Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Per penkmetį Graikija „suvalgė“ 245 mlrd. eurų ir dabar ruošiasi bankrotui?

Protestuotojas Graikijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Per penkmetį Graikija „suvalgė“ 245 mlrd. eurų ir dabar ruošiasi bankrotui
Šaltinis: 15min
0
A A

Graikija ruošiasi paskelbti apie savo bankrotą – to pavyks išvengti, jeigu iki balandžio pabaigos valstybė susitars su savo tarptautiniais kreditoriais, pasakoja su radikalių kairiųjų vyriausybės nuostatomis susipažinę žmonės.

Vyriausybė, kuriai jau beveik baigėsi pinigai viešojo sektoriaus atlyginimams išmokėti, nusprendė pristabdyti 2,5 mlrd. eurų mokėjimą Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) gegužę ir birželį, jeigu nebus pasiektas joks kompromisas su kreditoriais, praneša „Financial Times“(FT).

„Priėjome liepto galą. Jeigu Europa nepadės, nėra jokios alternatyvos bankrotui“, – FT cituoja vieną vyriausybės pareigūną.

Grasinimai bankrotu gali būti derybinė Graikijos taktika, atspindinti valstybės valdžios siekį sušvelninti kreditorių reikalavimus. Tačiau taip pat tai pabrėžia dramatišką situaciją – jau netrukus Graikijos iždas gali likti tuštut tuštutėlis.

Graikijos bankrotas būtų beprecedentis šokas 16 metų skaičiuojančiam Europos pinigų klubui. Nuo tada, kai Graikijai buvo išmokėta didžiulė 245 mlrd. eurų parama, tepraėjo penkeri metai.

Grasinimai bankrotu gali būti derybinė Graikijos taktika, atspindinti valstybės valdžios siekį sušvelninti kreditorių reikalavimus. Tačiau taip pat tai pabrėžia dramatišką situaciją – jau netrukus Graikijos iždas gali likti tuštut tuštutėlis.

Europos vyriausybes tokia Graikijos derybinė taktika ir konfrontacinė retorika erzina. Nepaisant to, žemynas ruošiasi ir nenumatytiems atvejams.

Trumpuoju laikotarpiu Graikijos finansiniam sektoriui likvidumo galėtų suteikti Europos centrinis bankas (ECB), dalis bankų būtų uždaryta, prasidėtų kapitalo kontrolė, ekonomika taptų nestabili.

Tai automatiškai dar neišstumtų Graikijos iš euro zonos, tačiau Graikijos premjerui Aleksiui Ciprui būtų kur kas sunkiau išlaikyti valstybę pinigų klube, juolab kad jis jau ne kartą grasino Graikiją pasitrauksiant iš euro zonos.

Vokietija ir kitos euro zonos narės yra užtikrintos, kad euro zona yra pakankamai stipri Graikijos bankroto šokui atlaikyti. Tačiau kai kurie pareigūnai pripažįsta, kad valstybės bankroto atveju atsirastų daug nežinomųjų.

Graikijos finansų ministras pirmadienį patikino, kad valstybė labai stengiasi susitarti su kreditoriais.

Pirmadienį Atėnų pareigūnai Briuselyje susitiko su savo kreditoriais diskutuoti apie fiskalines priemones, biudžeto tikslus ir privatizacijas, be kurių skolintojai negali atlaisvinti fondų, reikalingų skoloms apmokėti.

Graikijos vyriausybė šiuo metu ieško 2,4 mlrd. eurų pensijoms ir viešojo sektoriaus atlyginimams šį mėnesį išmokėti.

Valstybė yra įsipareigojusi gegužės pirmą TVF grąžinti 203 mln. eurų, dar 770 mln. eurų privalo grąžinti gegužės 12 dieną. Dar 1,6 mlrd. dolerių skolos grąžinimas Graikijos laukia birželį.

Tokia krizė šiuo metu Graikiją daugiausia ištiko todėl, kad, Graikijai nesutariant su savo kreditoriais, jai buvo pristabdytas 7,2 mlrd. eurų paramos išmokėjimas. Nesutarimai kilo dėl politiškai jautrių ekonominių reformų, tokių kaip pensijų sistemos reforma ir pan.

Graikija paneigė rašinį

Graikijos valdžia viešai atsiribojo nuo FT straipsnio, kuris skelbia apie tai, kad Graikija ruošiasi bankrotui, praneša „RIA Novosti“.

Tikimasi, kad tarptautiniai kreditoriai suteiks dar 7,2 mlrd. eurų paramos pagal patvirtintą pagalbos Graikijai programą. Dėl sąlygų šiai paramai gauti turėtų būti susitarta iki balandžio 24 dienos.

„RIA Novosti“ taip pat cituoja anonominį Graikijos vyriausybės atstovą, kuris sako, kad tai yra tiesiog eilinė data ir jokia pasaulio pabaiga neįvyks.

Jis priminė, kad kalbos apie Graikijos bankrotą šiemet kilo jau kelis kartus, pavyzdžiui, po rinkimų sausio 25 dieną, kuriuos laimėjo „Syriza“ partija.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką