų. Tačiau, ar dalis bus būtent tokia, dar nėra aišku.

„Kompanijos indikavo, kokio elektros kiekio tikisi iš VAE, – kalbėjo A.Kubilius paklaustas, kokios akcijų dalies nori kiekviena valstybė. – Dėl to nėra didesnių ginčų. (...) Įvardijom keletą pagrindinių klausimų, kurie papildomai dar turi būti aptarti ir bent principiniame lygyje sutarta, kaip jie bus sprendžiami, kad visos šalys galėtų eiti į priekį ir pasirašyti pradinę akcininkų sutartį. Manome, kad tai gali būti padaryta dar iki birželio.“

A.Kubiliaus teigimu, paliekama atvira galimybė Lenkijai prisijungti prie dalyvavimo VAE projekte. Primename, kad Lenkija pernai metų pabaigoje sustabdė savo dalyvavimą VAE.

„Tai yra labai svarbus regioninis projektas, bet jis taip pat turi būti ekonomiškai naudingas. (...) Tikiuosi, kad mūsų energetikos kompanijos derybas dėl projekto baigs sėkmingai“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Estijos premjeras Andrus Ansipas.

Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis pabrėžė, kad VAE projektas yra svarbus galvojant apie energijos šaltinių diversifikavimą, mažesnę energetinę priklausomybę. Tačiau būtina įsitikinti, kad tai – ekonomiškai pelningas projektas.

Pasirašytose neformalios sesijos išvadose teigiama, kad šalių premjerai laukia palankios Europos Komisijos nuomonės projekto atžvilgiu, kad galėtų siekti Europos finansinių institucijų paramos VAE projektui.

Premjerai dirbo Visuomenės harmonizavimo parke, Vazgaikiemo k., Balbieriškio seniūnija, Prienų raj. Sesijoje buvo ir svarbiausių Lietuvos energetinių kompanijų („Litgrid“, „Visagino atominė elektrinė“) vadovai, „Hitachi“ atstovai.

Aiškėja finansinės detalės

15min.lt vasarį jau rašė, kad iki šiol po devyniais užraktais slėptos Lietuvos derybų su Visagino atominės elektrinės statytoju „Hitachi“ detalės pradeda aiškėti.

„Šiandien mes keliame tikslus, kad elektros gamybos sąnaudos būtų nuo 7 iki 10 ct/kWh, o rinkos kaina siektų 17–25 ct/kWh“, – žurnalo „Valstybė“ surengtoje konferencijoje vasarį sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Tiesa, dėl šių skaičių dar nėra suderėta, tai tik Lietuvos keliami reikalavimai strateginiam partneriui „Hitachi“, todėl šiek tiek gali keistis.

„Tai aukšti tiksliai, bet juos vertiname kaip labai realius“, – sakė energetikos ministras.

Planuojama, kad 2020–2038 metais Lietuva mokės VAE statyboms reikalingų paskolų aptarnavimo mokesčius. Tiesa, kada išmokėsime pačias paskolas, įvardyta nebuvo. Skaičiavimai atlikti remiantis prielaida, kad Lietuvai bus skolinama palankiausiomis sąlygomis.

Tuo metu VAE generalinis direktorius Rimantas Vaitkus teigia, kad tai tik preliminari kaina, nes kas gi gali prognozuoti kainą 60 metų į priekį – tol, kol veiks VAE.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką