Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 10d. 19:20

Premjero patarėjas apie eurą: kelio atgal nebėra

Stasys Jakeliūnas
Asmeninio archyvo nuotr. / Stasys Jakeliūnas

Tuo metu kai finansų ministras Rimantas Šadžius Rygoje su visa Europos Sąjungos vadovybe švenčia euro įvedimą Latvijoje, Lietuvos valdžioje sukilo pasipriešinimas tam, kad tokia šventė po metų įvyktų Lietuvoje.

Trys iš keturių Lietuvos valdančiųjų partijų nebepritaria socialdemokratų siekiuiįsivesti eurą nuo 2015 metų. Tuo tarpu ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus finansų patarėjo Stasio Jakeliūno nuomone, euro Lietuvai tikrai reikia.

Nors koalicijos partneriai kaip susitarę teigia, kad skubotas euro įsivedimas gali turėti neigiamų pasekmių mūsų ekonomikai, S. Jakeliūnas sako nematantis tokiems teiginiams jokio pagrįstumo.

Dabar yra palankios tarptautinės politinės aplinkybės ir tie Mastrichto kriterijai yra tenkinami, tai kad, manau, dabar pats laikas yra įsivesti tą eurą, – Žinių radijo laidoje „Aktualioji valanda“ tikino pašnekovas.

„Dabar yra palankios tarptautinės politinės aplinkybės ir tie Mastrichto kriterijai yra tenkinami, tai kad, manau, dabar pats laikas yra įsivesti tą eurą“, – Žinių radijo laidoje „Aktualioji valanda“ tikino pašnekovas.

Jo nuomone, laukiant ilgiau gali užsidaryti tiek politinis langas, tiek ekonominis – dėl Mastrichto kriterijų tenkinimo.

„Lietuva turi vienintelę esminę finansinę priežastį, aš nežinau ar politikai suvokia tai. Mes esam, tiek žmonės, tiek įmonės, tiek valdžios sektorius pasiskolinęs didžiąją dalį pinigų eurais. Pasiskolintų pinigų suma litais – yra apie 70 mlrd. Litų. Taip, kad šia prasme mes jau viena koja esame eurozonoje“, – tvirtino S. Jakeliūnas.

Pašnekovas tikino ,kad esminis bruožas, kodėl šaliai reikia euro, yra tas, kad mūsų pajamos, valdžios sektoriaus mokesčiai, tiek gyventojų, tiek įmonių Lietuvoje yra litais.

„Jeigu politikai to nesuvokia, mūsų pareiga jiems paaiškinti, kad kilus krizei, niekas negali būti garantuotas, kad eurozonoje nekils kokia nors krizės banga. Tačiau būdami eurozonoje, mes tai išgyvensime, nes jau visi instrumentai veikia, jie tikrai bus parengti dar detalesni, jei jų reikės“, – sakė premjero patarėjas.

Pašnekovo teigimu, šitas disbalansas gali sukelti didžiulę krizę Lietuvoje. Visos tarptautinės institucijos, pradedant Valiutos fondu, baigiant stambiausiais bankais, jau yra priėmę prielaidą, kad Lietuva įsives eurą 2015 m. Ir bet kokios finansinės problemos eurozonoje gali ir šitas didžiulis disbalansas gali sukelti papildomą dar vieną krizę Lietuvoje.

„Aš nežinau, ar politikai tai suvokia, bet jeigu suvokdami toliau aiškina, kad Lietuva nukentės, jeigu įsives eurą, tai jie viena vertus nesupranta tų problemų, kita vertus, jei suprasdami, taip aiškina – jie žaidžia su ugnimi“, – užtikrino S. Jakeliūnas.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką