Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Per metus gyventojų pajamos išaugo 100 eurų, jauni žmonės vidutiniškai uždirba po 700 eurų

Lietuvos gyventojų pajamos šį ketvirtį yra šimtu eurų „ant popieriaus“ didesnės nei kad buvo praėjusių metų pradžioje. Jauni žmonės vidutiniškai uždirba po 700 eurų, trečiadienį spaudos konferencijos metu pranešė „Sodra“.
Euras
Euras / 123rf.com

Pirmąjį ketvirtį vidutinės žmonių pajamos, palyginti su pirmuoju praėjusių metų ketvirčiu, augo 100 eurų (13 proc.) iki 864 eurų „ant popieriaus“.

„Pagrindinės priežastys, kodėl šis skaičius yra toks didelis, tai yra minimalios mėnesio algos pakėlimas, taip pat įtakos turėjo „Sodros“ grindys“, – atlyginimo augimo priežastis aiškino „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Pasak jos, statistika rodo, kad daugiausia pokyčių įvyko toje asmenų grupėje, kurie uždirba mažai. Mat pastaruoju metu ir valdžios dėmesys buvo skirtas skurdo mažinimui.

„Dalis, kuri uždirba MMA ir mažiau, yra reikšmingai sumažėjusi. Bet kyla vidutinių pajamų spąstai“, – J.Varanauskienė paaiškino, kad dalis žmonių, kurie uždirba didesnes nei vidutines pajamas, beveik nesikeičia.

Nauji uždirba apie 700 eurų

„Sodra“ pirmą kartą apibendrino statistiką, kiek Lietuvoje uždirba jauni žmonės, kada jie įsilieja į darbo rinką.

„22 metai yra tas lūžis, kai žmonės pradeda dažniau ateiti į darbo rinką“, – pasakojo J.Varanauskienė. Ji pridūrė, kad nedarbas jaunimui vis tik yra labai aktuali problema, tačiau daug jaunų žmonių prioritetą teikia mokslui, ir tik vėliau įsilieja į darbo rinką.

„Žmonės pirma stengiasi įgyti išsilavinimą, įpusėję ar bebaigią studijas vis drąsiau ateina į darbo rinką. Vieni dėl finansinių sumetimų, kitiems pavyksta rasti tokias profesijas, kurios tampa papildu jų studijoms“, – aiškino ekspertė.

Jauni žmonės (iki 26 metų) pirmąjį ketvirtį vidutiniškai uždirbo 700 eurų, neatskaičius mokesčių. Tokių žmonių pirmąjį ketvirtį buvo 114 tūkst.

5,4 tūkst. (4,6 proc.) jaunų žmonių pajamos per mėnesį viršija 1,5 tūkst. eurų. Tai, analitikės teigimu, yra maždaug dvigubai mažesnis rodiklis, lyginant su vyresnio amžiaus žmonėmis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Julita Varanauskienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Julita Varanauskienė

„Įspūdingas sumas uždirbti jaunam žmogui yra sunkiai tikėtina. Tam reikia ir geros pozicijos, ir patirties“, – aiškino J.Varanauskienė.

Jaunimas juodų darbų nesirenka, pridūrė „Sodros“ atstovė. Nekvalifikuotus darbus dirba 10-35 proc. jaunų darbuotojų – juo jaunesnė amžiaus grupė, tuo dažniau jie dirba nekvalifikuotą darbą. Jie dažnai įsidarbina paslaugų sektoriuje, dirba kvalifikuotą darbą ar tampa specialistais. Dėl nepakankamos patirties tarp jaunimo yra mažiau vadovų ir kvalifikuotų darbininkų.

Vyrų ir moterų algų skirtumai išryškėja jaunystėje

Atlyginimų nelygybė egzistuoja ir tarp jaunų žmonių. „Sodra“ vertina, kad jauni vyrai uždirba daugiau nei jaunos moterys.

Pajamų skirtumai egzistuoja ir tarp vyrų bei moterų, dirbančių tą patį darbą. Pavyzdžiui, pardavėjų vyrų pajamos yra maždaug 100 eurų didesnės nei pardavėjų moterų.

Viena vertus, dauguma moterų dirba pardavėjomis ir padavėjomis, to metu tarp vyrų populiarios įvairios profesijos, tarkime, krovikų, o jų pajamos, nors tai ir yra nekvalifikuotas darbas, yra aukštos.

Tačiau pajamų skirtumai egzistuoja ir tarp vyrų bei moterų, dirbančių tą patį darbą. Pavyzdžiui, pardavėjų vyrų pajamos yra maždaug 100 eurų didesnės nei pardavėjų moterų.

„Paėmus reklamos ir rinkodaros specialistus, tendencija yra panaši“, – pridūrė J.Varanauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius