Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 22d. 10:31

Pinigų iš Lietuvos skandinavai neišsivežė

Uostamiesčio mokyklų vadovams planuojama skirti 5 proc. dydžio priedus prie atlyginimų.
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15minučių“ nuotr. / Mitas, kad Lietuvos bankų pinigai buvo išvežti į Skandinaviją, paneigtas.

Lietuvoje veikiantys skandinavų kapitalo komerciniai bankai krizei įsisiautėjus nepuolė grąžinti paskolų pagrindiniams bankams, tiesa, šie paskolų čiaupo irgi smarkiau neatsuko.

Dienraštis „Verslo žinios“ sugretino Lietuvos bankų asociacijos tinklalapyje teikiamą informaciją apie skolas pagrindiniams bankams nuo rugsėjo, prieš tai, kai Latvija perėmė „Parex“ banką ir sukėlė indėlininkų nerimą dėl Baltijos bankų stabilumo iki kovo pabaigos, kai asociacija pateikia naujausios informacijos.

Ūkio ministras Dainius Kreivys vasarį yra teigęs, kad „lėšos iš kai kurių bankų, ganėtinai didelės, toliau išplaukia į Skandinavijos šalis“. Vėliau jis atsiėmė šiuos savo žodžius.Nuo rugsėjo iki kovo pabaigos „Swedbank“ (buvęs „Hansabankas“) skolos pagrindiniam Švedijos bankui „Swedbank“ išaugo beveik milijardu litų: nuo 4,544 mlrd. litų iki 5,383 mlrd.litų.

Daugiau nei 0,5 mlrd. litų didėjo ir DnB NORD banko skola Šiaurės Vokietijos ir Norvegijos valdomam Bank DnB NORD A/S.

„Nordea Bank Finland Pic“ Lietuvos skyriaus skola pagrindiniam Šiaurės šalių bankui „Nordea“ mažėjo 697 mln. litų, iki 6,561 mlrd. litų.

SEB banko skola pagrindiniam bankui buvo didžiausia iš visų Lietuvoje veikiančių bankų ir dar augo: rugsėjo pabaigoje buvo 10,491 mlrd. litų, kovui pasibaigus – 11,08 mlrd. litų.

SEB banko prezidento pavaduotoja Aušra Matusevičienė sako, kad ankstesniais metais Lietuvoje verslo kreditavimo poreikis buvo didesnis, nei jį galėjo patenkinti banko turimi ištekliai: „SEB grupės suteikti papildomi finansiniai ištekliai palankiomis sąlygomis leido šiuos poreikius patenkinti ir drauge prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo skatinimo“.

Pasak jos, nuo 2000-ųjų, kai SEB grupė tapo pagrindine SEB banko akcininke, dividendai akcininkams nebuvo nė karto mokėti, visas pelnas buvo reinvestuotas Lietuvoje.

Šios politikos keisti neplanuojama ir artimiausiais metais.

„Swedbanko“ Lietuvoje vadovas Antanas Danys teigia, kad skolinimąsi iš pagrindinio banko lemia rinkoje esantis paskolų ir indėlių judėjimas bei jų paklausa.

„Pavyzdžiui, kai 2008 metų ketvirtą ketvirtį dėl didėjančios įtampos tarptautinėje finansų rinkoje ir makroekonominės padėties Lietuvoje indėliai bankuose pradėjo gana sparčiai mažėti, o paskolų paklausa dar buvo išlikusi, skolindamiesi iš pagrindinio banko – „Swedbanko“ grupės Švedijoje – pritraukėme į Lietuvą papildomai 1,2 mlrd. litų“, – sakė A. Danys.

Ūkio ministras Dainius Kreivys vasarį yra teigęs, kad „lėšos iš kai kurių bankų, ganėtinai didelės, toliau išplaukia į Skandinavijos šalis“. Vėliau jis atsiėmė šiuos savo žodžius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką