TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Patariama taupyti, nesiskolinti, mažinti išlaidas

Taupyklė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Taupyklė
Šaltinis: verslosavaite.lt
0
A A

2009 metais gyventojams ypač svarbu išmokti tvarkyti asmeninius finansus ir vesti namų buhalteriją, sako „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė Odeta Čičkauskaitė.

Pasak jos, dabartiniu metu, kai gaunamas atlygis praktiškai nebedidės, finansinius sunkumus derėtų mažinti atsakingai vertinant savo biudžetą, taupyti bei sugebėti tvarkytis su skolomis.

„Metų sandūroje įprasta duoti pažadus sau. Iki šiol šie pažadai būdavo daugiau susiję su gyvenimo būdu – mesti rūkyti, atsikratyti papildomų kilogramų ir panašiai. Tačiau šiemet visame pasaulyje į pirmąją pasižadėjimų vietą iškopė pažadas „sumažinti išlaidas“, – pastebi O.Čičkauskaitė.

Siūlo vesti namų buhalteriją

Visų pirma ir svarbiausia, pasak „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertės, ką kiekvienas gyventojas turėtų pasižadėti prasidėjus 2009–iesiems metais – pradėti vesti namų buhalteriją.

„Valdyti finansus galima tik tuo atveju, jei tiksliai žinai šeimos pajamas ir išlaidas. Tam reikia pagaliau atrasti laiko, surinkti visus savo bei šeimos su finansais susijusius dokumentus ir tiksliai nusistatyti šeimos išlaidas bei pajamas“, – sako O. Čičkauskaitė.

Santaupos šiandien yra bene vienintelis inkaras, kuris leidžia išsilaikyti per ekonomines audras. Juo labiau, kad sparčiai augant nedarbui, kuris šiemet Lietuvoje, prognozuojama, gali pasiekti ir 10 proc., netekus stabilių pajamų, naują darbą surasti gali trukti ilgiau. Sako O. Čičkauskaitė.

Banko ekspertė pastebi, kad tiksli pajamų apskaita šiemet kaip niekad anksčiau svarbi ir dėl pasikeitusių mokesčių.

„Neapmokestinamas pajamų dydis yra taikomas tik vidutinėms mėnesio pajamoms neviršijus 3150 litų sumos, todėl reikia viską tiksliai suskaičiuoti, kad metų pabaigoje netektų susidurti su problemomis ir skolomis Mokesčių inspekcijai“, – sako „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė.

Taupyti nėra sudėtinga

Antras būtinas finansinis pasižadėjimas – taupyti. Pradedantiems valdyti asmeninius finansus banko specialistė pataria imtis nesudėtingų, tačiau veiksmingų priemonių ir užsibrėžti įmanomus pasiekti tikslus.

„Taupyti nėra taip sudėtinga, kaip atrodo. Dažniausiai taupymui trukdo ne pinigų stoka, o psichologinės priežastys“, – sako O. Čičkauskaitė.

Pirmasis žingsnis, kurio ji pataria imtis kiekvienam, – atsidaryti taupomąją sąskaitą ir sudaryti sutartį dėl periodinio mokėjimo į ją iš sąskaitos, į kurią gaunamas darbo užmokestis.

„Santaupos šiandien yra bene vienintelis inkaras, kuris leidžia išsilaikyti per ekonomines audras. Juo labiau, kad sparčiai augant nedarbui, kuris šiemet Lietuvoje, prognozuojama, gali pasiekti ir 10 proc., netekus stabilių pajamų, naują darbą surasti gali trukti ilgiau. Manau, kad nebeužtenka turėti 3–6 mėnesių vidutinių pajamų atsargas“, – sako O. Čičkauskaitė.

Todėl ji pataria tiems, kas jau ir anksčiau taupė pinigus kaupiamosiose sąskaitose, atidžiai pasvarstyti ar neįmanoma padidinti taupymui atidedamos sumos.

„Tiems, kurie, sakykim, taupė kas mėnesį po 100 litų, šiandien patarčiau pabandyti atsidėti po 200 litų“, – sako „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė.

Pasak jos, taupyti šiuo metu yra ypač palanku dėl išaugusių indėlių palūkanų, kurios yra didesnės nei infliacija.

Pasak O. Čičkauskaitės, taupyti psichologiškai padeda ir paprasti sprendimai, pavyzdžiui, išsikeltas tikslas per metus sutaupyti tam tikrą sumą arba įsigyta taupyklė, į kurią kasdien būtų metamos metalinės monetos.

Atsisakyti nebūtinų išlaidų

Trečia, 2009–aisiais gyventojai turėtų pasižadėti atsisakyti nebūtinų išlaidų.

„Turint visus savo ar šeimos finansinius dokumentus prieš akis, galima nuspręsti, kiek pavyktų sumažinti savo išlaidas. Patariu išsikelti tikslą ir nors nedideliais žingsneliais, bet užtikrintai, jo siekti. Juk gali pakakti tik šiek tiek pasikeisti – darbe valgyti iš namų atsineštą maistą arba karštą šokoladą pasigaminti namie, o neiti jo gerti į kavinę“, – sako O. Čičkauskaitė.

Pasak jos, išvengti nebūtinų išlaidų gali padėti ir „24 valandų taisyklė“.

„Šiemet, prieš įsigyjant brangesnį nei 100 litų vertės pirkinį ir pamačius norimą prekę, reikėtų pagalvoti dar bent 24 valandas. Tai padės nurimti emocijoms ir ramiai įvertinti realų poreikį bei savo finansines galimybes“, – pataria „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė.

Atsargiau su skolomis

Galiausiai, dar vienas asmeninių finansų ekspertės patarimas – 2009–aisiais labai atsargiai elgtis su skolomis. „Skolinimosi kaštai yra stipriai išaugę, todėl patariu, jei įmanoma, nesiskolinti, neleisti augti skoloms už komunalines paslaugas, nesusigundyti investuoti skolintų pinigų“, – sako O. Čičkauskaitė. Pasak jos, skolas šiemet reikia ne didinti, o mažinti.

„Asmeninius finansus valdyti padėtų, pavyzdžiui, apsisprendimas sumažinti savo skolas. Jei yra keletas įsiskolinimų finansinėms institucijoms, reikėtų pasirinkti „brangiausią“ paskolą, kurios palūkanų norma didžiausia ir pasistengti grąžinti bent dalį jos anksčiau laiko. Taip galima sumažinti savo finansinę naštą“, – pataria „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė.

 

verslosavaite.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką