Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Paskolų palūkanos kyla: ką gali daryti pasiskolinęs verslas?

Dėl išaugusių energijos kainų įmonės skaičiuoja didesnes verslo išlaidas. Tačiau yra būdas, kaip gerokai susimažinti bent jau verslo investicijų finansavimo kaštus. Apie tai, kaip verslas gali susigrąžinti dalį lėšų už sumokėtas investicinės paskolos palūkanas, tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ vedėja Jekaterina Rojaka pasikalbėjo su Ignu Paukščiu, INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovu, ir su Linu Armaliu – nebankinio finansuotojo verslui „Noviti finance“ direktoriumi.

„Kai 2001 metais valstybė įsteigė INVEGĄ, mūsų įstaiga startavo su paskolų garantijų ir palūkanų kompensavimo priemonėmis. Palūkanų kompensavimas yra tradicinis verslo rėmimo būdas ir viena seniausių bei labiausiai pasiteisinančių kompensavimo priemonių“, – pastebi Ignas Paukštys, INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovas.

Jau pasinaudojo tūkstančiai verslų

Anot I. Paukščio, palūkanų kompensavimas yra laiko patikrintas, paprastas ir patrauklus instrumentas verslui. INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovas skaičiuoja, kad iki šiol palūkanų kompensavimas kaip paramos priemonė buvo pritaikyta beveik 18 tūkst. kartų – iš viso instrumentu pasinaudojo maždaug 9,3 tūkst. unikalių įmonių, atitinkančių smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) statusą.

15min/Ignas Paukštys
15min/Ignas Paukštys

„Praktika rodo, kad mažam verslui pasiskolinti kainuoja daug brangiau, jis neturi didelio finansavimo šaltinių pasirinkimo. Tad palūkanų kompensavimas yra rimta paspirtis smulkiajam verslui“, – mano I. Paukštys ir nurodo, kad pagal priemonę gali būti kompensuojama iki 95 proc. nuo faktiškai sumokėtų investicinės paskolos palūkanų sumos, bet ne daugiau kaip 7 proc. metinių palūkanų. Kompensuojama suma gali siekti iki 200 tūkst. eurų per trejų finansinių metų laikotarpį.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad priemonės sąlygos yra reguliariai peržiūrimos ir koreguojamos atsižvelgiant į makroekonominę situaciją.

Su INVEGA bendradarbiauja maždaug 100 finansuotojų

Šiuo metu yra kompensuojamos tik investicinių ar lizingo paskolų palūkanos. Kompensacijos verslas gali tikėtis tuo atveju, kai turi investicinės paskolos arba finansinės nuomos (lizingo) sutartį, sudarytą su finansų įstaiga, kuri paraiškos vertinimo metu turi galiojančią sutartį su INVEGA dėl bendradarbiavimo kompensuojant palūkanas.

Lietuvoje veikia apie šimtą finansų tarpininkų, lizingo bendrovių, tarpusavio skolinimo platformų, investicinių fondų, su kuriomis INVEGA bendradarbiauja ir gali įgyvendinti palūkanų kompensavimo priemonę. Viena tokių verslo finansuotojų yra šešerius metus paskolas verslui teikianti bendrovė „Noviti finance“.

Bendrovės direktorius Linas Armalys tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA“ teigia, kad jų klientų, kurie pasinaudojo priemone, skaičius artėja prie pusės tūkstančio. Tinklalaidės svečias pastebi, kad 9 iš 10 klientų, kurie kreipėsi į INVEGĄ, gavo palūkanų kompensacijas.

15min/Linas Armalys
15min/Linas Armalys

„Mūsų tikslas – verslams pasiūlyti finansavimo būdų, kurie leistų jiems greičiau augti. Tokį patį tikslą turi ir INVEGA bei kitos į paramą verslui orientuotos valstybės institucijos. Juk SVV yra labai svarbus visam šalies ūkiui, sukuria daug darbo vietų, todėl šis segmentas turi tvirtai stovėti ant kojų“, – įsitikinęs L. Armalys. Jis primena, kad 84 proc. Lietuvos įmonių yra tokios, kuriose dirba iki 10 darbuotojų.

Kodėl mažam verslui paskola atrodo brangi?

Pasak L. Armalio, „Noviti finance“ patirtis rodo, kad SVV įmonės pageidauja sąlyginai nedidelių paskolų – tokių, kurios atitinka realius jų poreikius. „Vidutinė mūsų suteikiama paskola verslui yra apie 15 tūkst. eurų“, – atskleidžia finansų įstaigos vadovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad kiekviena sutartis skolintojui sukuria fiksuotus sutarties palaikymo kaštus, kurie vidutiniškai sudaro apie 30–50 eurų per mėnesį. Jeigu paskolos suma yra nedidelė, pavyzdžiui 10 tūkst. eurų 3 metų laikotarpiui, vien sutarties palaikymui tenkanti fiksuotų kaštų dalis gali sudaryti net 10 procentų ar daugiau paskolos sumos.

Todėl mažos paskolos kainuoja santykinai brangiau. Dėl to kompensavimo mechanizmo reikšmė joms yra didelė. Pavyzdžiui, jeigu paskola smulkiajam verslui suteikiama už 12 proc. metinių palūkanų, po INVEGOS kompensacijos metinė palūkanų norma tesieks 5,3 procento.

Kas gali pasinaudoti parama?

L. Armalys atkreipia dėmesį, kad dėl priemonės „Palūkanų kompensavimas“ verslas turi kreiptis ne į finansuotoją, o tiesiogiai į INVEGĄ.

Savo ruožtu INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovas I. Paukštys nurodo, kad priemone gali pasinaudoti daugybė įmonių, bet yra ir tam tikrų reikalavimų, pavyzdžiui, investicija turi būti daroma Lietuvos teritorijoje.

Taip pat taikomi ribojimai, kaip antai, į paramą negali pretenduoti ginklų, šaudmenų, spiritinių gėrimų gamintojai, azartinių žaidimų ir lažybų organizatoriai, žvejyba ir akvakultūra užsiimantys verslai ir kiti SVV subjektai.

Kam taikomi ribojimai, kokie reikalavimai keliami pareiškėjams ir kita informacija apie priemonę yra pateikta INVEGOS puslapyje.

Daugumą sprendimų priima greičiau

I. Paukščio teigimu, atsakymą dėl kompensacijos skyrimo verslui INVEGA pateikia vidutiniškai per 18 kalendorinių dienų. Nuostatose numatyta, kad paraiška gali būti vertinama ne ilgiau kaip 30 darbo dienų po tinkamai pateiktų dokumentų.

Priemonės sąlygose numatyta, kad maksimalus laikotarpis, už kurį gali būti kompensuojamos paskolos palūkanos, yra 36 mėnesiai. Palūkanų kompensavimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip 36 mėn., skaičiuojant nuo kito mėnesio, einančio po paraiškos pateikimo INVEGAI mėnesio pirmos dienos, ir ne ilgesnis nei paskolos sutartyje nurodyto paskolos grąžinimo termino pabaiga.

INVEGA atkreipia dėmesį, jog paraiškas teikti gali SVV, kurių paskolos paimtos nuo 2020 m. sausio 1 d. ir paskolos sutartis paraiškos vertinimo metu yra galiojanti (nėra pasibaigusi ar nutraukta). Arba, jei pagal anksčiau nei 2020 m. sausio 1 d. pasirašytas paskolos sutartis suteikiamas naujas finansavimas naujai investicijai (turimos paskolos trukmės ar dydžio keitimas nėra laikomas naujo finansavimo suteikimu), paskolos sutarties pakeitimas dėl naujo finansavimo suteikimo pasirašytas po 2020 m. sausio 1 dienos.

Patarimai verslui

„Pradžioje išsirinkti, kur skolinsitės ir nepatingėti nueiti bent pas 3 finansuotojus, palyginti, kokias sąlygas siūlo. Išsirinkus, kur skolinsitės, detaliau pasidomėti palūkanų kompensavimo sąlygomis, pasikonsultuoti su INVEGA, ar jūs galite gauti palūkanų kompensavimą. Susirinkus visą informaciją, išsirinkus geriausią pasiūlymą ir pasirašius sutartį dėl finansavimo, drąsiai teikti paraišką INVEGAI palūkanų kompensacijai gauti“, – pataria I. Paukštys

L. Armalys renkantis finansuotoją siūlo kreiptis į tuos, kurie su smulkiuoju ir vidutiniu verslu dirba ne vienerius metus bei bendradarbiauja su INVEGA ir kitomis institucijomis. Tai patvirtina, kad finansuotojas yra patikimas. „Noviti finance“ direktorius verslininkams, ieškantiems finansavimo, taip pat pataria kuo tiksliau įvertinti, kam reikia paskolos, kokią naudą ji atneš įmonei ir iš kokių lėšų planuojama grąžinti paskolą. Jei verslininkas turi atsakymus į šiuos klausimus, tikimybė gauti norimą finansavimą stipriai išauga.

J. Rojaka apibendrino, jog įmonėms svarbu gerai suprasti atliekamos veiklos pobūdį, išsirinkti palankiausias paskolos sąlygas siūlantį finansuotoją, o iškilus rūpimiems klausimams – visuomet konsultuotis su partneriais.

Daugiau apie verslo galimybes gauti finansavimą, klausykitės tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA” 15min, Youtube ir Spotify platformose .

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius