Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 30d. 20:00

Politikų iniciatyvai drausti alkoholį sekmadieniais – griežtas verslo atkirtis

Išpardavimas prekybos centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Išpardavimas prekybos centre
Keli Seimo nariai trečiadienį užregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti sekmadieniais prekiauti alkoholiu. Gėrimų gamintojų atstovai tokius siūlymus vadina absurdiškais, liberalių pažiūrų politikai teigia, kad taip gali išaugti šešėlinė prekyba. Idėjos šalininkai sako, kad naujas draudimas padėtų mažinti didelį alkoholio vartojimą, o pati priemonė nėra nauja, nes ją seniai naudoja skandinavai.

Šias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas užregistravo konservatorių frakcijai priklausantys Linas Slušnys, Irena Haase, Andrius Kupčinskas, Jurgita Sejonienė, Andrius Petrošius taip pat socialdemokratai Dovilė Šakalienė, Algirdas Sysas.

Jų teigimu, tikslas yra mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje, ypač tarp jaunimo, bei gerinti visuomenės sveikatą.

„Absurdas“

Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas, paprašytas įvertinti šią iniciatyvą, teturėjo vieną žodį: „Absurdas“.

„Vyksta lenktynės, kas įsiteiks nežinau kokiam rinkėjui. Kodėl sekmadienį? Labai keista“, – kalbėjo jis.

S.Galadausko teigimu, pagal suvaržymų lygį, Lietuva jau dabar yra Europos lyderė.

„Pavyzdžiui, pagal amžiaus cenzą nei vienoje Europos šalyje nėra tokio amžiau cenzo. Yra kur nuo 16 metų gamina vartoti alaus ir vyno gėrimus, nuo 18 metų stipriuosius gėrimus. Trijose Skandinavijos šalyse – Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje – alus ir vynas nuo 18, o stiprieji nuo 20. Čia yra pats griežčiausias Europoje. Su 20 amžiaus cenzu esame lyderiai absoliutūs“, – kalbėjo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Galadauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Galadauskas

S.Galadausko nuomone, laiko trumpinimas buvo absurdiškas. Šiuo metu prekyba alkoholiu mažmeninės prekybos vietose galima nuo pirmadienio iki šeštadienio 10–20 valandomis, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos.

„Manau, kad Seime užteks sveiko proto ir nepritars“, – kalbėjo jis.

Be to, S.Galadauskas atkreipė dėmesį, kad mažėjant alkoholio vartojimui, valdžia nusprendė dar labiau padidinti akcizus. Tas, jo teigimu, dar labiau sumažins vartojimą.

„Tai absoliučiai perteklinė priemonė“, – sakė jis.

PLAČIAU SKAITYKITE: Seimas apsisprendė dėl akcizų alkoholiui ir tabako gaminiams: kiek didės kainos

„Politinio proceso dalis“

„Sunku kažką ir pakomentuoti, kai vyksta kovos, kas griežčiau kažką apribos. Keista populizmo banga. <...> Greičiausiai, tai atsakas į liberalų siūlymą sekmadienį suvienodinti alkoholio pardavimo laiką su paprastomis dienomis, kas yra labai logiška“, – pridėjo S.Galadauskas.

Lietuvos alkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorius Mantas Zakarka teigė, kad parlamentarų pasiūlymą sunku vertinti. Tačiau, jo nuomone, visą alkoholio kontrolės politiką reikia peržiūrėti sistemiškai.

„Dalis dalykų veikia, dalis ribojimų yra absurdiškų, netgi ir neveikiančių, padarytų tik tam, kad padarytų. <...> Reikėtų daugiau galvoti apie gyventojų švietimą ir atsakingos vartojimo kultūros kūrimą, o ne eiti ribojimų keliu, kurie perstumdys vartojančius į kitas dienas, bet iš esmės situacijos nepakeis“, – sakė jis.

Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Zakarka
Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Zakarka

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovskis tokį pasiūlymą pavadino „politinio proceso dalimi“. Jis taip pat tikino, jog šiuo metu Lietuva iš Europos Sąjungos narių išsiskiria griežtu alkoholio reguliavimu.

„Jokių objektyvių duomenų, kad reikėtų dar labiau griežtinti... Aš tai traktuoju kaip tam tikrą politinę poziciją Seimo narių“, – kalbėjo jis.

„Pirktų kitomis dienomis“

„Iki“ parduotuvių tinklo atstovė Vaida Budrienė sakė, kad dabar esantys draudimai ir yra labai griežti.

„Dėl pajamų labai sunku, ką komentuoti nežinant visų detalių. Be to, dabar yra keli skirtingi pasiūlymai susiję su alkoholio pardavimų reguliavimu. O verslui svarbiausia yra aiškumas“, – komentavo ji.

„Norfos“ atstovas Darius Ryliškis 15min sakė, kad šiuo klausimu prekybos tinklas išlieka neutralus. Be to, anot jo, prekybos tinklo vadovai yra išsakę mintį, kad sekmadieniais parduotuvės galėtų apskritai nedirbti ir tai būtų laisvadienis.

„Tai kažkiek sumažintų alkoholio pardavimus. Bet šiaip tiesiog srautai persiskirstytų – pirktų ne sekmadienį, o kitomis dienomis“, – kalbėjo jis.

„Maximos“, „Lidl“ ir „Rimi“ atstovai šio klausimo nekomentavo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Išpardavimas prekybos centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Išpardavimas prekybos centre

A.Matulas: reikia nutraukti varžybas

Tuo tarpu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas siūlymą sekmadieniais drausti prekybą alkoholiu įvertino kritiškai.

„Reikia nutraukti tas varžybas su alkoholio ir tabako kontrolės įstatymais. Suprantu, kad 2000 metais, kada buvo viskas liberalizuota – ir reklama, ir pardavimai, ir vartojimas vos ne dieną naktį, reikėjo griežto reglamentavimo. Dabar ribojimų yra pakankamai”, – 15min sakė A.Matulas.

Parlamentaro teigimu, dabar, siekiant mažesnio alkoholio vartojimo, veikia ir kitos priemonės: užimtumas, švietimas, darbo vietų kūrimas.

Jis taip pat tikino, kad, visiškai uždraudus prekybą sekmadieniais, gali išaugti šešėlinė prekyba.

„Jeigu mes išvis uždrausime parduoti alkoholį sekmadienį, akivaizdu, kad galimai padidės šešėlis. Manyčiau, kad nereikėtų lenktynių toliau tęsti. Draudimų pakanka ir reikėtų kitomis priemonėmis blaivinti tautą, nes iki šiol „valstiečiai“ bandė kovoti su legalia prekyba alkoholiu, o dėl šešėlio, kontrabandos, užimtumo trūkumo, bedarbystės tikslinių priemonių buvo mažai”, – tikino A.Matulas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas

A.Matulas sakė, kad pataisų rengėjai siūlė iniciatyvą pasirašyti ir jam, tačiau jis nesutiko.

Seimo Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė sakė, kad iš valdančiųjų atstovų sudaryta darbo grupė kelis mėnesius ruošė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas ir šis variantas, anot jos, yra sulaukęs daugiausia palaikymo.

„Buvo sudaryta speciali darbo grupė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms parengti. Manome, kad pateiktas variantas yra sulaukęs daugiausia palaikymo ir, ko gero, turėtų nepakisti pirminės idėjos“, – tikino I.Pakarklytė.

Tuo metu siūlymas dėl prekybos alkoholiu sekmadieniais, anot jos, neturėtų sulaukti didelio palaikymo iš valdančiųjų.

„Į rinkimus visos koalicijoje esančios partijos ėjo su ta žinute, kad reikia daugiau pasitikėti žmonėmis ir mažiau bausti, drausti, o kitomis priemonėmis spręsti – švietimu, informavimu. Nemanau, kad ši idėja koalicijoje sulauktų didelio palaikymo, o su opozicija visaip gali būti“, – sakė Laisvės frakcijos seniūnė.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Ieva Pakarklytė
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Ieva Pakarklytė

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Algirdas Butkevičius taip pat sakė nepalaikysiąs siūlymo.

„Ne, tikrai nepritarčiau. Aš visada kalbu apie tai, kad alkoholio suvartojimas priklauso nuo to, kokia yra švietėjiška programa, o ne draudimų. Kuo daugiau kalbėsime apie tai, kokią žalą daro alkoholis jaunimui, tokiu keliu daugiau pasieksime negu drausdami“, – komentavo parlamentaras.

Kiti ragina sekti skandinavišku pavyzdžiu

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas, kuris pasirašė iniciatyvą, teigė, kad reikia sekti Skandinavijos šalių pavyzdžiu, kur penktadienis yra paskutinė diena nusipirkti alkoholio.

„Uždraudus alkoholį pardavinėti nuo trijų valandų sekmadieniais, lietuvaičiai vis tiek įsigudrino pirmadienį ateiti į darbą, taip sakant, su promilėmis. Tai yra įrodyta tyrimais. Aš manau, kad reikėtų eiti skandinavišku keliu, kur jau penktadienis yra paskutinė diena nusipirkti alkoholio. Kavinėse, restoranuose – prašom, bet parduotuvėje to nereikia“, – argumentavo A.Sysas.

Jis teigė, kad frakcijoje šio siūlymo aptarti dar nebuvo galimybės.

Tuo metu nuogąstavimų dėl nelegalios prekybos jis nesureikšmino.

„Nuogąstavimai yra visą laiką – kai didiname akcizus, mažiname prieinamumą. Pagrindinis koziris – bus nelegali prekyba. Gal pradžioje truputį bus, bet po to susitvarko. Tie draudimai ir ribojimai, kurie buvo įvesti, davė pasirodo, teigiamus rezultatus“, – nurodė parlamentaras.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Algirdas Sysas

„Valstietis“, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlymą vadino „labai gera iniciatyva.“

„Aš įsivaizduoju, kad turbūt kolegos nusižiūrėjo nuo skandinavų šalių ir ten tokie dalykai nėra naujiena. Aš pats esu ne kartą komentavęs, kad tose šalyse iš viso neprekiauja sekmadieniais“, – tikino A.Veryga.

Buvęs ministras sakė, kad prie iniciatyvos prisijungti jam nesiūlė.

„Jeigu būtų pasiūlę, mielai būčiau prisijungęs. Dabar mums reikia ne liberalizuoti, o ieškoti naujų sprendimų, naujų ribojimų, nes per karantininius metus alkoholio suvartojimas vėl šiek tiek šoktelėjo“, – apgailestavo Seimo narys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Nori mažinti prieinamumą

Trečiadienį užregistruotų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų autorių teigimu, ypatingą susirūpinimą kelia augantis mirštančiųjų dėl alkoholio vartojimo skaičius Lietuvoje.

„Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 metais mirusiųjų dėl alkoholio skaičius siekė 1078 (t. y. 38,6 proc.), 2019 metais – 952 (t. y. 34,1 proc.), o 2018 metais – 913 (t. y. 32,6 proc.)”, – nurodoma projekto aiškinamajame rašte.

Parlamentarų teigimu, taip pat per pastaruosius metus 3 proc. išaugo alkoholinių gėrimų pardavimas mažmeninėje prekyboje bei maitinimo įstaigose (2019 metais buvo parduota 28,3 mln. dekalitrų alkoholio, 2020 metais – 29,2 mln. dekalitrų).

Anot parlamentarų, didžiausia pardavimo didėjimo tendencija pastebima silpnųjų alkoholinių gėrimų pardavimuose.

„Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja alkoholio vartojimo problemoms spręsti pasitelkti pirmiausia rinkos reguliavimo priemones. Iš šių priemonių galima paminėti prieinamumo mažinimą t. y. laiko ribojimą. Projekte numatoma įvesti prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimą mažmeninės prekybos įmonėse, sugriežtinti prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimą prekybos įmonėse, įrengtose daugiabučiuose namuose”, – teigia Seimo nariai.

Nori laisvinti ribojimus

Seimas birželio viduryje priėmė svarstyti kelias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas: siūloma leisti alkoholiu visomis dienomis prekiauti 10–20 val., o 18 metų sulaukę žmonės galėtų vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus, tuo tarpu stipresnius – tik nuo 20 metų.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.

BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 procento.

Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką