Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 7d. 20:52

Piratinių svetainių blokavimas – lyg kova su vėjo malūnais, bet auga ir legalios platformos

Pora žiūri TV
Vida Press nuotr. / Pora žiūri TV

„Nesuprantu, kodėl sako nelegalus, juk už taškus pinigus tai mokam“, – vienoje feisbuko grupėje piktinasi portalo filmai.in lankytoja. Pirmadienį Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti filmai.in bei torrent.ai svetaines, kurios leidžia nelegaliai parsisiųsti filmus ir kitus kūrinius. Šalyje piratavimas vis dar išlieka problema, tačiau legaliam turiniui pirmenybę teikia vis daugiau žmonių.

Torrent.ai atstovai: tai kova su vėjo malūnais

Nepaisant to, kad pirmadienį Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti filmai.in ir torrent.ai svetaines, prisijungti prie minėtų svetainių tą pačią dieną vis dar buvo įmanoma.

„Atkreipiame dėmesį, kad interneto prieigos paslaugų teikėjai turi ne vėliau kaip per 5 dienas nuo LRTK sprendimų gavimo dienos panaikinti galimybę interneto domenų vardų, identifikuojančių interneto svetaines, blokavimo interneto prieigos paslaugų teikėjo srities serveryje (angl. Domain Name System, DNS) būdu pasiekti interneto svetainėse filmai.in ir torrent.ai neteisėtai viešai paskelbtą autorių teisių saugomą turinį“, – aiškino LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas.

15min.lt nuotr./Filmai.in siūlo internetu žiūrėti naujausius filmus.
15min.lt nuotr./Filmai.in siūlo internetu žiūrėti naujausius filmus.

Portalo torrent.ai atstovai 15min atsiuntė komentarą, kuriame išsakė savo poziciją.

„Mūsų manymu, šie blokavimai yra kova su vėjo malūnais ir mūsų įsitikinimu, piratai vis tiek ras kitų būdų prieiti prie piratinių puslapių, jei ne prie lietuviškų, tai bent jau prie užsienietiškų. Švietėjiška veikla apie legalumą reikėjo užsiimti prieš daugelį metų, tačiau dabar su tuo stipriai pavėluota“, – teigiama jame.

Švietėjiška veikla apie legalumą reikėjo užsiimti prieš daugelį metų, tačiau dabar su tuo stipriai pavėluota, – dėstė torrent.ai atstovai.

Su portalo filmai.in atstovais 15min susisiekti nepavyko.

Piratavimas mažėja

LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas A.Katinas teigia, kad piratavimo mastas Lietuvoje, nors nežymiai, tačiau po truputį mažėja.

„Tai lėmė tokių platformų kaip „Netflix“ atsiradimas Lietuvoje, „Spotify“, „Deezer“, „Steam“ padidėjęs naudojimasis ir kt.“, – vardijo A.Katinas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Internetinė televizija „Netflix“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Internetinė televizija „Netflix“

LRTK atstovo teigimu, populiariausias interneto lankytojų ieškomas turinys yra audiovizualiniai kūriniai (filmai, serialai). Toliau seka muzikos kūriniai, kompiuteriniai žaidimai.

Jis taip pat pateikė duomenis, kurie parodė, kad svetainėje filmai.in lankosi daugiausiai (35 proc.) 25–34 metų amžiaus gyventojai, o 54,21 proc. sudaro moterys.

Tuo metu portale torrent.ai 60,68 proc. lankytojų yra vyrai. Čia taip pat daugiausiai (34,93 proc.) lankosi 25–34 metų amžiaus asmenys.

Nepaisant to, kad Lietuvoje vykdomos švietimo programos, jis pripažįsta, kad informacijos vartotojams apie neteisėtai viešai paskelbto autorių teisių saugomo turinio žalą, panašu, vis dar trūksta.

123rf.com nuotr./ Piratavimas
123rf.com nuotr./ Piratavimas

Lietuvoje veikia ir legalios platformos

Lietuvoje veikia ne viena legali filmų, serialų, muzikos platforma. Pavyzdžiui, filmų žiūrėjimo platforma internete „Žmonės Cinema“.

„Šiuo metu platforma neturi registruotų vartotojų – atskirai mokama už kiekvieną pasirinkto filmo peržiūrą. Tačiau jau netrukus žiūrovams pasiūlysime ir prenumeratos opciją.

Platformą renkasi aukštesnio išsilavinimo bei pajamų didmiesčių gyventojai, 25–45 metų. Du trečdalius auditorijos sudaro moterys“, – 15min teigė „Žmonės Cinema“ projekto vadovė Andrė Balžekienė.

Jos teigimu, susidomėjimas legaliu turiniu šalyje auga.

„Po truputį keičiasi mentalitetas – vis daugiau žmonių vertina tai, kad gali filmus žiūrėti ne tik patogiai, bet ir legaliai“, – tikino A.Balžekienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Andrė Balžekienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Andrė Balžekienė

Po truputį keičiasi mentalitetas – vis daugiau žmonių vertina tai, kad gali filmus žiūrėti ne tik patogiai, bet ir legaliai, – teigė A.Balžekienė.

Kita Lietuvoje veikianti legalaus turinio platforma – „Telia“.

„Tai, kad aktualaus ir kokybiško turinio poreikis Lietuvoje pastaraisiais metais stipriai auga, matome iš didėjančio legalaus turinio vartojimo. Pavyzdžiui, per pastaruosius metus „Telia“ išmaniosios TV filmų nuomos vartojimas padidėjo net trečdaliu“, – tvirtino „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrius Stasiulaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrius Stasiulaitis

Jo teigimu, „Telia“ HBO paslaugą yra pabandę daugiau kaip 60 tūkst. klientų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

05:52
17:54
02:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką