Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 27d. 10:00

Prekyba taršos leidimais brangina elektrą gyventojams

Elektra
R.Vilimo/BFL nuotr. / Elektra

Aplinkos taršos leidimai (ATL) tapo pasipelnymo šaltiniu daugeliui Lietuvos įmonių, tačiau valstybės kontroliuojamai Lietuvos elektrinei šių leidimų skirta perpus mažiau nei reikia, o dešimtys milijonų, reikalingų jiems įsigyti, įskaičiuoti į elektros kainą, ketvirtadienį rašo „Vilniaus diena“ ir „Kauno diena“.

Lietuvos elektrinė pernai į atmosferą išmetė 1,14 mln. tonų CO2, o metinis jos turimų ATL skaičius tėra 546,2 tūkst. – daugiau nei perpus mažesnis nei realus poreikis.

Elektrinės išmetamų teršalų kiekis gerokai išaugo uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE) ir smarkiai padidėjus elektros gamybos apimčiai. Tačiau elektrinei numatyto kiekio nepakako net iki IAE uždarymo, pavyzdžiui, 2008–2009 metais pritrūko apie 130 tūkst. ATL.

Trūkstamiems leidimams įsigyti Lietuvos elektrinei reikia apie 30,5 mln. litų, tai jos gaminamos elektros savikainą padidina 1,56 cento už 1 kWh.

Kainų komisija į dabar galiojantį Lietuvos elektrinės elektros tarifą jau įskaičiavo lėšas, reikalingas trūkstamiems ATL įsigyti.

Tik šiek tiek sumažino Lietuvos elektrinės skaičiavimus ir į tarifą įtraukė ne 30 mln. litų, o 23,6 mln. litų, tad vien dėl ATL Elektrėnuose gaminamos elektros savikaina nuo šių metų padidėjo 1,36 cento už 1 kWh. Lietuvos elektrinei patvirtintas elektros supirkimo tarifas siekia 30,75 cento už 1 kWh.

Lietuvos elektrinės teigimu, 2008–2012 metais jai pritrūks 1,6 mln. ATL, tam prireiks 80–90 mln. litų. Įmonė tikisi gauti papildomų ATL iš rezervo, skirto naujiems įrenginiams.

„Elektrinė trūkstamų taršos leidimų įsigijimo sąnaudas įskaičiuoja į elektros energijos savikainą, tačiau stengiasi gauti trūkstamą kiekį iš rezervo, nes tai leistų sumažinti Lietuvos elektrinės gaminamos elektros energijos savikainą apie 1,5 cento už 1 kWh“, – sakė Lietuvos elektrinės vyriausiasis finansininkas Rolandas Jankauskas.

Lietuvos elektrinė paskelbė, kad pernai į atmosferą išmetė daugiau teršalų, nei jai yra skirta apyvartinių taršos leidimų. Vienas ATL suteikia teisę įmonei į atmosferą išmesti toną anglies dioksido (CO2) dujų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką