TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Portugalijos socialistai giriasi ekonomikos atsigavimu, tačiau kritikų neįtikina

Portugalijos premjeru tapus Antonio Costa
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr. / Portugalijos premjeru tapus Antonio Costa
Šaltinis: 15min
0
A A

2015 m. lapkritį Portugalijos premjeru tapus Antonio Costai, oponentai Socialistų partijos lyderį vadino nerūpestingu avantiūristu, kuris pateko į valdžią sudaręs velnišką sandorį su komunistais ir radikalios kairės atstovais. Ir nors A.Costos išrinkimo nemažai kas baiminosi, tačiau praėjus metams politikas gali mėgautis vienu iš didžiausių visuomenės palaikymų visoje Europoje. Tiesa, kritikai baiminasi, kad dabartinė politika Lisabonai gali reikšti skaudžias pasekmes ateityje, rašo „The Financial Times“.

Portugalijos vyriausybės atstovo Pedro Nuno Santoso tvirtinimu, prieš taupymą nukreipto politinio aljanso pozicijos tvirtos, o šalis tapo stabilumo sala neramiame pasaulyje.

„Parodėme, kad alternatyva griežtam taupymui galima“, – tikina A.Costa.

Nesisteminės partijos, tokios kaip Ispanijos „Podemos“ A.Costos vyriausybę laiko sektinu pavyzdžiu, o opozicinės Didžiosios Britanijos Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas ją vadina prieš griežtą taupymą nukreiptos politikos visoje Europoje pradininke.

Parodėme, kad alternatyva (griežtam taupymui) galima, – tikina A.Costa.

Tačiau socialistų oponentų tokios pagyros neįtikina. Portugalijos opozicijos lyderis Passosas Coelho gruodį vienos konferencijos metu sakė esąs įsitikinęs, jog Europos laukia dar viena skolų krizė, o Lisabona tam turi pasiruošti.

Tarptautiniai kreditoriai, finansų rinkos ir reitingų agentūros taip pat neslepia skepticizmo. Jie bijo, kad kuklaus Portugalijos BVP augimo, kuris praėjusiais metais siekė 1,2 proc., nepakanka palaikyti 120 proc. BVP siekiančios viešojo sektoriaus skolos. Be to, nerimas dėl Portugalijos bankininkystės sektorių slegiančių blogųjų paskolų brangina vyriausybės skolinimąsi.

Portugalijos dešimties metų trukmės obligacijų pajamingumas gruodį pasiekė 4 proc. ribą.

Vyriausybės kritikai taip pat teigia, kad vangus ūkio augimas ir silpnas bankų sektorius daro šalį itin pažeidžiama.

„Bet koks šokas – Italijos bankai, rinkimai Prancūzijoje, gali pagreitinti krizę“, – tikina vienas Lisabonos ekonomistas.

Bigstockphoto.com/Lisabona
Bigstockphoto.com/Lisabona

Nepaisant niūrių prognozių, kol kas A.Costos valdymo rezultatai geresni nei buvo prognozuota. Koalicijos su komunistais ir radikaliaisiais kairiaisiais parengtus du nacionalinius biudžetus jau patvirtino Briuselis, be to, Lisabona išvengė ES sankcijų dėl viršyto fiskalinio deficito.

Maža to, dabartinės koalicijos valdymo metu nedarbo lygis sumažėjo nuo 12,6 iki 10 proc. bei buvo sukurta daugiau nei 90 tūkst. darbo vietų.

Nors neseniai Portugalijoje sugriežtintas darbo kodeksas suerzino tokias užsienio kompanijas kaip „Volkswagen“, „Continental“ ar „Bosch“ , tačiau jos investicijas šalyje tik dar labiau padidino arba planuoja didinti artimiausiu metu.

„Faktas, kad biudžeto deficitas kontroliuojamas, o eksportas į euro zoną buvo pakankamai dinamiškas, rodo, kad skepticizmas dėl naujosios valdžios buvo gerokai perdėtas“, – tikina ekonomikos profesorius Ricardo Paesas Mamede.

Ekspertai taip pat teigia, kad A.Costos vyriausybei palanki buvo ir Europoje pasikeitusi nuostata dėl griežtos fiskalinės disciplinos. Šiuo metu tam skiriama mažiau dėmesio.

Pats Portugalijos premjeras griežto taupymo politiką kaltina dėl ekonomiką apnikusios depresijos ir supriešintos visuomenės bei tikina, kad jo augimą palaikanti strategija suderinama su fiskalinėms euro zonos taisyklėmis.

Vos atėjęs į valdžią A.Costa pakėlė viešojo sektoriaus darbuotojų algas, darbo valandas, atostogų trukmę, taip pat pensijas į iki griežtojo taupymo laikų buvusį lygį. Be to, buvo atšauktos tam tikros darbo rinkos reformos.

„Deja, tai kaip tik blogas būdas pritraukti pakankamai investicijų, kad būtų priartėta bent prie Ispanijos BVP augimo tempo“, – tvirtina Vokietijos banko „Berenberg“ vyriausiasis ekonomistas Holgeris Schmiedingas, kuris nesižavi dabartinės Portugalijos valdžios elgesiu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką