Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Premjero siekius domėtis prekybininkų sutartimis gali atvėsinti konkurencijos prievaizdai

Premjero siekį labiau kontroliuoti prekybininkų darbą gali atvėsinti Konkurencijos taryba. Tarnybos specialistai prekybininkų ir tiekėjų sutartis vertintų tik tada jei kiltų įtarimas, tačiau per pastaruosius porą metų tokių atvejų nepasitaikė. Konkurencijos teisės specialistai sako, kad premjeras taip tik bando užpildyti eterį – tautai nuraminti dėl augančių kainų.
Prekybos centras
Prekybos centras / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Dar 2014 m. Konkurencijos taryba išsiaiškino, kad „Maxima LT“ ir UAB „Mantinga“ 10 metų buvo sudariusios draudžiamą susitarimą. Abi bendrovės buvo susitarusius dešimt metų neparduoti duonos ir kitų prekių „Maxima“ parduotuvėse už mažesnę nei „Mantingos“ „bazinę“ kainą.

Premjeras, matyt, taip užpildo eterį, nes jam reikia sakyti, kad tarnybos veikia ir rūpinasi, – sakė M.Juonys.

Prekybininkams ir gamintojams teismuose nepavyko pasiekti savo, ir didžiausiam prekybos tinklui teko sumokėti 3,6 mln. eurų baudą bei 1 mln. eurų siekiančias palūkanas. „Mantingai“ susitarimas kainavo 2,1 mln. eurų.

Tačiau tai buvo paskutinis atvejis, kai galutinai buvo įrodytas nesąžiningas prekybininkų ir tiekėjų susitarimas. Nuo tol daugiau nepavyko įrodyti draudžiamų sutarčių.

Sako, kad sutartis reikia peržiūrėti

Tiesa, Konkurencijos taryba baudas buvo skyrusi bendrovei „Rimi Lietuva“, kad pastaroji į 2010–2015 m. su tiekėjais sudarytas sutartis įtraukė draudžiamas nuostatas, tačiau teismas 73 tūkstančių eurų baudą panaikino.

Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad valstybės institucijos turi peržiūrėti sutartis tarp produkcijos tiekėjų ir prekybininkų, „kokios yra sutartys, kam permetamos rizikos, kokie atsiranda papildomi mokesčiai, kaip marketingo, lentynos mokesčiai, įvairios baudos“.

Vida Press nuotr./Daržovės
Vida Press nuotr./Daržovės

„Labai svarbu, ar nėra susitarimų, ypač kalbant apie stambius tiekėjus stambiems prekybos centrams, kur tiekiama su aiškiai fiksuota kaina ir sąlyga, kad kitiems prekybos tinklams ta produkcija būtų tiekiama aukštesne kaina arba išvis nebūtų tiekiama“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Tikrintų, jei kiltų įtarimas

Tai turėtų daryti Konkurencijos taryba, tačiau ji teigia, kad tyrimus atlieka tik kilus įtarimui.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Konkurencijos taryba pristatė praėjusių metų veiklos rezultatus
Mato Miežonio / 15min nuotr./Konkurencijos taryba pristatė praėjusių metų veiklos rezultatus

„Tikrinti prekybininkų ir tiekėjų sutartis bei jų veiklą galėtume kilus įtarimui dėl sudarytų konkurenciją ribojančių susitarimų, kai pažeidžiamas Konkurencijos įstatymas“, – 15min teigė tarybos Nesąžiningos komercinės veiklos tyrimo skyriaus vedėja Erika Lukšė.

Tokius įtarimus galėtų mesti tiekėjai, konkurentai, tačiau Konkurencijos taryba konstatuoja – pažeidimų nepastebėjo.

Konkurencijos teisės specialistas, „Ellex Valiunas“ partneris Marius Juonys abejoja, ar valdininkai ką nors naujo rastų prekybininkų ir tiekėjų sutartyse. „Į sutartį draudžiamų dalykų jie nerašo, tai vargu, ar tai galėtų išspręsti problemą su pažeidimais, jei jų būtų“, – dėstė M.Juonys.

LAWIN nuotr./Advokatas Marius Juonys
LAWIN nuotr./Advokatas Marius Juonys

Premjeras tik užpildo eterį?

Pasak E.Lukšės, Vyriausybei, Ūkio ir Teisingumo ministerijoms šių metų viduryje pateikta stebėsenos pažyma, kurioje teigiama, kad 2016–2017 m., nei tiekėjai, nei jiems atstovaujančios asociacijos Konkurencijos tarybai nepateikė nė vieno pagrįsto skundo dėl prekybos įmonių veiksmų.

Tarptautinis verslas / 123rf nuotr.
Tarptautinis verslas / 123rf nuotr.

„Taigi nei stebėsenos laikotarpiu, nei šiuo metu tyrimų dėl galimų įstatymo pažeidimų neatliekame“, – tvirtino Nesąžiningos komercinės veiklos tyrimo skyriaus vedėja.

Tiesa, Konkurencijos taryba turi teisę atlikti neplaninius didžiųjų prekybininkų ir tiekėjų sutarčių patikrinimus. Tačiau jie atliekami, kaip sakė Konkurencijos tarybos atstovė, tik įtarus galimą pažeidimą ir pradėjus tyrimą.

„Konkurencijos taryba nėra kainų reguliuotoja. Sutarčių sąlygas lemia rinka. Turime arba rinką, arba reguliavimą. Premjeras, matyt, taip užpildo eterį, nes jam reikia sakyti, kad tarnybos veikia ir rūpinasi“, – sakė „Ellex Valiunas“ teisininkas.

Skundžiasi, bet neįrodo

Tiesa, tiekėjai vis tik skundžiasi sąlygomis, kurias jiems kelia prekybininkai, ir tą patvirtino Konkurencijos taryba. Tik ne visi kreipiasi su skundais.

„Tiekėjai pasisako, kad prekybos įmonės vis dar galimai pažeidžia jų teises ir taiko nesąžiningus veiksmus: kai kurie tiekėjai pažymėjo, kad mažmeninės prekybos įmonės primeta nesąžiningas tiekimo sąlygas, teikia nepagrįstus reikalavimus“, – pastebėjo Konkurencijos teisės specialistė E.Lukšė, pridūrusi, kad „ne visi tiekėjai žino, kokie veiksmai yra draudžiami“.

Todėl ketinama rengti mokymus tiekėjams, kad šie žinotų savo teises. Be to, Konkurencijos taryba pasiūlė dar vieną naujovę – drausti prekybininkams kaip nors veikti prieš tiekėjus, jei šie pasiskųstų.

„Žmonės visada nori mažesnių kainų, tačiau jei nėra jokių rinkos iškraipymų, tai ką čia spręsti? Lietuvoje konkurencija nėra jau tokia maža, nes į rinką yra atėjęs naujas žaidėjas. Prisiminkite, kaip jautriai apie kainas kalbėdavomės prieš penkerius metus“, – kalbėjo Konkurencijos teisės specialistas M.Juonys.

Abejoja ir dėl draudimo dirbti

Beje, Konkurencijos taryba atsargiai žiūri ir į siekius drausti prekybininkams dirbti per šventines dienas. Tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas pasigenda analizės, kokias teigiamas ir neigiamas pasekmes sukeltų mažmeninės prekybos tinklų nedarbas per šventines ar kitas dienas.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Konkurencijos taryba pristatė praėjusių metų veiklos rezultatus
Mato Miežonio / 15min nuotr./Konkurencijos taryba pristatė praėjusių metų veiklos rezultatus

„Klausimas būtų, jeigu tokie patys apribojimai būtų išplėsti kitomis dienomis, sekmadieniams, vieną sekmadienį per mėnesį, o gal visus sekmadienius. Tada jau būtų reikšmingas dienų skaičius ir būtų galima žiūrėti, koks poveikis kainoms. Tokios analizės aš pasigendu. Paprasčiausios kaštų ir naudos analizės“, – BNS sakė Š.Keserauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius