Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 13d. 13:58

Paskolų išdavimą neveiksniems asmenims gali sustabdyti globėjai

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Kai kurioms įmonėms ypač supaprastinus paskolų išdavimo procedūras, pasitaiko atvejų, kai jas paima ir psichiškai neįgalūs asmenys.

Sandorį nuginčyti galima

Verslosavaite.lt redakcija gavo keletą skaitytojų laiškų, kuriuose teiraujamasi kaip būtų galima užkirsti kelią tokiems atvejams.

„Yra galimybė tokį sandorį nuginčyti. Fizinio asmens, kuris įstatymų nustatyta tvarka yra pripažintas neveiksniu dėl psichinės ligos ar silpnaprotystės, sudarytas sandoris negalioja.

„Ieškinį dėl tokio sandorio pripažinimo negaliojančiu gali pareikšti neveiksnaus asmens atstovai pagal įstatymą ir prokuroras“, – Verslosavaite.lt sakė UAB „Amber Law“ teisininkė Henrieta Valatkevičiūtė.

Pripažinti neveiksniu – nelengva

Tačiau šiuo atveju, pasak pašnekovės, būtina turėti teismo sprendimą, kuriuo tas asmuo būtų pripažintas neveiksniu ir jam paskirta globa.

„Jei tokio sprendimo nėra, tuomet visų pirma reikia teismo tvarka pripažinti tą asmenį neveiksniu. Pažymėtina, kad tai nėra ypatingai lengva procedūra“, – pabrėžė teisininkė.

Yra ir dar viena galimybė nuginčyti tokį sandorį – jei fizinis asmuo, kuris, nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, kad negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti.

„Tačiau pažymėtina, jog tokiu atveju tam asmeniui tektų pačiam įrodinėti, jog jis tikrai negalėjo suvokti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti“, – atkreipė H. Valatkevičiūtė.

Duoda nematydami žmogaus

Pasak smulkių paskolų teikime besispecializuojančio banko „Bigbank“ atstovo spaudai Andriaus Kasparavičiaus, dauguma panašių problemų kyla, kada paskolos yra suteikiamos internetu ar net SMS žinute.

„Taip dirba vadinamas „greitas paskolas“ išduodančios įmonės. „Bigbank“ tokiu būdu paskolų neišduoda, klientas turi atvykti į banko aptarnavimo skyrių, kur su juo bendrauja banko darbuotojas“, – sako A. Kasparavičius.

Nors toks būdas patikimesnis, tačiau ir čia negalima išvengti nesusipratimų.

„Paskolos išdavimas protiškai neįgaliam asmeniui – subtilus klausimas. Neklausi gi kiekvieno žmogaus, apie jo sveikatą, ypač jei jis atrodo sveikas. Nė viena institucija bankui taip pat nepatvirtins šio fakto – taip ginamas žmogaus privatumas“, – aiškino A. Kasparavičius.

Mielai bendradarbiauja

Anot pašnekovo, svarbu, kad joks bankas nesuinteresuotas išduoti paskolos tokiam asmeniui, kuris nesugebės jos grąžinti. „Bigbank“ atstovas mano, kad tokių situacijų išvengti padėtų neveiksnių žmonių globėjai, informuodami bankus apie savo globotinius.

„Jei žmogus yra neveiksnus, turi būti paskirtas globėjas, kurio pareiga saugoti, globoti tą žmogų. Globėjas galėtų pateikti paskolas išduodančiai įstaigai atitinkamus dokumentus, kad konkretus asmuo yra neveiksnus ir paskolų jam nereikėtų išduoti.

Kiekvienas bankas būtų suinteresuotas bendradarbiauti šioje srityje su globėjais“, – Verslosavaite.lt sakė A. Kasparavičius.

Nė viena „greitąsias paskolas“ išduodanti įmonė šios situacijos nekomentavo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

verslosavaite.lt
Temos: 1 Paskola

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:14
24:24
19:47

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką