Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 6d. 09:02

Paskolų „atostogos“ bankuose ne tokios ir malonios – gali išaugti palūkanos?

Bankai atsisako paskolas išduoti emigrantams, jei jų pajamos – ne eurais 15min tema
123RF.com nuotr. / Pabandžiusi banke gauti paskolų atostogas verslininkė suprato, jog turės mokėti daugiau.

Bankai skelbia, kad siekdami pagelbėti verslui leidžia pasinaudoti paskolų „atostogomis“ – iki 6 mėnesių nemokėti kredito dalies, susimokant tik palūkanas. Tačiau šis pasiūlymas gali būti ne toks ir dosnus. Vienos nedidelės logistikos įmonės vadovė 15min tvirtino, kad pabandžiusi savo banke atsidėti paskolos mokėjimą išgirdo, kad gali keistis palūkanų dydis. Bankų atstovai aiškina, kad palūkanos gali didėti anksčiau su finansinėmis problemomis susidūrusioms įmonėms.

Nuo penktadienio verslas, bankuose pasiėmęs paskolų atostogas, gali prašyti valstybės kompensuoti šias palūkanas visoms paskoloms. Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka šią savaitę Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje teigė, kad suteikę paskolų atostogas finansų tarpininkai negali didinti paskolų palūkanų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jekaterina Rojaka
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jekaterina Rojaka

„Pertvarkomoms paskoloms negali didėti palūkanos ar blogėti kitos sąlygos, viskas skirta verslo, kuris turėjo įsipareigojimų bankams, palengvinimui“, – pabrėžė viceministrė.

Visgi paskolų atostogas bandęs pasiimti verslas tikina susidūręs su priešinga situacija. Į 15min redakciją kreipėsi nedidelė logistikos įmonė, bandžiusi pasinaudoti paskolų atostogomis banke „Luminor“.

„Viešoje erdvėje visur skelbiama, kad bankai padeda verslui ir siūlo turimų kreditų vadinamąsias atostogas. Banko darbuotojai telefonu tai praneša su dideliu džiaugsmu. Bet realybė kitokia“, – tvirtino įmonės vadovė Irina, nenorėjusi viešai atskleisti nei įmonės pavadinimo, nei savo pavardės (vardas, pavardė ir įmonės pavadinimas redakcijai žinomi).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Sunkvežimiai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Sunkvežimiai

Po susirašinėjimo su „Luminor“ banko specialiste Irina suprato, kad pasiėmusi bankų siūlomas kredito atostogas įmonė gali nukentėti dar labiau, nes greičiausiai būtų padidinta paskolos palūkanų marža visam likusiam laikotarpiui.

„Atostogų metu bankai didina turimas palūkanas, o po atostogų užbaigimo jie sukauptą nesumokėtą sumą proporcingai išdalija kredito likučiui su jau padidintomis palūkanomis. Sutarties perrašymas irgi yra apmokestinamas“, – piktinosi pašnekovė.

Ji pasakojo sulaukusi dviejų pasiūlymų. Pirmasis – įmonė turi pateikti finansinius dokumentus, kuriuos įvertinęs bankas peržiūrės ir palūkanų dydį. Pasinaudojus šiuo pasiūlymu po pusmečio teks mokėti ne tik didesnes palūkanas, bet ir didesnę įmoką, nes atostogų metu nemokėta suma proporcingai bus išdalyta kredito likučiui. Irinos skaičiavimais, tokiu atveju, įmonės įmoka bankui išaugtų 1,5 tūkst. eurų per mėnesį.

Antruoju atveju siūloma perrašyti sutartį pailginant paskolos grąžinimo terminą.

Dar kartą paskolins tas pačias lėšas, tik už mūsų išlaidas ir už didesnes palūkanas.

„660 eurų vienos sutarties perrašymas, plius notarinės išlaidos, plius reikia pildyti paraiškas, akcininkų laidavimą pateikti. Tas sutarties perrašymas prilygsta naujo kredito gavimui. Vadinasi, dar kartą paskolins, tik už mūsų išlaidas ir už didesnes palūkanas. Mažiausiai 1000 eurų kainuos pakeisti vieną sutartį“, – skaičiuoja Irina.

Irina 15min pateikė savo susirašinėjimą su „Luminor“ banko konsultante. Laiškuose banko atstovė iš tiesų rašo, kad abiem variantais palūkanos bus peržiūrėtos: tiek po finansinių ataskaitų vertinimo, tiek bankui peržiūrėjus įmonės dabartinį kreditą ir pakeitus jo grąžinimo terminą.

Iš šių laiškų Irina suprato, kad palūkanų marža pasikeis tikrai ne į mažesnę pusę.

Kokiu pagrindu bus peržiūrimos ar padidinamos palūkanos? Tikėtis, kad per pusmetį situacija taip pagerės, kad įmonės galės mokėti padidintas įmokas su padidintomis palūkanomis, yra naivu, – piktinosi pašnekovė.

„Kokiu pagrindu bus peržiūrimos ar padidinamos palūkanos? Tikėtis, kad per pusmetį situacija taip pagerės, kad įmonės galės mokėti padidintas įmokas su padidintomis palūkanomis, yra mažiausia naivu“, – tokiu pasiūlymu piktinosi pašnekovė.

Ši įmonė, kurios apyvarta iki krizės kasmet augo, pasiūlytų paskolų atostogų banke atsisakė.

Bet mums galiausiai siūlo tik didesnes palūkanas, papildomas administracines išlaidas ir ateityje smarkiai padidėjusias išmokas, – teigė įmonės vadovė.

„Mes neprašome mums anuliuoti kreditų, mes neatsisakome mokėti palūkanų, mes prašome tik pusę metų atidėti kredito grąžinimo laiką, nes situacija yra išties nelengva. Apyvartos krenta, darbuotojus reikia išlaikyti. Bet mums galiausiai siūlo tik didesnes palūkanas, papildomas administracines išlaidas ir ateityje smarkiai padidėjusias išmokas. Balandį įmonės dar išsilaikys iš senų pajamų, gegužės birželio mėnesį bus katastrofiška situacija“, – apgailestavo Irina.

Pasak jos, 2008 metais logistikos įmonės masiškai bankrutuodavo vien dėl to, kad bankai atsisakydavo suteikti 3–4 mėn. paskolų atostogas, todėl moteris baiminasi, kad dabar gali nutikti taip pat.

„Luminor“: paskolų marža gali didėti tik vienu atveju

Paprašytas pakomentuoti šią situaciją „Luminor“ banko Verslo bankininkystės departamento Lietuvoje vadovas Jonas Urbonas 15min neigė, kad bankas paskolų atostogų metu nori įmonėms padidinti palūkanų maržą.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Luminor
Arno Strumilos / 15min nuotr./Luminor

„Palūkanų maržos įmonėms, laikinai paveiktoms COVID-19 viruso, paprastai neperžiūrime, o sutarčių pakeitimo mokesčius taikome minimalius. Kredito grąžinimo grafiką po mokėjimo atidėjimo vertiname individualiai – daliai klientų nesumokėtos sumos išdėliojamos proporcingai likusiam paskolos laikotarpiui, o daliai klientų atitinkamam laikotarpiui pratęsiamas kredito grąžinimo terminas ir buvęs grafikas nesikeičia“, – tvirtino J.Urbonas.

Jis pridūrė, kad darant mokėjimo atidėjimus pasirašomas sutarties pakeitimas.

„Luminor“ bankas nurodo, kad dėl mokėjimų atidėjimo 3–6 mėnesiams gali kreiptis įmonės, kurios susiduria su laikinomis likvidumo ir pinigų srautų problemomis dėl COVID-19 sukeltų ekonominių padarinių.

Palūkanų maržos įmonėms, laikinai paveiktoms COVID-19 viruso, paprastai neperžiūrime, – sakė J.Urbonas.

Visgi J.Urbonas pripažino, kad palūkanų marža gali didėti toms įmonėms, kurios susidūrė su finansinėmis bėdomis iki koronaviruso.

„Kita vertus, jei įmonė bando spręsti savo finansines problemas, kurios atsirado dar iki COVID-19 laikotarpio, mainais į kredito grąžinimo atidėjimą galime nustatyti didesnes palūkanas ar keisti kitas sutarties sąlygas. Priimant sprendimus dėl mokėjimo atidėjimų labai svarbus ir savininkų ar akcininkų įsitraukimas bei nusiteikimas spręsti susidariusią situaciją“, – aiškino J.Urbonas.

O Irina tvirtina, kad jos atstovaujama įmonė iki koronaviruso sukeltos krizės dirbo sėkmingai. „Apyvarta per metus stabiliai augo 10—15 proc.“, – pabrėžė pašnekovė.

Lietuvos bankas ragino bankus bendradarbiauti

Lietuvos banko atstovai 15min tvirtino, kad nekontroliuoja verslo paskolų, tačiau skatina bankus bendradarbiauti su verslininkais ir ieškoti abiem šalims priimtinų sprendimų. Lietuvos banko atstovai tvirtino, kad, jų žiniomis, bankai imasi iniciatyvos ir yra linkę tartis su verslininkais dėl įmokų atidėjimo.

Tuo tarpu komentuodami skolinimą fiziniams asmenims, kurį Lietuvos bankas prižiūri, specialistai nurodė, kad gyventojams neturėtų būti didinama būsto paskolų marža paskolų atostogų metu.

„Scanpix“ nuotr./Būsto paskola
„Scanpix“ nuotr./Būsto paskola

„Būsto paskolų marža negali būti didinama vartotojams vėluojant vykdyti įsipareigojimus pagal sudarytas būsto paskolų sutartis, kadangi vėlavimo atveju kredito davėjams yra mokamos netesybos. Lietuvos bankas yra pateikęs nuomonę kredito davėjams, kad kredito įmokų atidėjimas nelaikomas kredito sutarties keitimu, todėl kredito gavėjams neturėtų būti taikomi kredito sutarties keitimo ar panašūs mokesčiai, taip pat didinama palūkanų norma“, – 15min komentavo Lietuvos banko Kredito ir mokėjimo paslaugų priežiūros skyriaus vyr.juriskonsultė Justina Tarasevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką